منظور از تکامل کامل چیست؟

0

سال اکتشاف:۱۹۶۷

این کشف چه می‌گوید؟

تکامل با یکسان سازی همزیستانه میان گونه‌ها امکان پذیر است.

چه کسی آن را کشف کرد؟

لین مارگولیس Lynn Margulis

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

چارلز داروین نخستین کسی بود که فهمید گونهٔ انواع موجودات در طول زمان تکامل و تغییر پیدا می‌کنند و نخستین کسی بود که فهمید نیروی این تغییر، بقای اصلح یا بقای نمونه‌هایی است که بهتر می‌توانند خود را با شرایط محیط وفق دهند.

نظریه‌های داروین بستری شد برای علم تکامل و یک قرن بدون تغییر باقی ماند.

لین مارگولیس، نخستین کسی بود که توانست نظریه داروین را اصلاح و آن را کامل کند. در انجام این کار او نخست، شکافی را که در این نظریه وجود داشت اصلاح کرد. او بعد از داروین یکی از دانشمندانی بود که تغییر و بازنگری اساسی در تفکر تکاملی پدید آورد. مارگولیس هم مانند کوپرنیک، گالیله و نیوتون نظریه‌ها و فرضیه‌های قبلی را از بن متحول نمود.


لین مارگولیس به سال ۱۳۹۸ در شیکاگو متولد شد و هنگامی که فقط ۱۴ سال داشت وارد دانشگاه شیکاگو شد و به تحصیل ژنتیک و تکامل پرداخت.

از زمان داروین رشتهٔ تکامل با مسألهٔ بزرگ روبرو شده بود که آن را «گوناگونی» نامیده بودند. محققان تصور می‌کردند گوناگونی در «د.ان.آ» فردی مانعی به وجود می‌آورد که انتخاب طبیعی، یا آن را حفظ می‌کرد و یا به کناری می‌گذاشت آن جهش‌های ژنتیک که طبیعت حفظ می‌کرد به آرامی در همهٔ گونه‌های جدید پخش می‌شد.

اما سؤال آزار دهنده‌ای وجود داشت که نمی‌شد به آن پاسخ گفت: چه چیز باعث به وجود آمدن «گوناگونی» جدید در گونه‌های فردی می‌شد. نظریه‌ها بیشتر حول این محور بود که اشتباهات تصادفی باعث تغییر در بازپردازی رمزهای ژنتیک می‌شود.

برای مارگولیس از آغاز آشکار بود که اشتباهات تصادفی نمی‌تواند دلیل واقعی این اتفاق باشد. در عوض او شواهدی به دست آورده بود که جهش‌های بزرگ و ناگهانی موجب این تغییرات است و تکامل روندی آهسته با سرعت ثابت نبود بلکه ناگهانی و بنیادی بود. او این تغییرات را برخلاف دیگران تصادفی نمی‌دانست.

مارگولیس بر مفهوم «همزیستانه» توجه کرد – دو موجود زنده (یا دو گونه) برای منافع مشترک در کنار هم زندگی و همکاری می‌کنند. او مثال‌های ساده‌ای پیدا کرد که نشان می‌داد دو گونه از موجودات زندگی در کنار هم را – به دلیل منافع با همکاری مشترک انتخاب می‌کنند.

Lichen از گونه‌های جلبک‌ها و قارچ‌ها به وجود می‌آیند و مانند یک موجود زندهٔ تک واحدی عمل می‌کنند و عملکرد مشترک آنها بهتر است از عملکرد زندگی انفرادی و باکتری‌هایی که سلولز را می‌توانند هضم کننده در معدهٔ موریانه زندگی می‌کنند. این باکتری‌ها و موریانه بدون هم نمی‌توانند زندگی کنند. اما با هم، هر دو زنده می‌مانند. بدون یکی‌سازی همزیستانه، این ترتیب و تنسیق ممکن نیست.

مارگولیس متوجه شد رابطهٔ همزیستانه بسیار فراوان است گونه‌های موجود در صدد پیدا کردن شریک همزیستی هستند تا فرصت بقای خود را افزایش دهند. همکاری بشری به اصلاح زندگی و فرصت بقای بیشتر منجر شده است بنابراین این الگو در طبیعت هم تکرار شده است، برای مثال یک باکتری با گونهٔ دیگری همکاری می‌کند تا جهش همزیستانه پیدا کنند و قابلیت بیشتری از خود نشان دهند.

مارگولیس نمونه‌های ابتدایی حیات را مطالعه و چهار نوع همزیستی اساسی را کشف کرد که منجر به رشد حیات پیچیده بر روی زمین شده است. (۱) پیوستگی میان باکتری‌های گرما طلب آرکئاباکتریوم و باکتری‌های شناور در آب (اسپیروکت)Spirochete به بعضی از ژن‌های اصلی اسپیروکت انتخاب شدند (۲) تا مراکز سازماندهی و رشته‌هایی را تشکیل دهند که مواد ژنتیکی را قبل از تقسیم سلولی به دو طرف آن منتقل کنند. این عمل منجر به تولید اشکال پیشرفتهٔ حیات شد. این نوع جدید حیات انواع باکتری‌های اکسیژن سوز را به طرف خود کشید (۳) سرانجام این موجودات تک سلولی پیچیدهٔ اکسیژن سوز (۴) باکتری‌های فتوسنتز کننده را به طرف خود کشیدند. نتیجهٔ این همزیستی انقلابی چهار مرحله‌ای به وجود آمدن جلبک ها و گیاهان جدید بود.

مارگولیس نشان داد که سلول‌های گیاهان، جانوران، جلبک‌ها و حتی انسان از طریق یک رشته همزیستی که باعث جهش‌های بزرگ و ناگهانی شده، تکامل یافته‌اند.

او کار برجستهٔ خود را در ۱۹۶۷ منتشر کرد، اما زیست‌شناسان به مطالعات او توجهی نشان ندادند تا ثابت شد که میتو کوندری سلول‌های انسانی حاوی د. ان. ا خاص خود هستند که نشان می‌دهد حتی سلول‌های انسان در نتیجهٔ همزیستی پیشرفت کرده‌اند این کشف باعث شد دانشمندان زیادی به دنبال نشانه‌های همزیستی بگردند و آن را در بسیاری از موجودات پیدا کردند و مورد مطالعه قرار دادند.

از هر ده گیاه نه گیاه، حیاتشان به دلیل همزیستی ادامه پیدا می‌کند زیرا با قارچ‌هایی مشارکت می‌کنند که مواد غذایی لازم را برای آنها از خاک جذب می‌کنند. انسان و دیگر حیوانات با باکتری‌هایی همزیستی مشترک دارند که در معده آنها زندگی می‌کند و باعث هضم غذایی می‌شود که آنها می‌خورند. بدون وجود این باکتری‌ها بشر نمی‌تواند به حیات خود ادامه دهد بدون کشف مارگولیس، نظریهٔ داروین ناقص باقی می‌ماند


مارگولیس و همسر ستاره‌شناس و نویسنده‌اش کارل ساگان کسانی هستند که این جملهٔ معروف را گفته‌اند: «زندگی بر روی حیات نه از طریق نزاع میان گونه‌ها بلکه از طریق همکاری گسترده، گسترش یافته و آنچه داروین دربارهٔ انتخاب طبیعی از طریق تنازع بقا گفته ناقص است.»

   

پستهای اخیر

هر اپلی عاشق این اکسسوری‌های با طراحی منحصربه‌فرد می‌شود

بهترین هدیه‌ای که می‌توانید به یک عاشق متعصب اپل بدهید؛ گجت یا اکسسوری است که طراحی هیجان‌انگیزی دارد و واقعا کاربردی است. اپل همیشه طیف گسترده‌ای از لوازم جانبی جذاب و شگفت‌انگیز داشته که باعث افزایش کارایی و بهره‌وری فرد می‌شوند.…

ناشر فرانسوی از مردم درخواست کرد که فعلا دیگر آثار خود را برای بررسی و چاپ ارسال نکنند

یک ناشر مشهور فرانسوی به نام Gallimard که کتاب‌های معروفی مانند آثار مارسل پروست و البر کامو را چاپ می‌کنند در توییتی درخواست کرده است که فعلا مردم آثار خود را بررسی و چاپ برایش نفرستند. مواظب خودشان باشند و اوقات مطالعه خوبی را برای آنها…

این آی‌فون ۱۱ پرو که لوگوی اپل بر روی آن بد چاپ شده بود با قیمت ۲۷۰۰ دلار به فروش رسید!

کلکسیونرهای تمبر، اسکناس یا سکه، علاقه بسیار زیادی به پیدا کردن و گردآوری نمونه‌هایی دارند که به صورت نادر، مشکلی در چاپ یا ضرب آنها وجود داشته است. ولی واقعا نادر است که چنین چیزی را در مورد گوشی‌های آی‌فون ببینیم. این هفته عکسی از…

۱۳ پارادوکس عجیب و تفکربرانگیز زندگی مدرن که یک کاربر توییتر فهرست کرد

ما تصور می‌کنیم که توییتر، جایی برای نوشتن مطالب عمیق و طولانی نیست. اما گاهی رشته‌توییت‌هایی هم توسط کاربران ایرانی و هم فرنگی گذاشته می‌شود که بسیار جذاب هستند. مثلا حدود یک هفته قبل یک کاربر توییتر به نام دیوید پرل، یک رشته توییت جالب…

حالا دیگر کاربران نسخه دسکتاپ اسپاتیفای هم می‌توانند قطعات موسیقی را دانلود کنند تا آفلاین از طریق…

اسپاتیفای مدت‌هاست که شیوه گوش کردن به موسیقی را تغییر داده است و به کمک آن می‌شود به صورت قانونی و بدون نقض کپی رایت به اقیانوسی از موسیقی‌ گوش کرد. البته ما کاربران ایرانی هنوز از عهد آنالوگ و دانلود بیرون نیامده‌ایم. یعنی هنوز همان…

اطلاعات عمومی کاربران کلاب‌هاوس به صورت تجمیع‌شده منتشر شد: انتشار رایگان اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون…

برخی منابع از جمله سایت CyberNews که معمولا اخبار هک و رخدادهای امنیتی فضای مجازی را منتشر می‌کنند؛ از انتشار رایگان و آزاد اطلاعات عمومی کاربران در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس شامل اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون کاربر خبر داده‌اند. این اطلاعات…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.