مخترع بی قراری که موسیقی را به خودروها آورد

سال ۱۹۲۹ م

به یاد بیل لیر

چرا نام بیل لیر (bill lear) را باید به خاطر بسپاریم؟ چون دبیرستان را تمام نکرد٬ اما بیش از ۱۵۰ اختراع به نام خود ثبت کرد.

اگر دوست دارید هنگام رانندگی رادیو یا ضبط ماشینتان آهنگ پخش کند٬ دو دلیل خیلی خوب دارید که بیل را به خاطر بسپارید. در سال ۱۹۲۹ ٬ او به اختراع اولین رادیوی کاربردی خودرو در دنیا کمک کرد: موتورولا (Motorola: این نام از واژه‌های “موتور” و “ویکتورولا” برگرفت شده است.) ۳۵ سال بعد٬ بیل باز هم به موسیقی در حال حرکت برگشت٬ ضبط صوت ردیاب هشت قطعه آهنگی (patenting the eight- track tape player) اختراع کرد که فضای میلیون‌ها خودرو را در دهه‌های شصت و هفتاد پر از موسیقی کرد.

کافی نیست؟ لیر همچنین در هوانوردی رادیویی و فناوری هدایت خودکار برای هواپیماها پیشتاز بود. در سال ۱۹۵۰ برای هدایت خودکاری که می‌توانست جت جنگنده‌ای را روی باند مه آلود سالم فرود آورد و به زمنی بنشاند٬ رئیس جمهور٬ ترومن٬ به او جایزهٔ کولیه تروفی (collier trophy) داد که یکی از برجسته‌ترین جوایز هوانوردی بود.

این‌ها فقط چند دلیل برای به خاطر سپردن نام بیل لیر است. دلیل اصلی به یاد داشتن او ایناست که یک جت نظامی سویسی را به هواپیمایی تشریفاتی با عملکردی بسیار عالی برای مسافرت مدیران تجاری و اشخاص مهم تبدیل کرد. جت لیر از آن به بعد ورد زبان همگان شد.

لیر هیچ وقت از اختراع دست برنداشت. مسر او چند روز قبل از مرگ لیر در ۷۵ سالگی به ملاقاتش در بیمارستان رفت. لیر به همسرش گفت: “من برای این مهملات وقت ندارم. باید کار کنم.”

دلیل دیگر بای به خاطر سپردن نام لیر٬ دخترش شاندا (shanda) است. اگر نام و نام خانادگی دختر لیر را تلفظ کنید٬ می‌شود: شاندالیر (shanda lear: در زبان انگلیسی٬ معنای این کلمه چلچراغ است.). او از نامش استفاده کرد تا در آینده سخنگوی جمع باشد و برنامه‌های تفریحی اجرا کند.

در دههٔ هفتاد٬ لیر سعی داشت مشکل آلودگی هوا را با اختراع موتور بخاری حل کند که میزان خروج و انتشار گازهای آلوده کننده‌اش کم باشد. این موتور٬ نیروی حرکت خودروهای آینده را تامین می‌کرد. او اتوبوسی با نیروی بخار ساخت و روی سقف آن چنین نوشت: “بخار زیباست.” اما این ایده موفقیت آمیز نبود.

سیستم ردیاب و هشت آهنگی لیر بر اساس مهندسی مجدد سیستم انتخاب چهار آهنگی بود که ارل ” مرد دیوانه” مونتز٬ (earl “madman” muntz) اختراع کرد. او کارآفرینی لوس آنجلسی بود که در آگهی‌های تلویزیونی خنده دار برای فروش خودرو و وسایل برقی ظاهر می‌شد و شخصیت “مرد دیوان” را بازی می‌کرد. عبارت مشهورش این بود: “می‌خواهم از دست این‌ها خلاص شوم٬ اما خانم مونتز نمی‌گذارد. او دیوانه است!” می‌گویند مونتز بود که مخفف تلویزیون را در زبان انگلیسی تی وی نامید٬ او در نامگذاری دخترش هم با شیطنت او را تی وی (tee vee) خواند.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.