نوشتن خاطرات روشی برای مقابله با استرس

0

در آغاز قرن بیستم، کشور آفریقای شرقی بریتانیا، که همان کنیای امروز است، از کوه کلیمانجارو گرفته تا دشت سرنگتی، سرزمینی پر از ماجرا بود. خارجیان از سواحل اروپا، آسیا و امریکا به این سرزمین وارد می‌شدند. از جمله این اشخاص دین کارن بلیکس، زوجه جدید بارون فون بلیکسن بود که در ناحیه تپه‌های نگونگ در فاصله اندکی از نایرویی زندگی می‌کرد. کارن در مدت هفده سال اقامت در کشور آفریقای شرقی، از شوهر خیانتکارش بیماری سیفلیس گرفت، مزرعه‌اش را در اثر حریق از دست داد و ورشکست شد. شاید از همه اینها بدتر، از دست دادن مردی به نام دنیس فینچ‌ هاتون بود که در اثر یک حادثه هوایی جان باخت.

کارن در تمام مدت اقامتش در آفریقا دست از نوشتن برنداشت. نوشتن و قصه گفتن در واقع راه فرار بود، اما هر موضوع آن وسیله‌ای برای مقابله و کنار آمدن با تغییراتی بود که با آنها روبه‌رو می‌شد. وقتی کارن به سرزمینش دانمارک برگشته، تصمیم گرفت که به نوشته‌هایش سر و سامانی بدهد. او حوادث زمان اقامتش در آفریقا را در قالب کتاب جالب خروج از آفریقا به رشته تحریر درآورد.

در حالی که همه ما لزوما داستان‌پرداز نیستیم، می‌توانیم حوادث و ماجراهای زندگی خود را بنویسیم که در واقع این کمکی است به التیام تالمات روح. صحبت کردن از احساسات، ادراکات، نقطه‌نظرها و خاطرات همیشه اقدامی در جهت تخفیف تالمات روانی است. ابز گفتن آن چه در ذهن داریم، وزنه‌های بسته شده به روح و روان ما را سبک می‌کند. بسیاری از مذاهب از این مفهوم برای التیام‌های معنوی استفاده کرده‌اند. روان شناسی نوین امروزی نیز از این روش، بهره فراوان می‌گیرد. با آن که گفتگو کردن متداول‌ترین روش خودافشایی است، به رشته تحریر درآوردن افکاری که به ذهن خطور می‌کند نیز به شدت درمان کننده است.

نوشتن خاطرات و وقایع روزانه درمان بخش، شامل نگارش مطالبی در زمینه حوادث، اندیشه‌ها، احساسات، خاطرات و ادراکات شخص در جریان سفر زندگی است. نوشتن خاطرات و یادداشت‌های روزانه روشی بسیار مفید و مناسب برای مقابله با استرس و مدارا کردن با آن است. روان شناسان و متخصصان امول سلامتی، سال‌هاست که برای افزایش رشد و تعالی شخصی، از این روش استفاده می‌کنند.

نوشتن خاطرات روشی برای مقابله با استرس:

نوشتن خاطرات روزانه و به طور کلی درج یادداشت‌های روزانه، روشی عالی برای رسیدن به خودآگاهی است. نوشتن یادداشت‌های روزانه، ارتباطی میان ذهن و روح فراهم می‌آورد و اولین قدم برای از میان برداشتن استرس است.

خاطره‌نویسی ابزاری در خدمت مراقبه است. روشی است تا ذهن را از اندیشه پاک کند. با نوشتن خاطرات، آرامش بر ذهن حاکم می‌شود. افکار و احساسات از ذهن خارج می‌شوند تا بر کاغذ نقش ببندند.

گرچه در زمینه فایده و تاثیرات نوشتن بررسی چندانی نشده همه دست اندرکاران امور روانی بر این عقیده‌اند که این روش می‌تواند در زمینه‌های مختلف به اشخاص کمک کند. می‌تواند احساس گناه را از ذهن بشوید و به راه‌حلی خلاق برای مساله برسد.

در سال 1986 در دانشگاه مریلند، اقدام به یک بررسی کردم تا تاثیر روش‌های قرار گرفتن در آرمیدگی را وقتی به همراه خاطره‌نویسی مورد استفاده قرار می‌گیرند آزمایش کنم. در حالی که شصت و نه نفر شرکت کننده در بررسی، با روش‌های قرار گرفتن در آرمیدگی به قدر کافی آشنا شدند، سی و دو نفر اقدام به نوشتن خاطرات نمودند. در مدت دوازده هفته، نشانه‌های استرس اشخاص شرکت کننده در بررسی اندازه‌گیری شد نتایج نشان دادند که وقتی از هر دو روش به اتفاق استفاده شد، نتایج بسیار بهتری به دست آمد.

تنها نوشتن نثر نیست که به تخفیف استرس کمک می‌کند. ثابت شده است که نوشتن شعر نیز به تخفیف آلام روانی کمک می‌نماید. با آن که لزوما تمامی اشعار وزن و آهنگ ندارند، استفاده از وزن و آهنگ در سرودن شعر، به اشخاص احساسی از کنترل می‌دهد.

نوشتن خاطرات روزانه به عنوان یک روش مقابله، اثراتی کوتاه مدت و بلندمدت به همراه دارد.

اثرات فوری و کوتاه مدت: به دلایل بسیار مختلف، اشخاص نمی‌توانند همه احساسات خود را بیان کنند. از یک سو آگاهانه موانعی بر سر راه ابراز احساسات خود قرار می‌دهند و از سوی دیگر به طرزی ناخودآگاه با سرکوب کردن ادراکات، نگرش‌ها و احساسات خود، رفتارهایی بیمارگونه به نمایش می‌گذارند. نتایج می‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد و شخص را بارها و بارها به کلینیک‌های روان‌درمانی بکشاند. یکی از هدف‌های اصلی روان درماین، افزایش خودآگاهی و ابراز صادقانه خویشتن است.

به طور خلاصه، خودابرازی از طریق نوشتن خاطرات و یادداشت‌های روزانه، افکار مسموم ذهن را از آن خارج کرده، آن را به روی کاغذ می‌اورد. نوشتن دفتر خاطرات افکار، احساسات و ادراکات را آزاد و رها می‌سازد. در نتیجه مغز به آزادی می‌رسد. نوشتن خاطرات در واقع نوعی مراقبه است، یک مراقبه نوشتاری و کتبی. زیرا وقتی اندیشه‌های قدیمی از ذهن خارج می‌شوند، فضای خالی که قبلا آن را اشغال کرده بودند، امکان فراهم آمدن آگاهی‌های بیشتری را مهیا می‌سازد و بر عمق اندیشه می‌افزاید. شرایط جدید، قابل قیاس با تماشا کردن محیط از روی قله کوه است. حال آن که شرایط قدیم را می‌توان با نگاه کردن به پیرامون از پایین کوه مقایسه کرد. آگاهی بیشتر، درها را به روی درک بیشتر می‌گشاید. نوشتن اندیشه‌های شخصی به انسان امکان می‌دهد خود را از چنگال این اندیشه‌ها خلاص کرده انرژی محدود خود را مصرف نکند. آزاد کردن اندیشه و احساس، نوعی اقرار شخصی به شمار می‌آید که در طی آن، با رفتارهای خود، صادقانه برخورد می‌کنیم. این اقدام مهمی برای التیام روابط درونی و روابط شخصی با دیگران است. افزوده بر این، بر خلاف گفتگوی درونی با خویشتن، استفاده از نوشتن به عنوان روشی برای ابراز خویشتن به نویسنده امکان می دهد. مالکیت احساسات خود را پذیرا گردد.

اثرات بلند مدت: لویس و کلارک، در مدت اقامت در سال شمال غربی، همه روزه خاطرات خود را به رشته تحریر در می‌آورند و بعد برای مراجعت سالم به سن لوئیس، از آن نوشته‌ها استفاده می‌نمودند. هم چنین ممکن است دشوار باشد که به طور روزانه شاهد تغییرات ادراکات شخصی و نگرش خود در قبال حوادث و شرایطی باشیم که استرس‌آمیز ارزیابی می‌شوند. اما اگر گاه به سراغ نوشته‌های سابق خود برویم، به تدریج به آگاهی مورد نظر خود می‌رسیم در جریان تدریس در دوره‌های آموزش مدیریت استرس، از دانشجویان می‌خواهم مطالب مربوط به مدیریت استرس را همه روزه یادداشت کنند. در پایان دوره، هر یک از شرکت کنندگان نوشته‌های خود را می‌خواند و خلاصه‌ای از آن یادداشت می‌کند. این یادداشت، مسلما همه محرک‌های تنش‌زای دوره چهارماهه آموزش را در بر نمی‌گیرد. به جای آن، به مطالبی اشاره دارد که دانشجو در طی دوره فرا گرفته است.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

داستان تکامل اتاق خواب‌ها از دوران انسان‌های اولیه تا اتاق‌ خواب‌های هوشمند + گالری عکس

تکامل اتاق خواب‌ها تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله تغییرات فرهنگی، فناوری و اجتماعی قرار گرفته است. با گذشت زمان، اتاق خواب‌ها از فضا‌های خواب ساده به پناهگاه‌ها و آسایشگاه‌های چند منظوره و شخصی تبدیل شده‌اند.مروزی کوتاه بر تکامل آنها:…

بازیگران سریال به‌یادماندنی «آفیس» را در قالب تصویری گیم GTA یا سریال گیم آو ترونز ببینید!

سریال دفتر یا "The Office" یک سریال کمدی تلویزیونی محبوب آمریکایی بود که از سال 2005 تا 2013 پخش شد. این سریال توسط گرگ دانیلز ساخته شد و توسط ریکی جرویز و استفان مرچنت که در اصل نسخه بریتانیایی سریال را ایجاد کرده بودند، توسعه یافت. سریال…

بهترین سریال های هندی | 49 سریال هندی تماشایی به همراه توضیحات

محتوای شرقی به صورت عام و فیلم‌ها و سریال‌های هندی به صورت خاص طرفداران خاص خودشان را دارند. به خصوص با توجه به کم‌مایه شدن سینما و تلویزیون آمریکا روز به روز افراد بیشتری رو به سریال‌های کره‌ای یا سینمای مستقل‌تر کشورهایی مثل اسپانیا و…

برای جبران خطرات سلامتی ناشی از نشستن در طول روز وجود باید تحرک متناوب انجام بدهید. اما هر چند دقیقه…

برای کاهش اثرات مضر نشستن بر سلامتی، هر نیم ساعت یکبار 5 دقیقه پیاده روی سبک داشته باشید. این یافته کلیدی مطالعه جدیدی است که در مجله Medicine & Science in Sports & Exercise منتشر شده است.محققان نوشته‌اند:«ما از 11 فرد سالم…

۱۰ واقعیت جذاب درباره جی رابرت اوپنهایمر -پدر بمب اتمی و سوژه فیلم جدید کریستوفر نولان

جولیوس رابرت اوپنهایمر بیشتر به عنوان فیزیکدانی شناخته می‌شود که به ساخت اولین بمب اتمی کمک کرد. اما سنگ‌ها و کانی‌ها عشق اول او بودند و او همچنین شاعرمسلک بود.اوپنهایمر آزمایشگاهی را رهبری کرد که اولین بمب اتمی را ساخت و با موفقیت…

این عکس‌های تاریخی را پیش از این در کمتر جایی دیده‌اید

یک سرباز صربستانی در کنار پدرش که برای ملاقات او به خط مقدم نزدیک بلگراد آمده، خوابیده است. سال گرفتن شدن عکس، حدود 1914/1915یک نگهبان مرزی آلمان شرقی در صبحی که دیوار برلین سقوط کرد، گلی را از طریق شکافی در دیوار برلین هدیه می‌دهد،…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.