کاراکتر سینمایی بیتا دارابی با بازی ویشکا آسایش در فیلم ورود آقایان ممنوع – ۱۳۹۰: بررسی و تحلیل

وقتی کاپیتان فون تراپ در آوای موسیقی (رابرت وایز، ۱۹۴۵) در حضور ماریا سوتش را به صدا درآورد و بچه‌هایش مثل مورچه‌هایی که آب به لانه‌شان ریخته باشد، یکی یکی از اتاق شان بیرون آمدند و جلویش نامرتب صف کشیدند. وقتی از آن‌ها سان می‌دید، انگار یک ژنرال نیروی دریایی از ملوانانش سان ببیند با حرکاتش به هر کدام شان گوشزد می‌کرد ایراد ایستادن شان چیست. همینطور که از ابتدای صف شش نقره (چون هنوز هفتمی شان نیامده بود) قدم رو آمد، به پسر کوچکش – فردریک – که رسید سرش را عقب داد و سینه‌اش را داد جلو، که یعنی اینجور بایست. این تصویر بانک را وقتی با تصویر حضور خانوم دارابی در ورود آقایان ممنوع در راهروی مدرسه منطبق کنیم، او را یکی از پنج دختر کاپیتان فون تراپ می‌شود تصور کرد که در یک جا به جایی طی العرضی به مدرسه‌ای دخترانه پرتاب شده است که تا حالا پای هیچ مردی به آنجا نرسیده است خانوم دارابی وقتی با اخمی درهم در راهروی مدرسه در حضور دانش آموزان شلوغش قدم می‌زند، در تذکرهای فون تراپ گونه به دانش آموزانش تذکر می‌داد «قوز نکن!» خودش هم با سری عقب و سینه‌ای جلو و اخمی که انگار قرار نیست باز شود، به همان اصول عصا قورت دادگی پایبند بود.

از همان تصویر اول فیلم، شخصیت بینی دارابی با محیط تحت سلطه‌اش شناساند می‌شود. جمله‌ای روی دیوار نوشته شده که نشان می‌دهد مدیر چنین مدرسه‌ای چه نگاه زن سالارانه کمیکی می‌تواند داشته باشد، روی دیوار مدرسه نوشته شده:

«من برای شادمانی به دنیا نیامده ام، من آمده ام تا کارهای بزرگ انجام دهم، مادام کوری.» این جمله همانقدر که درست است، همانقدر هم کمدی است. از مادام کوری یک بار دیگر هم خانوم دارابی فکت می‌آورد آنجا که می‌خواهد از برتری زنان بر مردان بگوید: «یه زن هم پیدا شد که بهش اجازه رشد داده شد، دیدید که از شوهرش زد جلو.» اساسا این تفکر در این شخصیت جوری چفت و بست شده که چالش اصلی فیلم معنی دقیقی می‌یابد: رو کم کنی خانوم دارابی. این چهار دختر المپیادی دبیرستان گلستان علم و ادب انگار همان دختران کاپیتان فون تراب هستند که می‌خواهند روی پدر را کم کنند و به او ثابت کنند روشی که دارد غلط است چالشی که خانوم دارابی در آن می‌افتد از آن جان سالم به در نمی‌برد. در تغییر شخصیت دارایی عصا قورت داده به دارایی منعطف، ویشکا آسایش به درستی ظرایف شخصیتی دارابی اول را نگه داشت و چیزهایی را به نقش اضافه کرد تا رنگ و روی تغییر شخصیت خانوم دارابی خیلی توی ذوق نزند. دارابی در اولین دیالوگش زمانی که بهترین دانش آموزش را می‌خواهد از دبیرستان اخراج کند آنچنان سخت گیر می‌نماید که هیچ تغییری را نمی‌شود در او متصور شد: «من در مورد مسائل انضباطی مدرسه ام کوتاه نمیام، یکی دیگه رفته دنبال هوا و هوس اش، من قانون رو زیر پام بذارم؟ یکی انتخاب می‌کنه درس بخونه پیشرفت کنه بره المپیاد به کشورش خدمت کنه، یکی دیگه هم انتخاب میکنه برای شوهر گرامیش قرمه سبزی بپزه، قانون، قانونه، مخصوصا این یکی که خیلی قانون خوبیه. محصل شوهردار باید بره شبانه» در انتهای فیلم اما با بازگرداندن همان دانش آموز به مسابقات المپیاد شیمی، آن تغییری که تماشاگر به دنبالش است را به او می‌دهد. اگر نقش‌های ویشکا آسایش را از ابتدا پیگیری کنیم. از قطام امام علی (ع) تا خانوم دارابی ورود آقایان ممنوع فقط همین دو نقش جدی را می‌توانیم در کارنامه‌اش پیدا کنیم. دختر کوفه در امام علی (ع) یکی از بهترین نقش‌های تاریخی را در هنرهای تصویری ایران می‌سازد و بیتا دارابی ورود آقایان ممنوع، پیر دختر فیلم، یک مدیر مدرسه سختگیر و البته منکر هر نوع رابطه غیر معمول در مواجهه با جنس مخالف است.

ویشکا آسایش احتمالا کار سختی برای درآوردن نقش خانوم دارابی در ورود آقایان ممنوع نداشته یک مدیر با اصول که اصولش زمانی به هم می‌ریزد که پای یک مرد به دبیرستان تحت سلطه‌اش باز می‌شود، اینکه ویشکا آسایش کار ساده‌ای داشته برای رسیدن به خانوم دارابی، به نظرم بیشتر همان زیستن ابتدایی با شخصیت، برایش امتیاز مثبت یک نقش این چنینی را فراهم آورد. برای همین هم خود آسایش تعریف می‌کند که وقتی چند صحنه از فیلم را دیده است، برای اینکه اصلا کاراکتر کمیکی را ایفا نکرده و کار خودش را کرده، در صورتی که بقیه بازی‌ها به کمدی پهلو میزند، از رامبد جوان خواسته که نقشش را از فیلم در بیاورد چون به نظرش خیلی بد اجرا شده است، اما جوان به درستی نمی‌پذیرد و خانوم دارابی را با بازی ویشکا آسایش روی پرده می‌برد. ویشکا آسایش این نقش را اگر در زندگی شخصیش مثل خانوم دارابی زندگی نمی‌کرده نمی‌توانست آن را درست اجرا کند.

حتما او پیش از این شق و رق راه می‌رفته، حتما نگاه نافذی داشته، حتما ورزش نه حرفه‌ای که نیمه حرفه‌ای کرده که می‌تواند در فضاهای متفاوت و اندکی بزن و بکوب کار، با نقش هماهنگ شود و رفتارش را همسان با دارابی بکند. فصل بازی والیبال در ویلای دکتر شاپوری یکی از بهترین فصل‌های کمدی سال‌های اخیر است که یک طرف زمینش قطعا ویشکا آسایش است، همراه با یک پارتنر نابغه به نام رضا عطاران.

بیتا دارایی: عشق فقط دو جوره، عشق مادر به فرزند و عشق بنده به خدا بقیه انواع عشق مجازین که در اثر اختلالات هورمونی به وجود میان، این عشق بین زن و مرد که الان صحبتش هست یک مسئله کاملا فیزیولوژیکه که الکی رومانتیکش کردن. اینم به عنوان نصیحت بهتون بگم اگه یه وقت خدای نکرده دچار احساس عاشقی شدید هیچ چیزی بهتر از ورزش و دوش آب یخ نیست، آب یخ معجزه می‌کنه.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.