چه کسی ترمز بالابر یا آسانسور را اختراع کرد؟

0

سال ۱۸۵۴ م

نمایش شوکه کننده‌ای که به پدید آمدن آسمان خراش‌ها منجر شد

صحنهٔ نمایش, نمایشگاه کریستال پالاس در نیویورک بود. البشا اوتیس (Elisha otis) مخترع روی سکویی که با طنابی آویزان بود, ایستاده بود و برای جمعیتی صحبت می‌کرد. ناگهان, طناب با حرکت سریع تبری پاره شد.

با سقوط سکو, صدای جیغ و فریاد مردم شنیده شد, اما پس از آن که سکو فقط چند سانتیمتر پایین رفت, اوتیس فریاد زد: ” همه چیز امن و امان است, آقایان! همه چیز امن و امان است!”

الیشا اوتیس اولین آسانسور را اختراع نکرد. او وسیلهٔ مهم‌تری را اختراع کرد… ترمز آسانسور. این اختراع موجب شد آسانسورهایش با تمام آسانسورهای پیشین متفاوت باشند: آن‌ها امن بودند. اوتیس یک سال پیش از نمایشش, فقط سه عدد از این آسانسورها را فروخته بود, اما پس از آن میزان فروشش سیر صعودی پیدا کرد, همین طور هم آسانسورها.

به خاطر اختراع اوتیس, ساختمان‌های معاصر به زودی رشد عمودی آغاز کردند و سر به فلک کشیدند. عرضهٔ آسانسورهای ایمن کمک کرد آسمانخراش‌ها ساخته شوند و دورنمای شهرهای آمریکا برای همیشه عوض شود.

رمز موفقیت اختراع اوتیس, فنری قوی بود که با وزن, روی طناب آسانسور ثابت می‌ماند. وقتی طناب پاره می‌شد, فنر به سمت بیرون باز می‌شد و دو چنگال را به شیار کنکره‌داری می‌فشرد و آسانسور را محکم نگه می‌داشت.

اوتیس زمانی ساختن ترمز آسانسور را شروع کرد که در کارخانهٔ تختخواب سازی مکانیک ارشد بود. صاحب کارخانه به بالابری نیاز داشت تا تجهیزات و وسایل سنگین را تا طبقهٔ دوم بالا برد و اوتیس مصمم بود راهی بیابد که آن را ایمن کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.