نظریهٔ میکروب‌ها چیست و نخستین بار چه کسی آن را مطرح کرد؟

0

سال اکتشاف: ۱۸۵۶

این کشف چه می‌گوید؟

موجودات بسیار ریز، ریزتر از آن که دیده یا احساس شوند همه جا در هوا هستند و باعث فساد غذا و بیماری می‌شود.

چه کسی آن را کشف کرد؟

لویی پاستور Louis Pasteur


ماست و دیگر لبنیات ظرف چند روز ترش و بعد فاسد می‌شوند. گوشت در مدت کوتاهی می‌گندد. شیر گاو و گوسفند می‌باید خیلی زود نوشیده شود و الا خراب می‌گردد.

لویی پاستور کشف کرد که موجودات زنده میکروسکوپی همه جا در هوا هستند. این موجودات ریز هستند که غذا را فاسد می‌کنند و باعث بیماری می‌شوند. اگر این موجودات از طریق بریدگی‌ها و زخم‌ها وارد بدن شوند باعث عفونت و بیماری‌های خطرناک می‌شوند. پاستور دنیای میکروبیولوژی را کشف کرد و این نظریه را ارائه داد که میکروب‌ها باعث بیماری می‌شوند. او پاستوریزاسیون، روشی ساده برای از بین بردن این موجودات از غذاهای مایع ابداع کرد.


در پاییز ۱۸۵۶، لویی پاستور ۳۸ ساله، در سمت رئیس انجمن علمی مدرسه نورمال در پاریس خدمت می‌کرد. این شغل پر افتخاری بود اما پاستور راضی نبود زیرا ترجیح می‌داد با آزمایش‌های شیمیایی سرگرم شود.

بسیاری از دانشمندان در آن دوران اعتقاد داشتند که موجودات ذره بینی به شکل خلق‌الساعه به وجود می‌آیند نه از موجودات ذره‌بینی دیگر، در حقیقت ذرات غذایی فاسدشده باعث به وجود آمدن این موجودات و فاسد شدن شیر یا گوشت می‌شود. فلیکس بوشت سخنگوی این دانشمندان بود و در صدد اثبات این فرضیه برآمد.

پاستور فکر می‌کرد نظریه بوشت بی‌اعتبار است. او قبلاً کشف کرده بود که موجودات زنده (مخمر) باعث تخمیر و تولید الکل می‌شوند و گمان می‌کرد که موجودات ذره‌بینی در هوا بر روی موادغذایی قرار می‌گیرند و به سرعت تکثیر می‌شوند.

دو سوال مهم مطرح بود. اول، آیا میکروب‌های زنده به راستی در هوا شناور بودند؟ دوم، آیا برای میکروب‌ها ممکن بود که خود به خود به وجود آیند (آن هم در محیطی گندزدایی شد، که هیچ میکروبی وجود نداشت؟)

پاستور لوله‌ای شیشه‌ای را داغ کرد تا هم لوله و هم هوای درون آن را گندزدایی کند. بعد در لوله را با پنبه نسوز پوشاند و از پمپ تخلیه برای بیرون کشیدن هوا از طریق درپوش پنبه‌ای استفاده کرد.

پاستور معتقد بود که میکروب‌های شناور در هوا می باید در بیرون فیلتر پنبه‌ای جمع شده باشند. رشد باکتری‌ها روی فیلتر نشان می‌داد میکروب‌ها در هوا شناور هستند. رشد باکتری در لوله ضدعفونی‌شده به معنای رشد خلق‌الساعه میکروب‌ها بود.

بعد از ۲۴ ساعت، پنبه‌ها در مجاورت هوا بر اثر رشد باکتری‌ها به رنگ خاکستری درآمده بود، در حالی که پنبه‌های درون لوله تمیز بود. سوال شماره یک پاسخ داده شده بود. بله موجودات میکروسکوپی وجود داشتند و در هوا شناور بودند و روی پنبه بیرونی، تکثیر و زیاد شده بودند.

اما پاستور می‌باید ثابت کند که باکتری‌ها نمی‌توانند به طور خلق‌الساعه به وجود بیایند.

پاستور آب‌گوشت غلیظی (غذای موردعلاقهٔ باکتری‌ها را) در ظرفی آزمایشگاهی تهیه نمود. این ظرف دارای گردنی باریک، دراز و منحنی بود. او ظرف را گرم کرد تا آب‌گوشت به جوش آمد و شیشه از حرارت سرخ شد. باکتری‌های موجود در آب‌گوشت و در هوای درون ظرف کشته شدند. بعد در ظرف را به سرعت مسدود کرد تا از رشد خلق‌الساعه و خود به خود باکتری‌ها جلوگیری کند.

سپس ظرف شیشه‌ای را در گرم‌کن کوچکی قرار داد که معمولاً برای تسریع رشد باکتری‌ها از آن استفاده می‌کرد.

۲۴ ساعت بعد پاستور ظرف را بررسی کرد. درون ظرف، آب گوشت شفاف بود. او به مدت ۸ هفته هر روز این کار را تکرار کرد. هیچ چیز در این ظرف رشد نکرده بود. باکتری‌ها به طور خود به خود به وجود نیامده بودند.

پاستور سر ظرف را شکست و آن را در معرض هوا قرار داد. ۷ ساعت بعد نخستین نشانه‌های تکثیر باکتری‌ها بر سطح آب‌گوشت ظاهر شد. ظرف ۲۴ ساعت، باکتری‌ها تمام آب‌گوشت را آلوده کرده بودند.

پوشت در اشتباه بود. بدون وجود میکروب‌های هوازی که در تماس با مواد غذایی باشند امکان رشد باکتری‌ها و فساد غذا وجود نداشت. آن‌ها خود به خود به وجود نمی‌آمدند.

پاستور پیروزمندانه نتایج اکتشاف خود را منتشر کرد. علاوه بر آن کشف او منجر به پیدایش رشته جدید مطالعاتی به نام میکروبیولوژی شد.


اسنفج‌های ظرفشویی خانگی حاوی ۳۲۰۰ میلیون میکروب بیماری‌زا است.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با ۱۸ سال سایقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

این عکس‌ها راهنما و ایده‌ای برای شما برای تبدیل اشیای کهنه و دورریز به چیزهای جدید هستند

صرفه جویی «واقعا» یک هنر است. خیلی وقت‌ها ما به بهانه تغییر دکوراسیون یا قدیمی شدن چیزی یا نامتناسب شدن چیزی با وسایل تازه به سادگی دورش می‌اندازیم یا باقیمتی بسیاری نازل به سمساری می‌دهیم. البته این سال‌ها به خاطر فشارهای اقتصادی -چنان…

عکس این درخت‌های عجیب در دوره جنگ جهانی دوم اصلا ویرایش نشده‌اند!

این عکس شگفت‌انگیز جنگ جهانی دوم ممکن است عکس ویرایش شده یا فیک به نظر برسد. اما واقعا این طور نیست. در این عکس سورئال، که بخشی از آرشیو عکاسی نیرو‌های دفاع فنلاند است، یک ماشین ارتش فنلاند در امتداد جاده‌ای در چند مایلی مرز با اتحاد…

مجموعه‌ای از تصاویر عجیب و غریبی که در گوگل مپ و گوگل استریت دیده شده‌اند!

گوگل مپ بسیار کار راه‌انداز است و گوگل استریت اصلا اگر سرعت اینترنت اجازه بدهد، اجازه جهانگردی مجازی به ما می‌دهد. اما برخی اوقات اشخاص به صورت تصادفی و یا حین وب‌گردی‌های طولانی تصاویری در این سرویس‌های گوگل شکار کرده‌اند که بسیار بامزه…

همکاران سمی چه بلایی می‌توانند سرتان بیاورند + گالری عکس

همکاران شما ممکن است زیاد آدم‌های بدی به نظر نرسند و جلوه خارجی‌شان خیلی محبوب و موجه هم باشد. اما باید کسی مدتی نزدیک آنها کار کرده باشد تا بداند که چه بلایی سر زندگی و آسایش شما می‌توانند بیاورند. هیچ وسیله‌ای را نباید به آنها قرض داد و…

نه! ژاپن واقعا شبیه هیچ کشور دیگری نیست – عکس‌هایی که این را ثابت می‌کنند

هر کشوری ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی و حکمرانی و اقلیمی متفاوتی از کشور دیگری دارد. اما تفاوت برخی از کشورها با دیگران، چشم‌گیرتر است. ژاپن را یک اقیانوس از دنیاهای دیگر جدا نکرده، اما اگر شما هم این عکس‌ها را با من مرور می‌کنید، می‌بینید که…

عکس‌های بی‌نظیر از آبشارهای رنگارنگ دریاچه‌های پلیتویس در کرواسی و مقایسه آنها با فصل یخ‌زده

نوشته: تاماس دومبورا توث من چهار سال پیش در فصل زمستان از دریاچه‌های پلیتویس بازدید کردم و از دنیای زیبا و یخ زده آنها با آبشارهای یخی و مناظر سفید عکس گرفتم. اخیراً دوباره به این دریاچه‌ها بازگشته‌ام تا از همان منظره خیره‌کننده عکس…

آگهی متنی در «همه» صفحات
ایمپلنت دندان / عمل اسلیو معده / کلینیک زیبایی / عمل بای پس معده / بهترین جراح چاقی / متخصص زنان رشت / خرید گوشی با حکمت کارت / پمپ آب صابون / buy telegram members / جراحی چاقی تهران / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور – متخصص زنان / خرید خودنویس / خرید دستگاه لیزر تیتانیوم / پمپ اسید / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کمپ ترک اعتیاد / دانلود سریال / انواع مکمل های زینک / کلاه کاسکت / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / متخصص زنان / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5