منظور از مادهٔ سیاه چیست و چگونه کشف شد؟

0

سال اکتشاف: ۱۹۷۰

این کشف چه می‌گوید؟

ماده‌ای در کهکشان‌ها که هیچ نور و پرتو قابل تشخیصی از خود منتشر نمی‌کند.

چه کسی آن را کشف کرد؟

وراد رابین Vera Rubin


محاسبات مربوط به انبساط کائنات درست از آب نمی‌آمد. محاسبهٔ سرعت ستارگان در کهکشان‌های دور، با آنچه ستاره‌شناس‌ها مشاهده می‌کردند مطابقت نداشت. محاسبهٔ عمر کائنات (براساس سرعت گسترش) ناقص می‌نمود روش‌های محاسباتی می‌باید غلط بوده باشد. هیچ کس نمی‌توانست عمر کائنات، جرم موجود در آن و آیندهٔ آن را محاسبه کند. بسیاری از تحقیقات فیزیک با موانع جدی مواجه شد.

ورا رابین فقط خیال داشت تجهیزات جدیدی را امتحان کند، اما آنچه کشف کرد حرکت واقعی ستارگان کهکشان‌ها بود که ثابت می‌کرد قوانین نیوتن بنیادیترین اصول ستاره‌شناسی غلط است. رابین در تلاش برای توضیح تفاوت میان مشاهدات خود و فیزیک نیوتون، ماده سیاه را کشف کرد – ماده‌ای که وجود دارد اما از خود هیچ نور یا پرتوی که قابل تشخیص باشد منتشر نمی‌کند. ستاره شناس‌ها و فیزیک‌دان‌ها اعتقاد دارند که ۹ درصد ماده موجود در کهکشان‌ها، مادهٔ سیاه است.


در ۱۹۷۰ ورا رابین در مؤسسهٔ تحقیقاتی دی. تی.ام مشغول به کار بود. رئیس این مؤسسه کنت فورد به تازگی طیف نگاری با سرعت بالا و دامنهٔ تشخیص وسیع درست کرده بود که می‌توانست هشت تا ده طیف نگار را روی طیف‌های فرکانس‌های ستارگان دور دست در یک شب تشخیص دهند. ورا شدیداً کنجکاو بود تا ببیند این اختراع چگونه چیزی است.

درست ۲۷ مارس ۱۹۷۰ رابین با تلسکوپ بر روی آندرومدا، نزدیک‌ترین کهکشان بر زمین تمرکز کرد. او می‌خواست بداند میلیون‌ها ستاره‌ای که در این کهکشان وجود دارد براساس این نظریه، در حالت حرکت است یا نه.

هنگامی که او به تلسکوپ نیرومند نزدیک شد طیف نگاره‌ها وجود عناصر مختلفی را در ستارگان دور دست نشان می‌داد و آنها را بر روی جدول‌های محاسباتی ثبت می‌کرد. رابین با استفاده از میکروسکوپ‌های قوی این جدول‌ها را مشاهده می‌کرد.

رابین می‌دانست علایمی که ستاره‌شناس‌ها بر روی طیف نگار اندازه می‌گیرند اندکی بر روی جدول‌ها بالاتر یا پایینتر است و این بستگی به آن دارد که ستاره به طرف زمین حرکت می‌کند یا از آن دور می‌شود این جابه جایی فرکانس، جابه‌جایی داپلر نامیده می‌شود. همین جابه‌جایی هنگامی که خودرویی از کنار ما می‌گذرد و صدای موتور آن به فرکانس‌های پایین‌تر مبدل می‌شود، اتفاقی می‌افتد. هرچه جابه‌جایی بیشتر باشد، سرعت شیئی بیشتر است. رابین می‌خواست ببیند آیا می‌تواند از جابه‌جایی داپلر و طیف نگار کنت برای اندازه‌گیری سرعت ستارگان در کهکشان‌های دور استفاده کند یا نه.

او دریافت که ستارگان نزدیک به لبهٔ خارجی آندرومدا سرعتی برابر با سرعت ستارگان مرکز کهکشان دارند. نمی‌باید چنین باشد.

او در مدت دوماه ۲۰۰ طیف نگار را بررسی کرد. در مورد کهکشان نتیجه همین بود سرعت تمام ستارگانی را که اندازه گرفت غلط بود. بنابرقوانین شناخته شدهٔ فیزیک با سرعت بعضی از آن ستارگان بسیار سریع‌تر از آنی بود که جاذبه بتواند آنها را درون کهکشان نگه دارد. آنها می‌باید به فضای بیرون پرتاب شوند. اما چنین اتفاقی نمی‌افتاد.

رابین با دو جواب روبرو بود. یا معادله‌های نیوتن اشتباه بود (چیزی که دنیای علم نمی‌توانست بپذیرد) یا در کائنات موادی موجود است که تا به حال کسی آن را تشخیص نداده بود.

او توضیح دوم را برگزید و این مواد را «مادهٔ سیاه نامید زیرا نه قابل رؤیت و نه قابل تشخیص بود. رابین محاسبه کرد چقدر ماده سیاه لازم است و گستردگی آن می‌باید چقدر باشد که معادله‌های نیوتون درست از آب درآید. او دریافت که ۹۰ درصد کائنات می‌باید از مادهٔ سیاه تشکیل شده باشد.

یک دهه طول کشید تا جامعه علم نظریهٔ رابین را پذیرفت. اما در هر صورت کاری که ورا رابین در ۱۹۷۰ انجام داد تمام محاسبات و نظریه‌های مربوط به ساختار و خاستگاه عالم ما را تغییر دارد و باعث شد محاسبات ستاره‌شناس‌ها در گستردگی و حرکت ماه اصلاح شود. در عین حال – خوشبختانه قوانین حرکت نیوتون هم هنوز پابرجا مانده‌اند.


ناسا توانسته عکس از مادهٔ سیاه یا ترکیب عکس‌های تلسکوپ اشعهٔ ایکس و عکس‌هایی که ماهواره‌ها گرفته‌اند بگیرد. این نخستین عکس از مادهٔ سیاه است.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با ۱۸ سال سایقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس‌های پراکنده جالب که دقایقی شما را سرگرم خواهند کرد

این ساعت آفتابی زمان را به صورت دیجیتالی نشان می‌دهد کریم عبدالجبار و مربی جان وودن : هرگز فراموش نکنید که چه کسی به شما کمک کرده و باعث پیشرفت شما شده. فقط به دقت نگاه کنید آتش نشانان آمریکایی در حال خاموش کردن آتش در…

قسمت دیگری از عکس‌های تاریخی کمتر دیده شده‌اند و نگرش جدیدی نسبت به تاریخ در ما ایجاد می‌کنند

عکس‌های تاریخی بسیار هستند. برخی از آنها از فرط تکرارِ دیگر روتین می‌شوند و نکته جدیدی به ما نمی‌افزایند. متاسفانه برخی از آنها در بایگانی‌های فراموش می‌شوندو کسی متوجه نکته‌شان نمی‌شود و به تدریج نابود می‌شوند و برخی هم کمتر از بقیه بها…

عکس‌های این عکاس فرانسوی مانند تابلوهای نقاشی زیبای سبک امپرسیونیسم هستند

امپرسیونیسم یک جنبش هنری است که در اواخر قرن نوزدهم، عمدتاً در فرانسه ظهور کرد. مشخصه آن تاکید بر ثبت اثرات زودگذر نور و رنگ در دنیای طبیعی است. نقاشان امپرسیونیست به دنبال این بودند که برداشت‌های دیداری فوری خود را از یک صحنه به تصویر…

یک عکاس از هوش مصنوعی برای تصور اینکه شخصیت‌ها و سلبریتی‌های تاریخی امروز چه شکلی می‌شدند، استفاده…

یک عکاس از هوش مصنوعی (AI) استفاده کرده است تا تصور کند شخصیت‌های تاریخی مانند آل کاپون، بنجامین فرانکلین و شارون تیت اگر امروز به دنیا می‌آمدند چه شکلی بودند. این عکاس به نام آلپر یسیلاتس که در استانبول ترکیه زندگی می‌کند، پرتره های فوق…

فهرست فیلم های برتر سال ۲۰۲۲ با استفاده از امتیازبندی جوایز اصلی اهدا شده در جشنواره های مطرح

فهرست فیلم های برتر سال ۲۰۲۲ با استفاده از اطلاعات زیر تدوین شده است: ۱-جوایز اصلی اهدا شده در جشنواره های مطرحی چون کن، ونیز، برلین، ساندنس و... ۲- جوایز انجمن های منتقدانی چون نیویورک، لس آنجلس، واشنگتن دی.سی و... ۳-فهرست فیلم…

۲۵۰ فیلم برتر imdb به همراه معرفی و خلاصه و بررسی آنها + ۲۳ فیلمی که حیف بود در این فهرست نباشند

مسلم است که آرای IMDB به خصوص از دید فیلم‌بین‌های حرفه‌ای فقط چیزی نسبی برای پی بردن به محبوبیت نسبی فیلم‌ها هستند. چه بسیارند فیلم‌هایی که نمره بالای ۷ دارند، اما ارزش واقعی‌شان خیلی کمتر است و چه بسیارند فیلم‌هایی که آدم درمی‌ماند چرا…

آگهی متنی در «همه» صفحات
ایمپلنت دندان / عمل اسلیو معده / کلینیک زیبایی / عمل بای پس معده / بهترین جراح چاقی / متخصص زنان رشت / خرید گوشی با حکمت کارت / پمپ آب صابون / buy telegram members / جراحی چاقی تهران / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور – متخصص زنان / خرید خودنویس / خرید دستگاه لیزر تیتانیوم / پمپ اسید / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کمپ ترک اعتیاد / دانلود سریال / انواع مکمل های زینک / کلاه کاسکت / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / متخصص زنان / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5