کاراکتر سینمایی پرویز با بازی لوون هفتوان در فیلم پرویز – ۱۳۹۱: بررسی و تحلیل

پرویز مردی مجرد، فربه و حدود پنجاه ساله است که هنوز در خانه پدرش زندگی می‌کند. مردی که زندگیش را محدود به یک شهرک کرده، مثل نوجوان‌ها سیگار کشیدنش را پنهان می‌کند و صدای نفس کشیدن‌های سنگینش، حکایت از روحی خسته و عقده‌هایی درونی دارد که او را از درون نهٔ کرده اند. داستان اما از زمانی تغییر می‌کند که پرویز توسط پدر و اطرافیان اش، به شیوه تحقیرآمیزی طرد و رانده می‌شود. آن هم در حالی که او گمان می‌کرد برای آن‌ها فردی مقبول و قابل اعتماد است. اتفاق غیر منتظره‌ای که باعث می‌شود مرد آسیب پذیری که انگار از ورود به شهر می‌هراسید، به مرور علیه نظام سلطه پدر قیام کرده و دست به عقده گشایی‌های انتقام جویانه بزند. تا جایی که جواب خشونت روانی را با خشونت فیزیکی می‌دهد و از یک انسان مطیع و ظاهرا بی‌آزار به هیولایی تبدیل می‌شود که رفتارهایبیمارگونه‌اش تهدیدی برای جامعه به حساب می‌آیند. مردی که گویی پس از سال‌ها انفعال و نادیده گرفته شدن، بلندپروازی و شور زندگی درونش مرده و حالا به یک باره می‌خواهد مستقل شود، اعتماد به نفس از دست رفته‌اش را باز یابد و حق خود را از محیط اطرافش بگیرد. تلاشی که به یک طغیان می‌انجامد.

پرویز وقتی به ناچار از محیط امن خود بیرون می‌آید و به شهر پا میگذارد، تازه متوجه ضعف‌ها و عمر به هدر رفته‌اش می‌شود. او که پیش از این خود را با یک زندگی حداقلی و بدون چشم انداز تطبیق داده بود، با خشم فروخورده‌اش می‌خواهد از جامعه انتقام بگیرد و به سلطه مردسالارانه پدرش خاتمه دهد. پرویز به جای خود، پدرش را دلیل ویران شدن زندگیش می‌داند و از این رو قصد ویران کردن زندگی پدر و شهروندان دیگر را می‌کند. او در این راه به جز خشونت جسمانی، از دروغ و آدم فروشی نیز استفاده می‌کند تا به دیگران ضربه بزند. همکارش که نگهبان یک مجتمع تجاری است را با لو دادن به مسئول بالاتر بیکار می‌کند و به زن میانسالی که نامزد پدرش بود دروغ می‌گوید تا او را از تصمیم ازدواج منصرف کند، پرویز حتی تا آن جا پیش می‌رود که به پیرمرد صاحب خشکشویی نیز رحم نمی‌کند. پیرمردی که با آن نصیحت‌های آزار دهنده اش، به نوعی انگار صدای درون او را بازتاب می‌داد. صدایی که توسط خود پرویز برای همیشه خاموش می‌شود. جالب اینجاست که پرویز پس از این اتفاق به یکی از پندهای پیرمرد عمل کرده و از همان خشکشویی برای خود لباسی مرتب و رسمی فراهم می‌کند تا به دیدار پدرش برود. او پس از گذراندن تجربه‌های مختلف در شهر، بالاخره جسارت این را پیدا می‌کند که در برابر پدرش ایستاده و از آن چه فکر می‌کند حقش است دفاع کند.

پرویز فیلمی به شدت انسانی است که با تلخی موثر و آگاهی دهنده‌اش و به واسطه تحول نامتعارف شخصیت اصلی پیچیده و غریبش از خشونت حاصل از سرکوب میگوید از مردی که محصول طبیعی محیط بیمار اطرافش است و خشمش را نیز نثار همان محیط می‌کند. از گسترش کینه و حس انتقام جویی در جامعه از محدودیت‌های تحقیر آمیز، کمبودهای جنسی و نادیده گرفتن وجوه انسانی و تاثیر آن‌ها بر روح و ذهن پرویز، فیلمی که ایده‌های روانشناختیش را در دل روایت جاری کرده. سویه‌های تاریک ذات بشر را با شرایط روز اجتماعی پیوند زده و از روانشناسی شخصیت مرکزیش به تعمیم پذیری می‌رسد.

سازندگان پرویز با خلق شخصیتی چند لایه و منحصر به فرد در سینمای ایران، رشد خشونت در فردی عادی را ریشه یابی کرده و از مخاطبان شان طرح سئوال می‌کنند. این که چه فرآیندی از پرویز چنین موجود هولناکی می‌سازد؟ این که چطور از انسانی که در برخورد اول حتی تا اندازهای ترحم آمیز جلوه می‌کند چنین اعمالی سر می‌زند و مرزهای خشونت نهان جامعه ما می‌تواند تا کجا پیشرفت کند و در نهایت این که چرا نقش دیالوگ در مناسبات اجتماعی ما تا این اندازه کمرنگ شده و فردی چون پرویز تازه پس از بروز رفتارهای جنون آمیز موفق می‌شود به مرحله صحبت کردن با پدر مادرش برسد؟


خرید کتاب با ۱۰٪ تخفیف(همه کتاب‌ها)

شخصیت پرویز مخاطب را یاد یکی از دیالوگ‌های ابتدای فیلم می‌اندازد. آنجا که پدر می‌گوید: «این کتلت نپخته سوخته» حکایت او نیز همین است. مردی که سیر طبیعی بلوغ فردی و اجتماعی را طی نکرد و نپخته، سوخت. مردی که اتفاقا فیلم به او به چشم یک قربانی نگاه می‌کند. قربانی‌ای که البته خود قربانی می‌گیرد. لوون هفتوان نیز که قیزی کاش همسو با وضعیت و روان شخصیتی است که بازی می‌کند. هم انتخاب بسیار مناسبی برای نقش پرویز بود و هم با نقش آفرینی حساب شده اش، وجوه مختلف این کاراکتر را کاملا قابل درک به نمایش گذاشت. هفتوان مسیر تبدیل شدن مردی آرام که سرش به کار خویش گرم است و بدون هیچ جاه طلبی و اشتیاقی تنها روزها را سپری می‌کند به فردی کینه جو و خطرناک را به شکل باورپذیری به تصویر درآورد و این نکته را به مخاطب یادآور شد که همه انسان‌ها درون خود هیولایی دارند که روزی ممکن است به دلایل مختلف بیدار شده و دست به اعمال خشن بزند.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.