وراثت چیست و چه کسی نخستین بار آن را کشف کرد؟

0

سال اکتشاف: ۱۸۶۵

این کشف چه می‌گوید؟

وراثت سامانهٔ طبیعی انتقال خصوصیات و مشخصات فردی از یک نسل به نسل دیگر است.

چه کسی آن را کشف کرد؟

گریگور مندل Gregor Mendel

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

گریگور مندل نخستین مطالعه جدی بر روی وراثت را انجام داد. یافته‌های او، روش‌ها و اکتشافی که انجام داد پایهٔ علم ژنتیک، مطالعهٔ ژن‌ها و وراثت محسوب می‌شود. کشف ژن‌ها، کروموزوم‌ها، دِ. اِن. اِ و رمزگشایی ژنتیک (که در ۲۰۰۳ انجام شد) همه نتایج کارهایی است که مندل انجام داد. پیشرفت‌های پزشکی در معالجه بسیاری از بیماری‌ها، از کار مندل نشأت می‌گیرد.


صومعهٔ ربرون در اتریش باغ‌ها و مزارع وسیعی داشت که در دامنه تپه‌ها گسترده بود. چسبیده به عمارت صومعه آزمایشگاهی کوچک قرار داشت که یکی از راهبان صومعه به نام گریگور مندل برای آزمایش‌های خود در علم وراثت از آن استفاده می‌کرد: یعنی می‌خواست بداند چگونه خصوصیات فردی از یک شخص به نسل‌های بعد منتقل می‌شود. در ماه می ۱۸۶۵ او ششمین سالی بود که به کاشت گیاه اقدام می‌نمود و به آزمایش روی آن‌ها مشغول بود.

دانشمند انگلیسی چارلز داروین تکامل را شرح داده بود اما نتوانسته بود به درستی روشن کند چطور مشخصات از یک نسل به نسل بعد منتقل می‌شود و بعضی خصوصیات غالب در هر نسل آشکار می‌شود، اما بعضی خصوصیات فقط گاه و بی‌گاه بروز پیدا می‌کنند. مندل می‌خواست این‌ها را مورد مطالعه قرار دهد.

مندل با ترکیب گرده‌های نخود ساقه‌دراز با نخود ساقه‌کوتاه یک رشته نخود ساقه‌بلند به دست آورد و وقتی دانه‌های نخود ساقه‌بلند را کاشت تعداد زیادی نخود ساقه‌بلند و تعداد کمی نخود ساقه‌کوتاه به دست آورد. بعد دوباره دانه‌های این نخود ساقه‌بلند را کاشت و مشخصات نخود ساقه‌کوتاه در این نسل دوم بیشتر آشکار شد.

او نخود زرد را با نخود سبز ترکیب کرد و نسل از نخودهای کاملاً زرد به دست آورد. در نسل بعدی تعداد زیادی نخود زرد و تعداد کمی نخود سبز به دست آورد، اما نخود سبز و زرد در میانشان نبود. مشخصات نخود سبز آشکار شد اما مشخصات دو نوع نخود با هم ترکیب نشده بود. همین اتفاق در ترکیب نخود پوست صاف و نخود پوست چروکیده هم افتاد.

مندل بعد از ۶ سال کار متوجه شد که الگوی یکسانی در آزمایش‌های پیوندی او وجود دارد. در نسل دوم، از هر یک گیاه و در میان چهار گیاه یکی مشخصات مغلوب (مشخصاتی که در نسل او دیده نشده) را آشکار می‌کند. همیشه نسبت غالب و مغلوب ۳ به ۱ است.

او می‌دانست هر گیاه یک نسخه از هر مشخصه (یا ژن) را از پدر و مادر به ارث می‌برد. اما اگر در هر جفت از مشخصات پدر و مادر یکی غالب باشد و یکی مغلوب چه می‌شود؟ در این صورت وقتی خصوصیات ترکیب می‌شوند گیاه نسل اول همیشه مشخصات غالب (همه زرد یا همه بلند) را نشان می‌دهد.

اما سه بر یک… و در نسل دوم. مندل متوجه شد احتمالات ریاضی ساده می‌گوید که چهار ترکیب احتمالی در نسل دوم وجود دارد (دو ترکیب از مشخصات غالب و مغلوب پدر یا مادر). در سه تا از این ترکیبات حداقل یک مشخصه غالب حضور خواهد داشت و همان تعیین می‌کند که گیاه چطور خواهد بود. او فقط یک ترکیب (ترکیب صفات مغلوب پدر و مادر باهم) مشخصات مغلوب ممکن است ظاهر شوند آن هم به نسبت سه بر یک.

مشخصات ترکیب نشده بود. فقط از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شدند و تنها هنگامی که ظاهر می‌شدند به صورت غالب و در یک گیاه بود. مشخصات اجداد بی‌شمار در بسته‌های جداگانه به فرزندان منتقل می‌شود. گاه ممکن است در ما آشکار نشده و به فرزندان ما منتقل شوند.

در ۱۹۰۰ دانشمند دیگری به نام هوگودو وریس تشخیص داد که مندل چه هدیه‌ای را به دنیای علم تقدیم کرده است.


مفهوم وراثت گریگور مندل بر اساس دو جنس مخالف یا پدر و مادر برای هر موجود، شکل گرفته است اما در ۱۹۷۷ در تاریخ علم، گوسفندی متولد شد که از سلول یک گوسفند، در آزمایشگاهی واقع در اسکاتلند متولد شده. این گوسفند از طریق غیرجنسی بازسازی شده بود و نمونهٔ ژنتیکی مادر خود بود و پدر نداشت.

   

پستهای اخیر

خودروی مفهومی جیلی ویژن استاربرست معرفی شد؛ طراحی مدرن، فضایی و آینده‌نگرانه (گالری عکس)

جیلی با رونمایی از خودروی مفهومی Vision Starburst، نقشه راه آینده طراحی خودروهای خود را ترسیم کرد. خودروی ویژن استاربرست توسط استودیوی طراحی جیلی در شانگهای خلق شده است و از المان‌های کاملا مدرن و آینده‌نگرانه‌ای مبتنی بر نورپردازی‌های…

پیشنهاد کتاب: عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست – مواجهه با اندوه و فقدان با فرهنگی که این‌ها را…

آن‌هایی که رنج را تجربه می‌کنند، معرفتی کسب می‌کنند که بقیه ما به آن نیاز داریم. با توجه به اینکه در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که مردم از احساس کردن هراس دارند، مهم است تا عمق سفر انسانی‌مان را به روی یکدیگر باز کنیم، که تنها با تجربه…

پیشنهاد کتاب: کتاب چگونه بر جهان حکومت کنیم؟ راهنمای دیکتاتور بلند پرواز، نوشته آندره د گیلوم

کسی که آرزو دارد از او اطاعت کنند، ابتدا باید بداند چگونه دستور دهد. نیکولو ماکیاولی قدرت، در جهان امروز در ذهن افراد لیبرال و طرفداران شفافیت سیاسی تصویری منفی دارد. بعضی‌ها می‌گویند قدرت باید تقسیم شود، می‌گویند قدرت زیاد در دست یک…

با این تانک مثل فوت کردن به شمع، به چاه‌های نفت مشتعل کویت فوت می‌کردند تا خاموش شوند!

تصور کنید که شما یک تانک قدیمی روسی را با دو موتور هواپیمای جت و مقدار زیادی آب ترکیب کنید تا یک دستگاه عجیب آتش‌نشانی بسازید که قادر باشد که حتی حریق چاه‌های نفت را خاموش کند! به سال 1991 می‌رویم، در این زمان جنگ خلیج فارس به انتهای خود…

فیلم‌هایی که بسیار خوب و عالی و احساس‌برانگیز هستند، اما به خاطر تاثیرگذاری زیاد روی روح و روانمان،…

وقتی در سایت‌های دانلود هستیم و فهرست فیلم‌ها را نگاه کنیم تا تصمیم بگیریم کدامشان را دانلود کنیم، نگاهی به اسم کارگردان و امتیاز فیلم و هنرپیشه‌ها و داستان کلی‌شان می‌ندازیم تا بتوانیم تصمیم بگیریم. اما شمار زیادی از فیلم‌هایی که دانلود…

فهرستی از چیزهایی که شاید تصور کنید که تنها شما را عصبی می‌کنند، اما عامل اضطراب خیلی‌ها در کشورهای…

چند روز پیش یک کاربر سایت اجتماعی ردیت، سوالی مطرح کرد که در کمال شگفتی خیلی از آن استبال شد و پاسخ‌های متعددی برای آن گذاشته شد. سوال این بود که چه چیز خاص و ویژه‌ای شما را عصبی می‌کند و صرف‌نظر اینکه بارها آن شرایط را تجربه کرده باشید،…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.