فیلم مخمصه – بررسی، نقد و تحلیل – Heat 1995

کارگردان مایکل مان تهیه‌کنندگان: مایکل مان آرت لینسن فیلمنامه: مایکل مان، مدیر فیلمبرداری دانته اسپینوتی موسیقی الیوت گلدنتال، بازیگران: آل پاچینو، رابرت دونیرو ول کیلمر، نام سایزمور، اشلی جاد، جان ویت، ایمی برنمن، دیان ونورا ۱۷۲ دقیقه

مایکل مان، سال‌هاست به عنوان استاد فیلم‌های پلیسی مدرن بازشناخته شده، از سریال تلویزیونی میامی ویس، و بعد اقتباس سینمایی از آن (۱۹۸۴، ۲۰۰۶) تا دزد (۱۹۸۱). شکارچی انسان (۱۹۸۶) و خسارت جانبی شریک جرم (۲۰۰۴، Collateral). مایکل مان، درام‌های جنایی مدرن بی‌نظیری خلق کرده که ظاهری سخت استرلیزه را با واقع‌گرایی زمخت اجتماعی درهم می‌آمیزند، مخمصه احتمالا، اوج خلاقیت‌مان در این زمینه است: یک درام بدبینانه دزد و پاسبان که سُکان دارش، دو غول بازیگر، رابرت و آل پاچینو هستند.

دونیرو، در نقش نیل مک‌کُلی، سردسته تعدادی سارق حرفه‌ای است که بعد از یک سرقت مسلحانه پرتلفات، می‌خواهد قبل از بازنشستگی، یک دزدی بزرگ بانک انجام بدهد، پاچینو، وینسنت هانا است؛ کارآگاهی خسته که با کمک دستیارانش، دارودسته نیل را تعقیب می‌کند.

گفته‌شده که دو نیرو و پاچینو هیچ‌وقت دوتایی در یک‌نما ظاهر نشده‌اند و این علت هم دارد، چون آن‌ها از برخی جنبه‌ها، در واقع یک نفرند. در غیر این‌صورت، مثل این بود که دکتر جکیل و میستر هاید در نمایی با هم ظاهر شوند. اگرچه در مقایسه، هانا و مک‌کُلی، جنس‌شان خیلی شبیه‌تر است. آن‌ها در دوسمت مخالف قانون، ولی در یک سمت و سوی زندگی قرار دارند مردانی حرفه‌ای که واقعیت‌های تلخ کارشان و نیز زندگی‌های محتوم خصوصی‌شان، آن‌ها را پخته و دنیا دیده و در نهایت، رو در رو قرار داده است. فیلم حالت یک قصه موش و گریهٔ عاشقانه بین دو مرد را دارد که به یک اندازه برای هم احترام قائل‌اند و به آن بی‌کینه می‌ورزند، رابطه‌شان با زن‌ها (و در مورد هانا، با دخترش) قربانی تعهد و سرسپردگی به حرفه‌شان شده. شعار مک‌کُلی این است که: «هیچ وقت در زندگی پای‌بند چیزی نشو که وقتی مخمصه‌ای را در دو قدمی حس کردی، نتوانی در ظرف ۳۰ ثانیه از آن دل بکنی سیستمی اعتقادی که وقتی به چالش کشیده می‌شود، یکی از خردکننده‌ترین لحظات قبلم را می‌سازد.


خرید کتاب با ۱۰٪ تخفیف(همه کتاب‌ها)

مخمصه ساختار روایی و فرعی مناسب دارد و ضمنا به شدت احساسی است. توجه دقیق‌مان به جزئیات تصویر (نورهای پس زمینه، رنگ بک اتومبیل). به لس‌آنجلس که با وجود همه آن نورها و انرژی، سرد و انتزاعی باقی مانده، حضوری پرمعنا بخشیده است، صحنه‌های خیره کننده تعقیب و گریز و تیراندازی، سخت واقعی می‌زنند و بازیگران معروف فیلم در تنها شش ماه مدت تولید فیلم، چنان ورزیده جلوه می‌کنند که گویی بیست سال تیر انداخته و اتومبیل داغان کرده‌اند. سکانس ناموفق سرقت از بانک، با آن هنگامه‌ای که در خیابان‌های آفتابی لس‌آنجلس راه می‌افتد و تیراندازی و اتومبیل‌های گلوله باران شده و عابران هاج و واج، به طرز استادانه‌ای اجرا و تدوین شده است. فیلم با دوئلی کلاسیک بین دو شخصیت اصلی در فرودگاه لس‌آنجلس، جایی که پیداست یکی از آها باید بمیرد، تمام می‌شود. فیلم را نگاه کنید تا دریابید کدامیک.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.