کاراکتر سینمایی هاوارد هیوز با بازی لئوناردو دی کاپریو در فیلم هوانورد: بررسی و تحلیل

آمریکایی‌ها هرگز آدمی عجیب و غریب‌تر از هاوارد هیوز ندیده بودند. او هوانوردی پیشگام بود که از خطرکردن نمی‌ترسید ومثل آب خوردن رکوردهای پرواز با هواپیما را می‌شکست. او مخترعی باهوش و باپشتکار بود. او فیلم‌ساز و تهیه کننده‌ای جاه‌طلب و توانمند بود. او تاجری باذکاوت بود که سرمایهٔ دو میلیون دلاری به ارث رسیده از پدرش را طی دورهٔ کوتاه به صدها میلیون دلار افزایش داد و لقب اولین میلیاردر آمریکایی را از آن خود کرد. اما این آدم بسیار موفق برای دو دههٔ پایانی زندگی‌اش در انزوا فرو رفت و خود را از انظار عمومی پنهان کرد تا شاید بتواند با جنون و مالیخولیایی که به آن مبتلا شده بود کنار بیاید. فیلمی که مارتین اسکورسیزی در سال ۲۰۰۴ دربارهٔ هاوارد هیوززیر عنوان هوانورد، ساخته به دوره‌ای از زندگی هیوز می‌پردازد که وی طی آن به همهٔ دستاوردهای همه زندگی‌اش دست یافت. این دوره از اواخر دههٔ بیست میلادی آغاز و در اواخر دههٔ چهل تمام می‌شود. فیلم زمانی آغاز می‌شود که هاوارد هیوز (لئوناردودی کاپریو)، با صرف مقادیر عظیمی پول مشغول تهیه و تولید فیلمی است که تا آن زمان گران قیمت‌ترین فیلم تاریخ سینما لقب گرفته است (فیلم فرشتگان جهنم که در زمان اکران عمومی‌اش هم با نظر تأیید منتقدان روبه‌رو شد و هم با نظر تأیید مخاطبان عام سینما) در پایان فیلم هاوارد هیوزرا می‌بینیم که دغدغهٔ به پرواز در آوردن هواپیمایی را دارد که قادر به حمل ۷۰۰ مسافر است. ما بین این دو سکانس، صحنه‌هایی گنجانده شده که تماشاگر را با دیگر تلاش‌های هیوز در عرصهٔ سینما آشنا می‌کند. او هم‌چنین بخش عمدهٔ سهام‌های بزرگ‌ترین شرکت‌های هواپیماییِ آمریکا، TWA، را خریداری می‌کند. یکی از صحنه‌های جالب فیلم، مربوط به آزمایش خلبانی یک هواپیمای جاسوسی جدید است که هیوز را تا سر حدّ کشته شدن پیش می‌برد. شکستن انواع رکوردهای پرواز، و ورود هاوارد هیوز به نبردهای تلخ با اوون بریوستر (آلن آلدا) سناتور ایالت مین، و خوان تریپ (آلک بالدوین) رئیس شرکت «پان آمریکن» از جمله دیگر فرازهای فیلم است. هوانورد هم‌چنین سعی کرد که برخی از معروف‌ترین روابط عاطفی هاوارد هیوز را با ستارگان سینمای آمریکا به تصویر بکشد. از این بین رابطهٔ میام هیوز با کاترین هپبورن (کیت بلانشت) خیلی خوب از کار در آمده، رابطه‌ای که آغاز خنده‌داری دارد و پایانی زننده. دو رابطهٔ دیگر هیوز –یکی با اوا گاردنر (کیت بکینسیل) و فیت دومرگیو (کلی گارنر)– نیز در فیلم گنجانده شده اما تا حدی به خاطر بازی‌های ضعیف بکینسل و به ویژه کلی گاردنر اصلا خوب از کار در نیامده است. اسکورسیزی علاوه بر همهٔ این‌ها اوقات قابل توجهی از فیلم‌اش را هم صرف نمایش تلاش‌های هاوارد هیوز برای مقابله بر بیماری‌های روانی‌اش کرده است.

هوانورد از حیث پایبندی به مستندات تاریخی دربارهٔ زندگی هاوارد هیوز، فیلم تقریباً بی‌نقصی است و فیلم تلاش نکرده تا ایرادها و نقایص شخصیتی قهرمان قصه‌اش را نادیده بگیرد یا آن‌ها را کم‌رنگ کند. از آن‌جایی که مارتین اسکورسیزی و جان لوگان (فیلمنامه‌نویس هوانورد) هیچ علاقهٔ خاصی به هاوارد هیوز نداشته‌اند بنابراین توانسته‌اند دیدگاه متوازن و عاری از تعصبی به او داشته باشند. این توازن در نگاه یکی از خصوصیت‌های اصلی فیلم است. متأسفانه آن‌چه به هوانورد لطمه زده ساختار اپیزودیک فیلم است. فیلم به نحوی ساخته شده که انگار فیلم‌ساز مجموعه‌ای از های‌لایت‌ها یا فرازهای برجسته در زندگی هاوارد هیوز را ساخته و آن‌ها را کنار هم چیده است. از این حیث، هوانورد به سبک قدیمی فیلم‌های زندگی‌نامه‌ای تعلق دارد. به عبارت دیگر رویکرد اپیزودیک فیلم به تماشاگر اجازهٔ لذت بردن از یک داستان منسجم با محوریت شخصیت اصلی (هاوارد هیوز) را نمر دهد. نخستین شات از فیلم سه ساعته جذاب و تماشایی است. بازی قدرت‌مندانهٔ کیت بلانشت به راستی ستودنی است. اما متاسفانه ما فقط برای چهل دقیقه بلانشت را بر روی پردهٔ سینما داریم. نیمهٔ دوم فیلم ضرب‌آهنگ نامتوازی دارد و تماشاگر احساس می‌کند که فیلم‌ساز قصد کش دادن صحنه‌ها را دارد. برش‌هایی که برای کوتاه کردن زمان فیلم داده شده به روند روایی آن لطماتی زده و خطراتی در آن ایجاد کرده است. اگر داستان‌های ثانویهٔ فیلم تماماً حذف می‌شد احتمالاً هوانورد جذابیت بیشتری برای تماشاگر پیدا می‌کرد. بازی دیکاپریو مثل همیشه محکم و باصلابت است؛ هر چند که شیوهٔ بازیگری او در صحنه‌هایی که مربوط به مشکلات روحی و روانی هاوارد هیوز می‌شود کمی غلوآمیز به نظر می‌رسد.

هوانورد یک فیلم زندگینامه‌ای خوب و سرگرم کننده است اما شاهکار نیست و به ردهٔ فیلم‌های درجه دوی سازنده‌اش (مثل کون-دان و دارو دسته‌های نیویورکی) تعلق دارد و نه به ردهٔ فیلم‌های درجهٔ یکی مثل رانندهٔ تاکسی، گاو خشمگین و رفقای خوب. با این حال، هوانورد تا حد بسیار زیادی توفیق یافته که نبوغ و جنون هاوارد هیوزِ افسانه‌ای را به تماشاگران نسل امروز بشتابند؛ تماشاگرانی که به سختی می‌توان توجه آن‌ها را معطوف به تاریخ و شخصیت‌های آن کرد.


خرید کتاب با ۱۰٪ تخفیف(همه کتاب‌ها)

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.