فیلم مکس دیوانه ۲ – بررسی، نقد و تحلیل

کارگردان: جورج میلر. نویسندگان فیلم‌نامه: تری هیز، برایان هانانت. مدیر فیلم‌برداری: دین سملر. موسیقی متن: برایان می. تدوین: دیوید استیون، کایکل بالسون، تیم ولبرن. بازیگران: مل گیبسون (مکس راکاتانسکی)، بروس اسپنس (گیرو کاپیتان)، مایگل پرستون (پاپاگالو)، مکس فیپس (تودی)، ورنون ولز (وز)، امیل مینتی (فرال کید/ بچهٔ وحشی)، ویرجینیا هی (زن جنگجو). محصول ۱۹۸۱ استرالیا. ۹۶ دقیقه. تاریخ شروع نمایش: ۲۴ دسامبر ۱۹۸۱٫ بودجه: ۸/۱۰ میلیون دلار استرالیا. فروش: ۷/۲۳ میلیون دلار آمریکا (در آمریکا و کانادا).
تولید

بعد از اکران مکس دیوانه، جرج میلر پیشنهادهایی از هالیوود برای کارگردانی پروژه‌های بزرگ سینمایی داشت که یکی از آن‌ها اولین خون- اولین فیلم از سری رامبو با نقش‌آفرینی سیلوستر استالونه- بود. با وجود این، میلر به جای قبول کردن چنین پیشنهادهایی تصمیم گرفت مقدمات ساخت فیلمی راک اند رولی به نام راکسین را آماده کند. میلر بعد از همکاری با تری هیز برای انتشار رمان مکس دیوانه، همراه او سرگرم نگارش فیلم‌نامهٔ راکسین شد. اما تلاش‌ها برای ساخت فیلم بی نتیجه ماند و فیلم‌نامه بایگانی شد. آن وقت بود که میلر به فکر بازگشت به دنیای مکس دیوانه افتاد چون با واسطهٔ موفقیت فیلم اول این بار می‌توانست بودجهٔ بیشتری در اختیار داشته باشد و بودجهٔ بیشتر برای او به معنای بلندپروازی‌های بیشتر بود: «ساخت مکس دیوانه تجربهٔ بسیار نا خوشایندی برای من بود اما فشار زیادی روی من بود که دنباله‌ای برای آن بسازم و احساس می‌کردم که می‌توانم در فیلم دوم بهتر از فیلم اول باشم.»

میلر به همراه دو همکار فیلم‌نامه‌نویسش یعنی تری هیز و برایان هانات در نگارش متن فیلم‌نامهٔ مکس دیوانه ۲، درست مثل جرج لوکاس در ساخت جنگ‌های ستاره‌ای: اپیزود ۴: امید تازه (۱۹۷۷)، از فیلم‌های سامورائی آکیرا کوروساوا و کتاب قهرمان هزار چهره نوشتهٔ جوزف کمپبل الهام گرفتند. داستان مکس دیوانه ۲، دو سال بعد از ماجراهای مکس دیوانه می‌گذرد و در آن مکس راکاتانسکی بیابان‌گرد، که مل گیبسون برای دومین بار نقش او را بازی می‌کند، به قومی که در یک پالایشگاه بنزین زندگی می‌کنند کمک می‌کند تا بتوانند در مقابل جنگجویان وحشی و شیطان صفتی که چشم به منابع انرژی آن‌ها دوخته‌اند، از خود دفاع کنند.

بازخوردها


خرید کتاب با ۱۰٪ تخفیف(همه کتاب‌ها)

مکس دیوانه در سال ۱۹۸۰ در آمریکا روی پرده رفت اما چون آمریکن اینترنشنال پیکچرز، پخش کنندهٔ فیلم مراحل پایانی انتقال به کمپانی فیلم‌ویز را پشت سر می‌گذاشت، حواشی این موضوع روی اکران و فروش مکس دیوانه تأثیر گذاشت. این اتفاق در حالی رخ داد که فیلم در سطح بین‌المللی فروش قابل قبولی داشت. وقتی کمپانی برادران وارنر تصمیم گرفت مکس دیوانه ۲ را در آمریکا به نمایش در بیاورد، مسئولان کمپانی متوجه شدند که فیلم اول بین تماشاگران آمریکایی چندان محبوب نیست. با وجود اینکه نمایش مکس دیوانه در شبکه‌های کابلی باعث آشنایی سینما دوستان آمریکایی با این شخصیت شده بود اما کمپانی برادران وارنر باز هم تصمیم گرفت دنبالهٔ آن را به جنگجوی جاده تغییر بدهد. تبلیغات فیلم هم اشاره‌ای به شخصیت مکس و اینکه این فیلم دنبالهٔ فیلم دیگری است نمی‌کردند. بیشتر تماشاگران وقتی صحنه‌های سیاه و سفیدی از مکس دیوانه را در ابتدای جنگجوی جاده دیدند، متوجه شدند این فیلم دنبالهٔ فیلم دیگری است. سبک کتاب مصوریِ پسا- آخرالزمانی و پانک مکس دیوانه ۲ به شدت مورد توجه تماشاگران قرار گرفت و نقش‌آفرینی مل گیبسون هم توجه‌ها را به خود جلب کرد. فیلم‌برداری دین سملر و شیوهٔ تصویربرداری او از چشم‌اندازهای گستردهٔ بیابانی استرالیا، استفادهٔ کم از دیالوگ، طراحی لباس، ریتم تند، تدوین دقیق فیلم و صحنه‌های نبرد و تعقیب و گریز خشن فیلم از جمله نقاط برجستهٔ فیلم برای تماشاگران بود.

واکنش منتقدان به فیلم هم بسیار مثبت بود و بسیاری از آن‌ها فیلم را یکی از بهترین فیلم‌های سال ۱۹۸۱ به حساب آوردند. در حال حاضر فیلم در سایت راتن تومیتوز امتیاز ۹۸ از ۱۰۰ را به خود اختصاص داده است. راجرد ایبرت منتقد فقید شیکاگو سان تایمز به فیلم سه ستاره و نیم از چهار داد و «ساخت ماهرانه» آن را ستایش کرد و جنگجوی جاده را «فیلمی سرشار از اکشن ناب و انرژی حرکتی» نامید. ایبرت همچنین سکانس تعقیب و گریز پایانی فیلم را «به طرز باور نکردنی خوش‌ساخت» خواند و نوشت «جلوه‌های ویژه و بدلکاری‌ها شگفت‌انگیزند و تأثیری هولناک، گاهی اوقات چندش‌آور و (اگر قرار است حقیقت گفته شود) نفس‌گیر دارند.» وینسنت کنبی هم در نیویورک تایمز فیلم را دستاوردی عظیم در به تصویر کشیدن دنیای پس از فاجعه‌ای اتمی خواند و چارلز میشنر در نیوزویک از «مردانگی بدون فیس و افاده و بی شیله‌پیله» مل گیبسون تعریف کرد و به این نکته اشاره کرد که هرچند شوخ‌طبعی او شاید خاص استرالیا باشد اما همان چیزی است که می‌تواند از او یک ستارهٔ مرد بین‌المللی بسازد. گری آرنولد در واشنگتن پست نوشت سکانس‌هایی از فیلم یادآور آثار کوروساوا، پکین‌پا و لئونه است و پالین کیل فیلم را ضمن تحسین فضای اکشن پر انرژی فیلم و تدوین آن، از جورج میلر به این دلیل انتقاد کرد که سعی کرده برداشت تازه‌ای از مفهوم جهانی قهرمان ارائه بدهد و چون تلاش او در این مسیر باعث شده فیلم به اثری «احساساتی»، «بی مزه» و «بی روح» تبدیل شود.

مکس دیوانه ۲ از زمان اکران اولیه‌اش تا به امروز به عنوان یکی از بهترین دنباله‌ها و فیلم‌های تاریخ سینما شناخته می‌شود و طرفداران پر و پا قرصی برای خود دست و پا کرده است.

سبک کتاب مصوریِ پسا- آخرالزمانی و پانک مکس دیوانه ۲ به شدت مورد توجه تماشاگران قرار گرفت و نقش‌آفرینی مل گیبسون هم توجه‌ها را به خود جلب کرد.

خوب است بدانید که…

-مکس دیوانه ۲ فیلم محبوب مل گیبسون از این مجموعه است.

– مل گیبسون فقط ۱۶ خط دیالوگ در کل فیلم دارد که از این میان دو جمله‌اش «من فقط واسه بنزین اومدم» است.

-شخصیت پسر وحشی که با مکس دوست می‌شود با الهام از فیلم شین (جورج استیونس، ۱۹۵۳) و دوستی شین و جوئی استارت در آن فیلم خلق شده است.

-فیلم‌برداری فیلم اکشن پسا- آخرالزمانی مکس دیوانه ۲ طی دوازده هفته در زمستان ۱۹۸۱ در بروکن هیلِ استرالیا انجام شد.

-فیلم در زمان ساخت خود پر هزینه‌ترین فیلم تاریخ سینمای استرالیا بود و بودجهٔ آن تقریباً ده برابر بیشتر از بودجهٔ فیلم اول بود. گران‌قیمت‌ترین دکور تاریخ سینمای استرالیا هم در بروکن هیلِ ایالت نیو ساوت ولز در قالب مجتمعی بیابانی ساخته شد و بزرگ‌ترین انفجار تاریخ سینمای استرالیا هم در همین فیلم رخ داد که انفجار دکور همین محوطهٔ بیابانی بود.

-یکی از دلایل انتخاب بیابان‌های بروکن هیل این بود که طبق پیش‌بینی سازمان هواشناسی طی مدت فیلم‌برداری باران نخواهد بارید. اما طی دورهٔ فیلم‌برداری برای اولین بار در بیش از چهار سال باران بارید و کار تولید فیلم یک هفته متوقف شد.

-مکس دیوانه ۲ استیون اسپلبرگ را متقاعد کرد که کارگردانی کابوس در عمق ۲۰ هزار پا (چهارمین و شاید بهترین اپیزود) منطقهٔ گرگ و میش (۱۹۸۳) را به جورج میلر بسپارد.

-جیمز کامرون از این فیلم به عنوان یکی از منابع الهام‌بخش ترمیناتور (۱۹۸۴) یاد کرده است.

-قبل از اکران فیلم در آمریکا دو سکانس خشن از فیلم حذف شد.

– بر خلاف روال معمول فیلم‌های اکشن، صحنه‌های مکس دیوانه ۲ به ترتیب فیلم‌نامه فیلم‌برداری شد.

– بیش از ۸۰ وسیلهٔ نقلیه در ساخت فیلم مورد استفاده قرار گرفت.

-بعد از ساحت مکس دیوانه (۱۹۷۹) قرار بود تمامی ماشین‌های استفاده شده در فیلم، از جمله ماشین پلیس مشکی مکس نابود شوند اما فردی احساس کرد که حیف است ماشین پلیس مکس از بین برود و به همین خاطر آن را نگه داشت. وقتی مکس دیوانه ۲ در مرحلهٔ برنامه ریزی بود، یکی از عوامل متوجه شود که ماشین پلیس مکس هنوز وجود دارد و به همین خاطر صاحب آن را پیدا کردند و ماشین را از او خریدند.

– یکی از تماشایی‌ترین بدلکاری‌های فیلم در واقع تصادفی جدی و بسیار خطرناک بوده است. جین اجرای صحنه‌ای، یکی از موتور سواران به ماشینی برخورد می‌کند، از روی موتور پرت می‌شود و با پا به ماشین می‌خورد و بعد در هوا معلق مِهم‌اند و در نهایت روی زمین پرت می‌شود. آنچه در فیلم دیده می‌شود، تصادفی واقعی است. طبق برنامه قرار بوده که بدلکار از روی ماشین بپرد و به آن برخورد نکند اما تصادف هولناک آن‌قدر دراماتیک شکل گرفته که آن را در فیلم قرار داده‌اند. حین تصادف پای بدلکار به شدت آسیب می‌بیند اما او زنده مِهم‌اند.

-چپ کردن ماشین نفت‌کش در پایان فیلم آن قدر خطرناک تشخیص داده شده بود که از رانندهٔ بدلکار آن خواسته شده بود ۱۲ ساعت قبل از فیلم‌برداری غذا نخورد تا در صورت بروز هر نوع حادثه‌ای بشود او را به سرعت به اتاق جراحی برد.

– به گفتهٔ دین سلمر، مدیر فیلم‌برداری فیلم دکل دوربینی که برای گرفتن نماهای مدیوم کلوزآپ از صورت مکس حسن رانندگی ساخته شده بود طوری بود که او و دستیارش باید روی سکوی کوچکی که سمت راننده کار گذاشته شده بود، بایستند. در یکی از صحنه‌ها آن‌ها متوجه می‌شوند که در محاسبه اشتباه کرده‌اند چون هر وقت ک ماشین از بلندی جاده بالا می‌رود و بعد پایین می‌آید، کف سکو به زمین می‌کشد و بارانی از جرقه‌ها به راه می‌اندازد. عوامل در ابتدا نگران این ماجرا شدند اما آن را نادیده گرفتند و به فیلم‌برداری ادامه دادند.◊

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.