ویروس نخستین بار توسط چه کسی کشف شد؟

0

سال اکتشاف: ۱۸۹۸

ویروس‌ها کوچک‌ترین و ساده‌ترین موجودات زنده و عامل بیماری‌های انسان، از سرماخوردگی تا بیماری مرگبار تب زرد هستند.

چه کسی آن را کشف کرد؟

دمیتری ایوانووسکی Dmitri Ivanovski و مارتینوس بیجرینیک Martinus Beijerinick


ویروس‌ها موجوداتی هستند بسیار کوچک‌تر از سلول‌ها، باکتری‌ها و کوچک‌ترین نمونهٔ حیات. آن‌قدر کوچک هستند که درون یک سلول می‌توانند رشد کنند و آن سلول را در اختیار خود بگیرند. ویروس‌ها آن‌قدر کوچکند که می‌توانند از هر صافی رد شوند. کشف آن‌ها باعث شد که در آغاز قرن بیستم به سوال‌های پزشکی بسیار پاسخ داده شود و نظریه میکروب‌های پاستور را کامل کرد.

ویروس‌ها عامل بسیاری از بیماری‌های خطرناک انسان هستند. کشف آن‌ها باعث پیدایش درمان بسیاری از بیماری‌ها شد. هنگامی که بیجرینیک ویروس‌ها را کشف کرد، عملاً نوع جدیدی از زندگی را کشف کرده بود که قوی‌ترین میکروسکوپ‌های آن زمان قادر به دیدن آن نبودند و فقط میکروسکوپ الکترونیک می‌توانست آن را قابل رویت کند.


دانشمند فرانسوی لویی پاستور میکروسکوپ‌ها را کشف کرد و مدعی شد میکروب‌ها عامل ایجاد بیماری و فساد هستند. اما او هیچ‌گاه نتوانست موجودات ریزتری را کشف کند که باعث بیماری هاری می‌شد. این عدم موفقیت سایه‌ای از تردید بر نظریه وجود میکروب‌ها انداخته بود.

بیماری دیگری که علت آن شناخته نبود، آفت تنباکو بود (که روی برگ‌های تنباکو اشکال چهاروجهی مثل موزاییک به وجود می‌آورد و برگ گیاه را فاسد می‌کرد).

در ۱۸۹۲ گیاه‌شناس روسی سعی کرد این عامل ناشناخته را کشف کند (کار کردن با بیماری تنباکو بی‌خطرتر بود تا کار بر روی هاری). ایوانووسکی برگ‌های آلوده را خمیر کرد و عصارهٔ آن‌ها را از فیلترهای کاغذی و معدنی عبور داد. فرض بر آن بود که این فیلترها کوچک‌ترین ذرات را هم به دام می‌اندازند.

با این حال مایعی که از این فیلترها رد شد می‌توانست گیاهان سالم تنباکو را آلوده کند. معنایش این بود که ذراتی ریزتر از میکروب‌ها و باکتری‌ها توانستند از صافی بگذرند. او از مواد مختلف برای صاف کردن عصاره برگ تنباکو استفاده کرد و نتیجه همان بود. هر چه عامل ایت بیماری بود توانسته بود از صافی بگذرد.

ایوانووسکی قبول نداشت که موجودات زنده کوچک‌تر از باکتری‌ها وجود دارند. بنابراین نتیجه گرفت که فیلترها ناقص بودند و نمی‌توانستند باکتری‌ها را به دام اندازند. او با اکراه تمام این برنامه را نیمه‌کاره رها کرد.

در ۱۸۹۸ گیاه‌شناس هلندی مارتینوس بیجرینیک گمان برد که ممکن است عامل این بیماری چیز دیگری باشد: چیزی بسیار کوچک‌تر از باکتری. او اعلام کرد که ممکن است عامل بسیار ریزتر در میان باشد و آن را «ویروس» (کلمه لاتین برای سم) نامید.

جامعهٔ علمی توجه چندانی به وجود ویروس نشان نداد. در ۱۹۰۱ والتر رید، جراح ارتش تلاش کرد تا عامل تب زرد را که باعث مرگ عدهٔ بیشماری شده بود کشف کند. او بر روی نظریه ویروس کار کرد و به این نتیجه رسید که به جز ویروس عامل دیگری در میان نیست.

این کشف دنیای علم را متقاعد کرد تا ویروس‌ها با اندازهٔ ((؟؟؟)) باکتری‌های کوچک موجب بسیاری از بیماری‌ها بودند و با باکتری فرق دارند. ایوانووسکی و بیجرینیک ویروس را کشف کردند اما والتر رید بود که توجه محافل علمی را به آن جلب کرد.


کدام دسته از ویروس‌ها عامل بیشتر بیماری‌ها هستند؟ گروه رینوویروس‌ها که ۱۸۰ نوع مختلف دارند. رینوویروس‌هایعامل انواع سرماخوردگی‌ها هستند و تقریباً تمام اهالی کره زمین را به این بیماری مبتلا می‌کنند، به جز کسانی که در نقاط یخ‌زده قطب زندگی می‌کنند.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با ۱۸ سال سایقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عملیات گانرساید: حمله نروژ به تاسیسات آب سنگین نازی‌ها که آنها را از بمب اتمی محروم کرد

سرهنگ ارتش سلطنتی نروژ، لیف ترونستاد، پس از تحویل کپسول‌های انتحاری، به سربازانش اطلاع داد: «نمی‌توانم به شما بگویم که چرا این مأموریت اینقدر مهم است، اما اگر موفق شوید، برای صد سال در خاطره نروژ زنده خواهد ماند.» با این حال، این…

عکس های هوایی تام هگن از باغ های زیتون اسپانیا – الگوهای زیبای مواج و سنت‌های قدیمی

به مدت هزاران سال، اسپانیا به دلیل آب و هوای مدیترانه‌ای، تابستان‌های طولانی و گرم و دمای معتدل زمستانی، در تولید زیتون پیشرو بوده است. میوه‌های زیتون که در آب نمک نگهداری می‌شوند و یا آسیاب می‌شوند تا روغن‌های طبیعی از آنها استخراج شوند،…

سرژ ورونوف: پزشکی که بیضه‌های میمون‌ها را به مردها پیوند می‌زد تا آنها را جوان کند!

یکی از پر شورترین ارائه‌ها و سخنرانی‌ها در کنگره بین‌المللی جراحان در لندن در سال ۱۹۲۳ توسط جراح فرانسوی متولد روسیه به نام سرژ ورونوف انجام شد. سه سال پیش‌تر، ورونوف با آزمایش‌های بحث‌برانگیز پیوند غده‌ که به ادعای خودش آدم‌ها را چند…

کهن‌ترین درختان جهان

" بث مون " عکاسی است که در سانفرانسیسکو زندگی می کند و بیش از ۱۴ سال از عمرش را صرف شناسایی و عکاسی از قدیمی ترین درختان جهان کرده است. او به کشورها و سرزمین های دورافتاده سفر می کند تا از درختان قطور قدیمی تصاویر زیبایی را ثبت کند. او می…

ژاک شارل: کسی که اولین بالون هیدروژنی تاریخ را به پرواز درآورد

در ۴ ژوئن ۱۷۸۳، برادران مون‌گلفیه اولین بار یک بالون هوای گرم را در جنوب فرانسه به نمایش گذاشتند. این بالون که از گونی محکمی پوشیده شده با کاغذ ساخته شده بود و تا نزدیک به ۲ کیلومتر بالا رفت و به مدت ۱۰ دقیقه در هوا باقی ماند. خبر موفقیت…

۲۵۰ فیلم برتر imdb به همراه معرفی و خلاصه و بررسی آنها + ۲۳ فیلمی که حیف بود در این فهرست نباشند

مسلم است که آرای IMDB به خصوص از دید فیلم‌بین‌های حرفه‌ای فقط چیزی نسبی برای پی بردن به محبوبیت نسبی فیلم‌ها هستند. چه بسیارند فیلم‌هایی که نمره بالای ۷ دارند، اما ارزش واقعی‌شان خیلی کمتر است و چه بسیارند فیلم‌هایی که آدم درمی‌ماند چرا…

آگهی متنی در «همه» صفحات
ایمپلنت دندان / عمل اسلیو معده / کلینیک زیبایی / عمل بای پس معده / کاشت مو / بهترین جراح چاقی / متخصص زنان رشت / خرید گوشی با حکمت کارت / پمپ آب صابون / buy telegram members / جراحی چاقی تهران / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور – متخصص زنان / خرید خودنویس / خرید دستگاه لیزر تیتانیوم / پمپ اسید / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کمپ ترک اعتیاد / دانلود سریال / انواع مکمل های زینک / کلاه کاسکت / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / متخصص زنان / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5