کاراکتر دکتر محمد قریب با بازی مهدی هاشمی در مجموعه تلویزیونی «روزگار قریب» – ۱۳۸۶-۱۳۸۱ : بررسی و تحلیل

دکتر محمد قریب، فارغ از حضورش به عنوان شخصیت اصلی روزگار قریب فردی مهم و تاثیرگذار در تاریخ سیاسی و اجتماعی ایران بوده است. خدمات چشمگیر علمی، رفاقت نزدیک با مهندس بازرگان و دریافت نشان‌ها و مدارک فراوان و تربیت و آموزش شاگردان و متخصصان فراوان که هر کدام بعدها کمک شایانی به پیشرفت پزشکی در ایران کردند، او را تبدیل به کاراکتری چند وجهی و دارای زوایای مختلف شخصیتی کرده است.

در سریال روزگار قریب، که باید آن را یکی از موفق‌ترین آثار کیانوش عیاری دانست، با مقاطع مختلفی از زندگی دکتر قریب روبه رو می‌شویم که توسط پنج بازیگر مختلف به تصویر کشیده شده است. نکته مهمی که درباره دکتر قریب سریال وجود دارد، مردمی بودن اوست. از همان دوران کودکی، بنا به آموزه‌های پدر، و شرایطی که برای محمد جوان جهت تحصیل و یادگیری درس‌های زندگی فراهم آورده شده، وی در میان جامعه و مردم کوچه و بازار بزرگ شده و رشد کرده و تا پایان عمرش، این وفاداری به وطن و مردمش را در خود زنده نگه داشته است. پدر طب اطفال در ایران، هیچ گاه به فکر ماندن در خارج از کشور پس از اتمام تحصیلاتش در فرانسه نیافتاد و با بازگشت به وطن تمام هم و غمش را برای اعتلای بخشی از ساختار این مملکت و مردمش به کار می‌بست. با وجود آشنایی کامل با مظاهر غربی و زندگی در آنجا، همانطور که پیشتر اشاره شد، هرگز عزم اراده این شخصیت دوست داشتنی برای بالندگی کشور خودش از بین نرفت و حتی دیانت او دستخوش تغییر نشد.

دکتر محمد قریب را در دو مقطع از زندگیش در سریال می‌بینیم. بخش اول دورانی که سال‌های پایانی عمرش را در بیمارستان و بر روی تخت طی می‌کند، و بخش بعدی مربوط به خاطرات دکتر از دوران کودکی تا همان مقطع پایانی است. او با وجودی که بر سفره پدری کاسب و بازاری بزرگ شد، هرگز در حرفه‌اش به دنبال کاسبکارانه رفتار کردن نبود. فروتنی یکی دیگر از صفات بارز دکتر قریب سریال کیانوش عیاری است. او با وجود مدارج علمی و دستاوردهای بزرگ، هم چنان در مواجهه با دیگران و به خصوص کودکان، چنان فروتنانه و بزرگ منشانه رفتار می‌کرد که هر کسی که حتی خود دکتر قریب واقعی را نشناسد، تحت تاثیر این وجه از شخصیت او قرار می‌گیرد. در شکل گیری این بخش از کاراکتر دکتر قریب، بیشک مهدی هاشمی تاثیر مستقیم داشته است. کاملا مشخص است که او، بدون کوچکترین تفاخری، در اختیار و خدمت سریال واقع گرایانه روزگار قریب بوده است. کاملا می‌توان دکتر قریب مهدی هاشمی را، اوج شخصیتی متواضع و فروتن، همراه با هوش و دانش بالا دانست. او به هیچ عنوان مانند بسیاری از مفاخر علمی و هنری و سیاسی، انسانی دست نیافتنی و استثنایی تصویر نشده است. همه باورش میکنیم، چون از همان جنسی است که همه میشناسیم. دکتر قریب وقتی درد می‌کشد و بر روی تخت بیمارستان منتظر مرگ است، مخاطب درد کشیدنش را باور می‌کند و برایش دل می‌سوزاند. می‌بیند که آن آدم بزرگ که لشکری نگران او هستند و حاضرند جانشان را برایش دهند، نمی‌تواند از سرنوشت محتومی که در انتظارش است فرار کند. دیگر این جا از یک قهرمان با ویژگی‌های اغراق شده خبری نیست. با خود دکتر قریب واقعی طرف هستیم انگار دغدغه قریب نه تنها سلامت جسمی، بلکه سلامت روحی و فرهنگی مردم کشورش نیز هست. از دوران کودکی او را در مواجهه با جهل، تحجر و خرافه می‌بینیم و تا پایان عمر او را در مبارزه با آن‌ها گاهی به نظر می‌رسد که شخصیت‌های علمی و مهم یک کشور، چهره‌ای عبوس و جدی داشته باشند. چیزی که در مورد دکتر محمد قریب به هیچ عنوان صادق نیست. او علاوه بر خوش رویی، حس طنز و شیرینی ملایمی هم دارد که آن را در مقاطع مختلف زندگیش میبنیم و آن طور که از سریال بر می‌آید، از پدر به یادگار دارد. اما این را هم کاملا می‌بینیم که او هنگام کار، بسیار منضبط سخت گیر و جدی است و به دنبال رخ دادن کمترین اشتباه است. قریب مرد خانواده است. جالب است که با وجود آن همه مشغله کاری، او هرگز اولویت رسیدگی به خانواده را فراموش نمی‌کند. در جای جای سریال دقت و توجه او را حتی وقتی بر روی تخت بیمارستان با حال نزار افتاده است نسبت به همسر می‌بینیم. او حتی گاهی وقتی ناله می‌کند، از فرزندانش می‌خواهد مادر را با احوال او نگران و ناراحت نکنند.

دکتر قریب به رسالت پزشکی و آموزشیش بسیار پایبند است و در روزهای سختی و بیماری نیز هیچ طالب علم و دانشی را بی‌پاسخ نمی‌گذارد. آن چه در این سریال از دکتر محمد قریب میبینم، یک الگوی واقعی و قابل باور است انسانی شریف، مصمم و کاملا ایرانی که با جهان رون آشناست و درد آگاهی دارد. از این منظر، محمد قریب در سریال روزگار قریب، نمونه‌ای مثال زدنی از یک قهرمان ملی میهنی است که فرزانگی اش، می‌تواند در یادها بماند و سال‌ها و نسل‌ها داستانش تعریف شود.


خرید کتاب با ۱۰٪ تخفیف(همه کتاب‌ها)

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.