فیلم تسخیرناپذیران – بررسی، نقد و تحلیل – The Untouchables 1987

کارگردان: برایان دی پالما. تهیه‌کننده: آرت لینسن. فیلمنامه: دیوید ممت. مدیر فیلمبرداری: السنیون اج بورم. موسیقی: انیو موریگونه. بازیگران: کوبی کاستنر. رابرت دو. نیرو، شون کانری، اندی گارسیا. ۱۱۹ دقیقه

از همان اولین نت‌های موسیقی بی‌نظیر انیو موریکونه، تسخیرناپذیران، مخاطب‌اش را در سیطره خود می‌گیرد. این از آن فیلم‌هایی است که هم‌چیزش به طرزی معجزه‌آسا باهم جور شده‌اند: بازی‌ها عالی شده و برای یک بار هم که شده، دی‌پالما جلوی افراط کاری‌هایش را گرفته و اثری کنترل‌شده ارائه‌داده است.

تسخیرناپذیران، بر اساس سریالی تلویزیونی ساخته‌شد که با همان‌نام در دهه ۱۹۶۰ از شبکه ABC پخش می‌شد حکایت الیوت‌نس، یک مامور مقرراتی FBI و مأموریت‌اش، که گیر انداختن آل‌کابون، به هر شکل ممکن است. با آن که الیوت نس ابتدا سعی دارد نقش یک پلیس خوب و پایبند به قانون را ایفا کند، ولی زیر دست رئیس کهنه‌کارش جیم مالون (کاتری) «شیوه شیکاگویی» مبارزه با تبهکارها را یاد می‌گیرد، برای گیرانداختن هر تبهکاری، می‌توان هر قانون و ضابطه‌ای را زیر پا گذاشت. تیم الیوت نس و مالون، با اسکار والاس (السمیت)، دفتر دار و جورچ استون (گارسیا) پلیسی تازه‌کار و آرمان‌گرا کامل می‌شود.

موقع تعریف ماجراها. تسخیرناپذیران شاید فیلمی کلیشه‌ای و پیش پا افتاده به نظر می‌رسد اما دیوید مدت فیلمنامه‌نویسی و دی‌پالما، از دل آن کلیشه‌ها، اسطورهٔ مبارزه خیر و شر و چگونگی تولد FBI را بیرون کشیده‌اند. منطق فیلم که از زبان خود البوت نس بیان می‌شود، قانون را در عرش می‌نشاند همان ابتدا، او به پلیس‌هایی که زیر دست‌اش کار می‌کنند و از بهترین‌های شیکاگو هستند. می‌گوید حق نوشیدن ندارند؛ مسئله برایش فقط غیر اخلاقی بودن این عمل نیست، منظورش بیشتر خلاف قانون بودی أن است (قانون ممنوعیت الکل تازه در دهه ۱۹۳۰ به تصویب رسیده بود) اما در حالی‌که تسخیرناپذیران جنگ را به جبهه تشکیلات آل کاپون کشانده‌اند، افراد الیوت، یکی یکی وسوسه شده و وا می‌دهند. ابتدا والاس، که بعد از درگیری در مرز کانادا با دیدن یکی از محموله‌های ویسکی، جرعه‌ای نوشیده و بعد، باقی مردان کاپون را می‌کشد و درست در صحنه بعد اما، خودش تیر می‌خورد و می‌میرد. مالون هم که الکل‌جاتی در آپارتمانش مخفی کرده، به قتل می‌رسد. از طرف دیگر اما البوت نس یا استون هرگز قطره‌ای مشروب نمی‌نوشند و بنابراین زنده می‌مانند و پایان فیلم را می‌بینند. منظور این که سرنوشت شخصیت‌ها مستقیما به پای‌بندی یا عدم پای‌بندی‌شان به قانون پیوند خورده. با تاکید بر این منطق اسطوره‌ای که فیلم اساس‌اش را بر پایه‌اش ریخته، دی‌پالما تقریبا همیشه قهرمان‌هایش را از زاویه پائین فیلمبرداری کرده و همین باعث شده شخصیت‌ها حضوری غول‌آسا روی پرده داشته باشند.


خرید کتاب با ۱۰٪ تخفیف(همه کتاب‌ها)

اگرچه فیلم احتمالا به خاطر بازسازی دقیق سکانس «پلکان اودسا» ی رزمناو بوتمکین (آیزنشتاین، ۱۹۲۵) شهرت دارد. ولی کماکان به قدرت درخشان اسطوره‌ای خود (اگر چه با طرز تفکری مقادیری مشکوک) مجهز است.

آخرین بازنده واقعی گروهی که آل‌کاپون را گیر انداخت. آلبرت اچ. ولف، کوین کاستنر را در اجرای نقش پلیس صادق و پای‌بند به قانون تسخیرناپذیران راهنمایی کرد. شون کانری به خاطر این فیلم برنده اسکار بازیگر نقش دوم شد.

 

 

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.