کاراکتر نقی معمولی با بازی محسن تنابنده در مجموعه تلویزیونی «پایتخت» – ۱۳۹۰: بررسی و تحلیل

بدون تردید، نقی معمولی مجموعه سریال پایتخت، یکی از ماندگارترین شخصیت‌های تاریخ تلویزیونی ایران است شخصیتی که مانند نام خانوادگی اش، کاملا معمولی و از قشر عادی و پایین جامعه ایرانی است و یکی از باور پذیرترین کاراکترهایی است که در میان سریال‌های ایرانی خلق شده است. هرچند نقی از خطه مازندران، با تمام خصوصیات بارز مردان آن دیار است، اما در حقیقت او را باید نماینده قشر وسیعی از مردان ایرانی دانست، شخصیتی تیپیکال که در عین حال که یکدنده و مغرور است، دلی به شدت مهربان و سادگی دوست داشتنی دارد. خودش را خیلی قبول دارد اما در بسیاری از موارد کم می‌آورد و عقب نشینی می‌کند. انگار که در این شخصیت دوست داشتنی زندگی روزمره مردانه‌ای که هر روز دور و بر خودمان می‌بینیم در جریان است.

نقی که در حرف‌ها و رفتارش، رگه‌هایی از مردسالاری وجود دارد، اولویت اصلیش در تمام جنبه‌های زندگی، همسر، فرزندان پدر و اصولا خانواده است، به شدت به خانواده‌اش وابسته است و با همه وجود به آن‌ها احترام می‌گذارد. همان ارزشی که در نزد فرهنگ ایرانی، هم چنان مایه مباهات است و کماکان در قشر وسیعی از خانواده‌های ایرانی شاهد آن هستیم. از تک تک رفتارها، کلام و عکس العمل‌هایی که نقی در قبال پدر آلزایمری، که نگهداریش سخت است همسر تحصیلکرده که در مقابل کم سوادی خود گاهی در مقابلش کم می‌آورد، خواهر و دامادی که گاه و بیگاه با آن‌ها سر ناسازگاری دارد و در نهایت ارسطو، نقطه مقابل او که کم جنگ و دعوا و رقابت با هم ندارند، به کار می‌برد، می‌توان این حس عشق و مهر او را نسبت به نهاد خانواده درک کرد تنها کافی است سکانسی را به یاد بیاورید که نقی خود را برای قهرمانی در فینال مسابقات کشتی آماده می‌کند و از سویی دیگر، بهبود شوهر خواهرش که رابطه شکرآبی با هم دارند بر روی تخت بیمارستان افتاده و نقی معمولی بدون توجه به این که در چه شرایط حساسی قرار گرفته، با همه وجود، پیگیر حال و احوال اوست. نه تنها برای وابستگان و نزدیکان، بلکه این کارگر ساده ساختمانی، هر زمان که برایش مقدور است به یاری دیگران می‌شتابد و به دنبال شاد کردن دل هاست. او حاضر می‌شود سفر و برنامه هایش را به تعویق بیندازد و برای خوشحال کردن تعدادی پیرزن و پیرمرد در خانه سالمندان به برپایی جشن و دست افشانی بپردازد.

نقی معمولی، کم اشتباه نمی‌کند و خرابکاری به بار نمی‌آورد. گاهی با علم به این که می‌داند تصمیمی که خواهد گرفت نتیجه خوبی نخواهد داشت، اما باز لجبازانه به راه خود ادامه می‌دهد.

غرورش او را به خاک می‌اندازد و باعث شکستش می‌شود. اما همین خانواده پشتش می‌ایستند و باعث دوباره به اوج رسیدنش می‌شوند و همان نقی افسرده و ناامید، همچون قهرمانان کلاسیک، پیروز نهایی مبارزه‌ای سخت می‌شود. قهرمان حساس و دل نازکی که به راحتی دلش می‌شکند و به رحم می‌آید، پس از این که کاملا خاکستر شد، دوباره شعله ور می‌شود و اوج می‌گیرد. چرا که سخت کوشی و زحمت کشیدن، یکی دیگر از بارزترین ویژگی‌های این مرد مازندرانی است. درست مثل قهرمانان افسانه‌ای که در داستان‌های حماسی و بزرگ به بن بست می‌رسند، عزم و اراده درونی این مرد معمولی است که او را موفق می‌کند و همین از دوست داشتنی‌ترین جنبه‌های شخصیتی اوست. هر چند بلاهت و حماقت گاهی گریبانش را می‌گیرد، اما او به هیچ عنوان مانند بسیاری از شخصیت‌های روستایی که پیش از او دیده بودیم و به یاد می‌آوریم، آدم کم هوش و احمقی نیست. ممکن است زودباور باشد، اما هرگز گول نمی‌خورد و در نهایت حقش را می‌گیرد.


خرید کتاب با ۱۰٪ تخفیف(همه کتاب‌ها)

این جنبه از شخصیت‌های فرودست و ساده دل که دارای هوش هم هستند و زرنگی‌های خاص خود را به وقتش دارند شاید در میان کاراکترهای خلق شده در سریال‌های تلویزیونی بی‌نظیر باشد. نقی معمولی فرزند روستاست اما از زندگی در شهر رویگردان نیست و هرگز از دنیای جدید و مظاهر مدرنش فرار نمی‌کند. او پدر خوبی است و در عین روستایی بودن، در اقبال فرزندان دوقلویش، با فکری باز برخورد میکند و در تربیت درست آن‌ها از هیچ کوششی فرو نمی‌گذارد. اگر فارغ از جنبه کلی که درباره شخصیت نقی معمولی به عنوان یک فرد آشنای ایرانی ذکر شد، به جنبه بومی شخصیت او هم بپردازیم، باز هم این مرد مازندرانی در میان هر شخصیت ساخته شده مربوط به منطقه خاصی از کشور، بسیار شاخص است. نقی با بازی هوشمندانه و بدون عیب و نقص محسن تنابنده، یک مازندرانی تمام عیار است. برخلاف سایر شخصیت‌هایی که پیش از او از افراد بومی یک دیار خاص ساخته شده بود، و تنها محدود به تقلید لهجه و گویش آن هم در بسیاری از موارد به شکل ناشیانه میشد، نقی معمولی محسن تنابنده، حتی در حالت نگاه و عکس العمل هایش هم یک مازندرانی کاملا قابل باور است. به گواه تعداد بسیار زیادی از مردم آن دیار که سری پایتخت را دیده اند، محسن تنابنده بهترین تصویر را از یک مرد مازنی معمولی ارایه داده است. تنابنده با هوش ذاتی و دقت بالایی که دارد، در هر فصل از سریال پایتخت، جنبه و ویژگی تازه‌ای به این شخصیت اضافه و آن را کامل‌تر و باور پذیرتر کرده است.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.