نشانه‌های نور اتمی چیست و نخستین بار چه کسی آن را کشف کرد؟

0

سال اکتشاف: ۱۸۵۹

این کشف چه می‌گوید؟

هر عنصر هنگامی که حرارت داده شود پرتویی با تواتر مشخص ساطع می‌کند.

چه کسی آن را کشف کرد؟

گوستاو کیرشف Gustov Kirschoff و رابرت بانسن Robert Bunson

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

با کشف سزیوم در ۱۸۶۰، ۲۰ عنصر جدید هم با استفاده از فناوری تجزیه شیمیایی کشف شد. همین فناوری به ستاره‌شناسان اجازه داد تا ترکیبات شیمیایی میلیون‌ها ستاره را در دوردست کشف نمایند. فیزیکدان‌ها با استفاده از همین شیوه، شعله‌های سطح خورشید را که منشاء هسته‌ای دارند و موجب تولید گرما و نور می‌شوند شناسایی کردند و همین امر ستاره‌شناسان را قادر به محاسبه سرعت و جهت حرکت دقیق ستارگان و کهکشان‌ها کرد.

این شیوه تجزیه و تحلیل طیف نوری که کیرشف و بانسن آن را کشف کردند: هر عنصر با فرکانس خاصی از خود نور خارج می‌کند. طیف‌شناسی ما را متوجه کرد که عناصر شیمیایی که در زمین پیدا می‌شوند در اجرام آسمانی هم موجود هستند و زمین از نظر شیمیایی در کائنات منحصر به فرد نیست. این فناوری در سایر رشته‌های علمی مانند زیست‌شناسی، فیزیک و زمین‌شناسی مورد استفاده قرار گرفت.


در ۱۸۱۴ ستاره‌شناس آلمانی، ژوزف فرانهوفر کشف کرد که انرژی خورشید به طور یکسان در تمام بخش‌های طیف، نور منتشر نمی‌شود، بلکه بیشتر در فرکانس‌های بخصوصی متمرکز است. بعضی این موضوع را جالب تشخیص دادند اما هیچ‌کس آن را جدی نگرفت. این نظریه ۴۰ سال مسکوت ماند.

گوستاو کیرشف (متولد ۱۸۲۴) فیزیک‌دان لهستانی سخت‌کوشی بود. با قامتی کمتر از ۵/۱ متر. حوالی سال ۱۸۵۰ تحقیقاتش را بر جریان‌های الکتریکی متمرکز کرد. در ۱۸۵۸ در حالی که به دانشمند دیگری در برنامه‌ای دیگر کمک می‌کرد متوجه شد که خطوط درخشانی در طیف نوری ظاهر شد و به یاد پدیده‌ای مشابه در مقاله فرانهوفر افتاد. کیرشف با بررسی بیشتر متوجه شد که نقاط نورانی در این طیف دقیقاً همان فرکانس و طول موجی را دارد که فرانهوفر در پرتوهای خورشیدی تشخیص داده است.

کیرشف در این موضوع به تأمل پرداخت تا توصیفی برای آن پیدا کند و به توضیح درخشانی برای آن دست پیدا کرد. او به جای استفاده از شیشه‌های رنگی که فیلتر محسوب می‌شد و در آن روزها باب بود از منشور استفاده کرد تا هر نوری را که می‌خواهد جدا و آن را مطالعه کند. او اعتقاد داشت این کار به او اجازه می‌دهد نقاط نورانی را که از هر گاز در حال اشتعال ساطع می‌شود بهتر پیدا کند.

اما در عمل این طرح اجرا نشد شعله‌هایی که او برای حرارت دادن به گازها به کار می‌برد مشاهدات او را مختل می‌کرد.

در سال ۱۸۵۸، شیمیدان آلمانی، بانسن، فتوشیمی را – مطالعهٔ نورهایی که از اجسام در حال احتراق ساطع می‌شوند – ابداع کرده بود. در طول این کار نوعی جدید از دستگاه اشتعال را هم اختراع کرد که هوا و گاز قبل از اشتعال با هم مخلوط می‌شدند. این دستگاه اشتعال (که اکنون به کورهٔ بانسن معروف است) گرمای شدیدی حدود ۲۷۰۰۰ درجه فارنهایت و نور کمی تولید می‌کند.

کیرشف و بانسن در ۱۸۵۹ در دانشگاه هایدلبرگ هم پیوستند. وقتی کنار هم می‌ایستاده‌اند قد کیرشف به زحمت به شانه بانسن می‌رسید. آن دو نظریه استفاده از منشورِ کیرشف را با کورهٔ بانسن در هم آمیختند و شش ماه وقت صرف کردند تا نخستین طیف‌نگار را (دستگاهی که بتواند نمونه‌های شیمیایی را بسوزاند و با استفاده از منشور بتواند نورها را با فرکانس‌های مجزا جدا نماید) اختراع کنند.

آن‌ها خطوط بخصوص عنصر شناخته‌شده را طبقه‌بندی کردند (فرکانس‌های بخصوص که هر عنصر بتواند انرژی نورانی خود را ساطع کند.) و متوجه شدند که هر عنصر نشانه و علامت خاصی از خطوط طیفی را که به طور مشخص نشانگر آن عنصر از بروز می‌دهد.

کیرشف و بانسن یکی از انعطاف‌پذیرترین و فراگیرترین ابزارهای تحلیلی را به علم تقدیم کرده بودند و راهی پیدا کرده بودند تا عناصر شیمیایی هر ستاره را با دقتی که مثلاً اسید سولفوریک یا کلر یا هر عنصر دیگری را مشخص می‌کنیم، تعیین نماییم.


کیرشف و بانسن از طیف‌نگار خود برای کشف دو عنصر جدید: سزیوم در ۱۸۶۰ (آنها این نام را که به معنای «آسمان آبی» است انتخاب کردند زیرا رنگ شعله در طیف‌نگار آبی بود) و روبیدیوم در ۱۹۶۱ استفاده کردند. عنصر سزیوم در طیف‌نگار رنگ آبی روشن دارد و روبیدیوم از واژه لاتینی برای قرمز گرفته شده است.

   

پستهای اخیر

زیبایی و شکوه فروشگاه جدید اپل در لس آنجلس: مرمت و بازگشایی هوشمندانه سالن قدیمی نمایش فیلم

معماری خوب، ساختمان‌های قدیمی خاطره‌انگیز باشکوه و ساختمان‌های مدرن، بی‌شک بخشی جدانشدنی از تمدن هستند. منتها در کشور ما زمانی چنین شکوه و جلالی، منتسب به چیزهای فانی می‌شدند و طبعا بازتاب اهمیت آنها، بیهوده و پوج تلقی می‌شد. دیروز اپل…

ویندوز ۱۱ و اجرای اپلیکیشن‌های اندروید – شما کدام اپلیکیشن‌های اندروید را دوست دارید در ویندوز…

مایکروسافت دیروز ویندوز 11 را رونمایی کرد. در میان ویژگی‌های جدید، یک ویژگی خیلی برجسته و مهم امکان نصب و اجرای اپلیکیشن‌های اندروید بود. جالب است که چنین چیز مهمی به یاری خود فروشگاه گوگل، ممکن نشده و کاربران از طریق فروشگاه مایکروسافت…

ساتیا نادلا: ویندوز آماده پذیرش iMessage در ویندوز و اصلا هر اپلیکیشن سطح اولی از پلتفرم‌های دیگر…

بیشتر از چند ساعت از رونمایی مایکروسافت از ویندوز 11 و معرفی آن به آن جهان در یک همایش مجازی نمی‌گذرد. به همین مناسبت رئیس مایکروسافت -ساتیا نادلا- در گفتگویی با وال استریت ژورنال به مطالب جالبی در مورد ویندوز و تاثیر آن بر کاربران اشاره…

ویندوز ۱۱ معرفی شد: زیباتر، تجربه کاربری بهتر، امن‌تر با ویژگی‌های جدیدی برای گیمینگ و مالتی‌تسکینگ

مایکروسافت از جدیدترین نسخه سیستم‌عامل ویندوز خود رونمایی کرد. ویندوز ۱۱ یک رابط کاربری گرافیکی کاملا جدید و بازطراحی شده نسبت به ویندوز ۱۰ دارد و از آیکون‌ها، سایه‌ها، ترنسپرنسی‌ها، پوسته‌ها و نحوه تعامل جدیدی برخوردار است.…

پیکر بی‌جان جان مک‌آفی -خالق آنتی‌ویروس McAfee -در زندانی در اسپانیا پیدا شد – آیا او واقعا…

جان مک آفی، خالق نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس McAfee و یکی از کارآفرینان مشهور دهه‌های پیشین و نیز یکی از فعال رمزارزها، ساعاتی پس از قرار  استرادش به امریکا، در یکی از زندان‌های اسپانیا خودکشی کرد. روز چهارشنبه، جسد مرده وی در سلول زندانش…

۱۲ کشور دارای بیشترین جمعیت تحصیل کرده در جهان

آموزش موفقیت آینده یک کشور را تعیین می‌کند. همه کشورها به اهمیت نقش آموزش و پرورش پی بردند اما در رشد افراد تحصیل‌کرده دچار افت و خیز یا پیشرفت و پسرفت هستند. گزارش سال ۲۰۱۷ یونسکو نشان می‌دهد تعداد دانشجویان در حال تحصیل در سراسر جهان…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.