فیلم وعده‌های شرقی – بررسی، نقد و تحلیل – Eastern Promises 2007

کارگردان: دیوید کراننبرگ. تهیه‌کننده: رابرت لنتوس. فیلمنامه: استیون نایت.. مدیر فیلمبرداری: پیتر سوسچیسکی، موسیقی: هاوارد شور. بازیگران: ونسان کسل، ویگو مورتنسن، آرمین مولر استال، نائومی واتس، رضا جعفری، ۱۰۰ دقیقه..

مثل بسیاری از فیلم‌های گنگستری، وعده‌های شرقی درباره خانواده است. ضمن آن که درباره واقعیت‌های تلخ زندگی مهاجرها و تلاش برای زنده ماندن نیز هست. ماجراهای فیلم در لندنی عبوس زمان کریسمس اتفاق می‌افتد. آنا (وتس)، پرستاری روس تبار، دفتر خاطرات مادر نوجوانی را پیدا می‌کند که به قتل رسیده و بچه شیرخوارش را به پرورشگاه سپرده‌اند. نیکلای (مورتنسن)، آدم‌کشی است که برای مافیای روس در لندن کار می‌کند. آنا رد دفترچه خاطرات و وقایع‌نگاری جنایاتی را که در آن آمده، می‌گیرد و به مافیا می‌رسد. به نیکلای دستور می‌دهند جلوی او را سد کند و دفتر خاطرات و بچه را از بین ببرد. اما نیکلای این دست و آن دست می‌کند. نیکلای در واقع یک مأمور مخفی است که چنان در سرسپردگی‌اش به مافیا غرق شده، که مرز بین شخصیت واقعی و زندگی مخفی‌اش، محو گردیده؛ ولی حالا به کمک آنا تمایز بین خوب و بد را دوباره کشف می-کند. اولویت‌هایش که جابه جا می‌شوند، نیکلای رؤسایش را مغلوب و آنا و بچه را نجات می‌دهد. نیکلای اما، آب از سرش گذشته و نجات دادنی نیست. وعده‌های شرقی با تصویری از نیکلای که حالا به پدرخوانده‌ای مافیایی تبدیل شده و در رستورانی نشسته، پایان می‌گیرد. او پیروزمند و در عین حال، تنها به نظر می‌رسد. از لحاظ احساسی به حال خود رها شده و از نظر فیزیکی، تک افتاده است. آن حالت رضا و تسلیم نهایی، بر دو پهلویی و نقاط ابهام داستانی تأکید دارد که تا دقایقی پیش می‌رفت تا با پایانی خوش تمام شود.

در وعده‌های شرقی تک تک شخصیت‌ها، هویت و ریشه‌ای دوگانه دارند. فیلمنامه استیو نایت بر مصیبت زندگی مهاجرها در یک جنگل شهری بیگانه ] به قول سمیون (استال) رئیس مافیا، «شهر بیماری که هرگز در آن برف نمی بارد»[تأکید دارد. آثار داستایفسکی از منابع الهام استیو نایت بوده و همین کراننبرگ را برانگیخته تا دنیایی غریب با حال و هوایی دورهی «تزاری»، غرقه در اندوه و آئین‌های سنتی خلق کند. بخش اعظم داستان به واسطه آثار زخمی که بر وجود شخصیت‌ها مانده، تعریف می‌شود؛ به خصوص از طریق خال‌کوبی اعضای مافیای روسی، در جریان مراسمی مملو از استعاره‌های قومی و مذهبی. نیکلای ستارهٔ رهبری مافیای روس (Vory V.Zakone) را بر بدن‌اش خالکوبی کرده. اما این ستاره‌ها در ردپاهای ژنتیک بچه نیز که جنایات مافیا را رو خواهد کرد، و در بسیاری از زخم‌ها و جراحت‌های قربانیان‌شان، نهفته است.

وعده‌های شرقی با یک صحنه قتل خشن و حمله دو قلدر «چچنی» به نیکلای در یک حمام/ سونای قدیمی، آغاز می‌شود. نیکلای با کاشتن تیغه چاقو در چشم یکی از مهاجمان، کار را تمام می‌کند؛ اشارتی به طرفداران سینمای وحشت کراننبرگ که این کارگردان کانادایی هنوز می‌تواند شوکه کند.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.