خود را قربانی گذشته خود حس نکنید و آینده را از دست ندهید

0

اکثر مردم معتقدند که چون اتفاقی در گذشته به شدت بر آنها تاثیر گذاشته است (اتفاقی که در آن زمان به جا و مناسب بوده است) آن اتفاق تا ابد بر آنها تاثیر خواهد گذاشت. برای مثال آنها تصور می‌کنند چون قبلا مطیع والدین خود بوده‌اند، حالا هم باید از آنها اطاعت کنند. یا چون قبلا اسیر و قربانی محیط بوده‌اند، حالا هم باید چنین احساسی داشته باشند.

اکثر مردم معتقدند که چون اتفاقی در گذشته به شدت بر آنها تاثیر گذاشته است (اتفاقی که در آن زمان به جا و مناسب بوده است) آن اتفاق تا ابد بر آنها تاثیر خواهد گذاشت. برای مثال آنها تصور می‌کنند چون قبلا مطیع والدین خود بوده‌اند، حالا هم باید از آنها اطاعت کنند. یا چون قبلا اسیر و قربانی محیط بوده‌اند، حالا هم باید چنین احساسی داشته باشند. یا چون قبلا معتقد به خرافات بوده‌اند، حالا هم باید به این افکار نامعقول و قدیمی خود پایبند باشند.

  1. اگر احساس می‌کنید هنوز هم مقهور گذشته‌های خود هستید، دچار اشتباه منطقی تعمیم افراطی هستید. این دلیل نمی‌شود که چون اتفاقی تحت شرایط خاصی به جا و مناسب بوده است، در سایر شرایط هم به جا و مناسب باشد. این دلیل نمی‌شود که چون پدرتان در دوران کودکی با شما نامهربان بوده است، شما هم باید در برابر استثنار او از خودتان دفاع کنید.

و این دلیل نمی‌شود که چون زمانی در برابر سلطه مادرتان ضعف شدیدی داشته‌اید، همیشه آدم ضعیفی بمانید.

  1. وقتی به خودتان اجازه می‌دهید که رویدادهای گذشته به شدت بر شما تاثیر گذارند، دیگر دنبال راه‌حل‌های تازه نمی‌روید. یادتان باشد مسائل معمولا راه‌حل‌های مختلفی دارند. اگر افکار انعطاف‌پذیرتری داشته باشید، به دنبال راه‌حل‌های بهتری می‌گردید. اما وقتی خود را مقهور گذشته می‌دانید، عمدتا گذشته را اساس تفکرتان می‌دانید و در نتیجه به «راه‌حل‌های» رضایتبخشی دست نمی‌یابید.
  2. هر رفتاری در موقعیت خاصی مناسب است. برای مثال، کودکان برای حل مشکلاتشان با والدین خود راه حل‌های مختلفی ابداع می‌کنند مثل گریه کردن با صدای بلند، بی‌میلی، یا جنجال راه انداختن، البته روش آخر آنها چندان موثر نیست چون بزرگ‌ترها از کودکان انتظار دارند. تا فقط همین واکنش را نشان دهند. بنابراین گاهی روش‌هایی که در گذشته موثر بوده‌اند، حالا موثر و کارآمد نیستند.
  3. اگر هنوز هم تحت تاثیر گذشته خود باشید اسیر همان چیزی هستید که روان‌کاوان به آن تاثیرات انتقال می‌گویند، یعنی در مورد دوستان و اطرافیان خود همان احساسی را دارید که در مورد اطرافیان و دوستان قدیمی خود داشته‌اید. برای مثال چون رئیس فعلی شما را به یاد پدر ظالمتان می‌اندازد، با دستورات او مخالفت می‌کنید. این نوع انتقال‌ها غالبا غیر واقع‌بینانه و بی‌فایده‌اند.
  4. اگر کماکان مثل گذشته رفتار کنید و تلاشی برای مبارزه با گذشته نکنید، از بسیاری از تجارب جدید و لذتبخش محروم خواهید شد. برای مثال وقتی ورزش‌هایی می‌کنید که در دوران نوجوانی انجام می‌داده‌اید. ممکن است هرگز به دنبال کارهای هنری نروید و متوجه نشوید که این کارها ممکن است بیش از ورزش برای شما لذتبخش باشند. و یا اگر چون یک حسابدار اخراجی هستید دیگر به دنبال حسابداری نروید، ممکن است هرگز به دنبال یافتن یک شغل حسابداری جدید و لذت بردن از آن برنیایید.
  5. پذیرش بی‌چون و چرای تاثیرات گذشته باعث می‌شود انسان غیر واقع‌بینی شوید، زیرا زمان حال ادامه گذشته نیست بلکه حال و گذشته با هم تفاوت دارند. رانندگی با یک اتومبیل فورد مدل تی در بزرگراه‌های امروزی کار خطرناکی است چون نه جاده‌ها دیگر آن جاده‌های قدیمی هستند و نه ترافیک آن ترافیک گذشته است. اگر با زن خود رفتاری مشابه مادرتان داشته باشید بعدها مشکل پیدا خواهید کرد چون او مادرتان نیست.

خلاصه این که اگر چه ما هم مثل روان‌کاوها و رفتارگراها در وجود گذشته شکی نداریم و معتقدیم که گذشته تا حدی بر رفتارهای ما تاثیر می‌گذارد، اما معتقدیم که نباید در مورد تاثیر آن اغراق کرد. طبیعت انسان را صرفنظر از رفتارهای قبلی او می‌توان تغییر داد اگر این چنین نبود حالا ما مثل اجدادمان در غارها زندگی می‌کردیم.

همچنین شخصیت پایه شما آن قدر تحت تاثیر گذشته‌ها نیست که لازم شود برای ساخت دادن مجدد آن به تحلیل «عمیق» سال‌های دور بپردازید. اگر برای تغییر دادن «طبیعت اولیه» خود از روش‌های موثر درمانی، شرکت در بررسی‌ها، سخنرانی‌ها و گروه‌های روان‌شناسی و (مهم‌‌تر از همه) پرس‌وجوی مداوم از خود و نقد و بررسی مفروضات و فلسفه‌های اصلی زندگی خود استفاده کنید، اکثرا خواهید دید که ظرف چند ماه یا چند سال نتایج چشمگیری می‌گیرید.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران
   

پستهای اخیر

پیشنهاد کتاب: کتاب چگونه بر جهان حکومت کنیم؟ راهنمای دیکتاتور بلند پرواز، نوشته آندره د گیلوم

کسی که آرزو دارد از او اطاعت کنند، ابتدا باید بداند چگونه دستور دهد. نیکولو ماکیاولی قدرت، در جهان امروز در ذهن افراد لیبرال و طرفداران شفافیت سیاسی تصویری منفی دارد. بعضی‌ها می‌گویند قدرت باید تقسیم شود، می‌گویند قدرت زیاد در دست یک…

با این تانک مثل فوت کردن به شمع، به چاه‌های نفت مشتعل کویت فوت می‌کردند تا خاموش شوند!

تصور کنید که شما یک تانک قدیمی روسی را با دو موتور هواپیمای جت و مقدار زیادی آب ترکیب کنید تا یک دستگاه عجیب آتش‌نشانی بسازید که قادر باشد که حتی حریق چاه‌های نفت را خاموش کند! به سال 1991 می‌رویم، در این زمان جنگ خلیج فارس به انتهای خود…

فیلم‌هایی که بسیار خوب و عالی و احساس‌برانگیز هستند، اما به خاطر تاثیرگذاری زیاد روی روح و روانمان،…

وقتی در سایت‌های دانلود هستیم و فهرست فیلم‌ها را نگاه کنیم تا تصمیم بگیریم کدامشان را دانلود کنیم، نگاهی به اسم کارگردان و امتیاز فیلم و هنرپیشه‌ها و داستان کلی‌شان می‌ندازیم تا بتوانیم تصمیم بگیریم. اما شمار زیادی از فیلم‌هایی که دانلود…

فهرستی از چیزهایی که شاید تصور کنید که تنها شما را عصبی می‌کنند، اما عامل اضطراب خیلی‌ها در کشورهای…

چند روز پیش یک کاربر سایت اجتماعی ردیت، سوالی مطرح کرد که در کمال شگفتی خیلی از آن استبال شد و پاسخ‌های متعددی برای آن گذاشته شد. سوال این بود که چه چیز خاص و ویژه‌ای شما را عصبی می‌کند و صرف‌نظر اینکه بارها آن شرایط را تجربه کرده باشید،…

چگونه در اندروید و آیفون تماس‌های مزاحم را مسدود کنیم؟

براساس یافته‌های شرکت The Harris Poll (از طریق Statista)، کلاه‌برداری‌های تلفنی در سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۱۹.۷ میلیارد دلار ضرر زدند. برخی گزارش‌های دیگر هم نشان می‌دهد تا کنون نزدیک به ۲۲ میلیارد ربات تلفن مزاحم در سال ۲۰۲۱ برای کشور ایالات…

این بتن خودترمیم با برهم‌کنش گاز دی‌اکسیدکربن، در ۲۴ ساعت ترک‌های خود را پر می‌کند

در بتن می‌توان ردپای زیادی از کربن یافت. فناوری‌های زیادی به خدمت گرفته می‌شوند تا کارایی بتن را تقویت کرده و باعث دوام بیشتر آن شوند تا به طور غیرمستقیم فواید زیادی برای محیط زیست داشته باشد. یکی از این فناوری‌ها که در سال‌های اخیر مورد…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.