چه کسی نخستین بار پی به وجود ویتامین‌ها برد؟

0

سال اکتشاف: ۱۹۰۶

این کشف چه می‌گوید؟

ترکیبات شیمیایی خوراکی که برای حیات و سلامتی مفید هستند.

چه کسی آن را کشف کرد؟

کریستین آیکمان Christian Eijkman و فردریک هاپکینز Fredrick Hopkins

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

ما غذاها را بر حسب ویتامینشان طبقه‌بندی می‌کنیم. هر سال میلیاردها پول صرف خرید مکمل‌های غذایی از جمله ویتامین می‌شود. ویتامین‌ها برای سلامتی و حیات ضروری هستند. اما آگاهی ما از وجود آن‌ها فقط به ۱۰۰ سال قبل بازمی‌گردد. قبل از آن به فکر کسی نرسیده بود که عنصر بخصوصی در غذاها برای بقای حیات ما ضروری است. حداکثر به فکر بعضی‌ها رسیده بود مقدار غذایی لازم و کالری‌های آن را اندازه بگیرند.

کشف ویتامین‌ها علم تغذیه را متحول کرد و آگاهی بشر از سلامتی، رژیم غذایی، تغذیه را کامل نمود. علم زیست‌شناسی و مطالعه عملکرد بدن انسان نیز کامل شد.


اوایل سال ۱۸۹۰ بیماری بری‌بری سایه سنگینی بر عملکرد کمپانی هلندی هند شرقی انداخته بود. پاستور میکروب‌ها را کشف کرده بود، بنابراین دانشمندان تصور می‌کردند که علت بیماری‌ها وجود میکروب‌هاست. با این حال اطبای این کمپانی قادر نبودند میکروب این بیماری را کشف کنند.

در ۱۸۹۶، پزشکی ۳۶ ساله هلندی به نام کریستین آیکمان به هند سفر کرد تا بخت خود را در این زمینه بیازماید. به محض ورود او بیماری در میان مرغ‌هایی که برای تحقیق نگهداری می‌شدند شایع شد.

آیکمان شروع به تحقیق کرد اما بیماری به ناگاه و بی‌مقدمه ناپدید شد. آیکمان سردرگم شده بود تا به سوال و جواب از آشپزی پرداخت که مسئول تغذیه مرغ‌ها بود و متوجه شد که در زمان شیوع بیماری، او از برنج سفید (بدون سبوس) برای تغذیه مرغ‌ها استفاده می‌کرده تا با اعتراض رؤسای خود مواجه شده که چرا چنین غذای گرانی را به مرغ ها می‌دهد و او غذای آن‌ها را به برنج قهوه‌ای با پوست تغییر می‌دهد.

آیکمان متوجه شد با تغییر غذای مرغ‌ها –از برنج سبوس‌دار به رنگ سفید بدون پوست- این بیماری دوباره ظاهر می‌شود. او با مطالعه غذای زندانی‌ها متوجه شد در میان آن‌هایی که برنج سبوس‌دار می‌خوردند نشانه بیماری دیده نمی‌شد.

آیکمان اعتقاد پیدا کرد چیزی در برنج قهوه‌ای، بری‌بری را معالجه می‌کند و مقاله‌ای نوشت و مدعی شد که بر این بیماری پیروز شده است. اما نتوانست موضوع را از بُعد دیگری بررسی کند؛ که بری‌بری به دلیل فقدان چیزی که در برنج قهوه‌ای پیدا می‌شود، معالجه شده است.

فردریک هاپکینز محققی بود که در ۱۸۶۱ متولد شد. او در ۱۹۰۰ امنواسیدی کشف کرد. هاپکینز نام آن را تریپتوفان گذاشت. او با مطالعه بر روی جانوران مزرعه تشخیص داد که بدون این آمینواسید جانوران مزرعه نمی‌توانند زنده بمانند.

تا سال ۱۹۰۶ شیمی‌دان‌ها، حداقل ۱۳ آمینواسید را شناسایی و جدا کردند. هر یک از آن‌ها بخشی ضروری در ساختمان‌های مولکول‌های پروتئین‌ها بودند. نه فقط به دلیل پروتئین و کالری که درست می‌کردند بلکه چیز دیگری در آن‌ها بود که برای ادامه حیات ضروری بود، ولو به مقدار مختصر.

هاپکینز با مطالعه مقاله‌های آیکمان متوجه شد که آمینواسید برنج قهوه‌ای مانع بری‌بری می‌شود. بعدها او دریافت که بیماری‌هایی مانند بری‌بری، اسکوربوت (خون‌ریزی لثه‌ها به دلیل کمبود ویتامین ث)، پلاگر (تولید لکه‌های بزرگ بر روی پوست به دلیل کمبود ویتامین ب و پ) به دلیل وجود چیزی پیدا نمی‌شوند بلکه به دلیل کمبود چیزی پیدا می‌شوند. او نتیجه گرفت که کمبود آمین‌ها (که ترکیبی از اتم‌های نیتروژن و هیدروژن در آمینواسید هستند) باعث به وجود آمدن بیماری می‌شود. او نام اسیدهای مربوطه را ویتامین نامید (یعنی امین‌های زنده) نامید.

چند سال بعد محققان کشف کردند که همه ویتامین‌ها، آمین‌ها را ندارند. به هر حال تحقیق در موادغذایی ضروری راهی بود که کشفیات هاپکینز موجب شناسایی آن شد.


فکر می‌کنید همه شیرینی‌ها مضر هستند؟ نه، نوعی از شکلات بدون قند، به ازای هر واحد ۱۰ درصد ویتامین E دارد.

   

پستهای اخیر

ناشر فرانسوی از مردم درخواست کرد که فعلا دیگر آثار خود را برای بررسی و چاپ ارسال نکنند

یک ناشر مشهور فرانسوی به نام Gallimard که کتاب‌های معروفی مانند آثار مارسل پروست و البر کامو را چاپ می‌کنند در توییتی درخواست کرده است که فعلا مردم آثار خود را بررسی و چاپ برایش نفرستند. مواظب خودشان باشند و اوقات مطالعه خوبی را برای آنها…

این آی‌فون ۱۱ پرو که لوگوی اپل بر روی آن بد چاپ شده بود با قیمت ۲۷۰۰ دلار به فروش رسید!

کلکسیونرهای تمبر، اسکناس یا سکه، علاقه بسیار زیادی به پیدا کردن و گردآوری نمونه‌هایی دارند که به صورت نادر، مشکلی در چاپ یا ضرب آنها وجود داشته است. ولی واقعا نادر است که چنین چیزی را در مورد گوشی‌های آی‌فون ببینیم. این هفته عکسی از…

۱۳ پارادوکس عجیب و تفکربرانگیز زندگی مدرن که یک کاربر توییتر فهرست کرد

ما تصور می‌کنیم که توییتر، جایی برای نوشتن مطالب عمیق و طولانی نیست. اما گاهی رشته‌توییت‌هایی هم توسط کاربران ایرانی و هم فرنگی گذاشته می‌شود که بسیار جذاب هستند. مثلا حدود یک هفته قبل یک کاربر توییتر به نام دیوید پرل، یک رشته توییت جالب…

حالا دیگر کاربران نسخه دسکتاپ اسپاتیفای هم می‌توانند قطعات موسیقی را دانلود کنند تا آفلاین از طریق…

اسپاتیفای مدت‌هاست که شیوه گوش کردن به موسیقی را تغییر داده است و به کمک آن می‌شود به صورت قانونی و بدون نقض کپی رایت به اقیانوسی از موسیقی‌ گوش کرد. البته ما کاربران ایرانی هنوز از عهد آنالوگ و دانلود بیرون نیامده‌ایم. یعنی هنوز همان…

اطلاعات عمومی کاربران کلاب‌هاوس به صورت تجمیع‌شده منتشر شد: انتشار رایگان اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون…

برخی منابع از جمله سایت CyberNews که معمولا اخبار هک و رخدادهای امنیتی فضای مجازی را منتشر می‌کنند؛ از انتشار رایگان و آزاد اطلاعات عمومی کاربران در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس شامل اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون کاربر خبر داده‌اند. این اطلاعات…

به مناسبت سالمرگ انور خوجه بخوانید: کتاب انور خوجه، مشت سرخ آهنین، نوشته بلندی فوزیو، ترجمه بیژن…

انور خوجه مردی کتابخوان، خوش برخورد و خوش سیما بود اما زیر این لایه بیرونی شخصیتی به غایت متعصب، بیگانه ستیز، بدگمان و خونریز آرمیده بود. از بخت بد مردم آلبانی، این مرد که خود را مارکسیست لنینیست می‌نامید زمام امور این کشور را در پی…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.