چه کسی سنجاق سر را اختراع کرد؟

0

سال ۱۹۲۶ م

مدل موی امروزی

جدیدترین مدل مو با سنجاق درست می‌شد.

هنگامی که دختران و زنان در دههٔ ۱۹۲۰ شروع به کوتاه کردن موهایشان کردند٬ سر و صدای بسیاری در آمریکا به پا شد. کشیش‌ها ادعا می‌کردند زنانی که موهایشان را مدل گرد و پسرانه می‌زنند٬ می‌خواهند برای شیطان دلبری کنند. مادران از این مسئله غضبناک بودند که نمی‌توانند٬ دست کم از پشت سر٬ دختران را از پسران تشخیص دهند. به آموزگاری که موهایش را کوتاه کرده بود تذکر دادند اگر موهایش را بلند نکند٬ اخراجش می‌کنند. به پرستاران دستور دادند موهایشان را کوتاه نکنند٬ اما هیچ چیز جلوی جمعیت انبوهی از زنان را نمی‌گرفت که می‌خواستند حلقه‌های مویشان را بچینند. دههٔ بیست پر جوش و خروج و دورهٔ بی قیدی شروع شده بود.

مدل موی گرد و کوتاه جنجال برانگیز برای آرایشگران نعمت و برکت به همراه داشت. در سال ۱۹۲۱ ٬ فقط پنج هزار آرایشگاه در ایالات متحده وجود داشت و تا سال ۱۹۲۶ ٬ تعدادشان به ۲۱ هزار رسید٬ اما مدل موی کوتاه و پسرانه برای تولید کنندگان سنجاق سر فاجعه بود. زنی که موهایش کوتاه بود٬ دیگر به سنجاق سر سنتی نیازی نداشت. بازار سنجاق سر کساد شد.

در این دوران جنون موی کوتاه٬ سول گلدبرگ (sol goldberg) مشهور به “پادشاه سنجاق سر شیکاگو” قدم به میدان گذاشت. گلدبرگ که پیش از این نیز چند سنجاق سر اختراع کرده بود٬ ایدهٔ جدیدی در سر داشت: سنجاق سری که یک پایه‌اش صاف و پایهٔ دیگرش چین دار باشد. سنجاقی کامل که به طور ناپیدا دو طرف مدل موی کوتاه و جدید را به پشت گوش ببرد و سنجاق بکند.

او در فرم درخواست ثبت اختراعش گفت: ” این سنجاق٬ به ویژه برای استفاده در موهای کوتاه یا مدل موی گرد طراحی شده است.” مدل موی پسرانه و گرد٬ به زودی به اختراع سنجاق سر همه جا حاضر گلدبرگ جان داد.

جنون مدل موی گرد در دههٔ ۱۹۲۰ از کجا آغاز شد؟ برخی اختراعش را به دو رقاص مشهور به نام‌های ایرن (Irene castle) و ورنون کستل (Vernon castle) نسبت می‌دهند. ایرن حدود سال ۱۹۱۵ موهایش را به دلیل راحتی بیش‌تر کوتاه کرد٬ رقصیدن و چرخیدن با موهای کوتاه راحت‌تر بود. نام یکی از مشهورترین مدل موهای کوتاه٬ ” مدل موی کستل” است.

شخصیت‌های داستانی بسیاری از سنجاق سر برای باز کردن قفل‌ها یا نجات جان دیگران استفاده کردند٬ اما همیشه واقعیت بر داستان و خیال پیروز است. در سال ۱۹۶۱ ٬ خلبان استرالیایی که از بریس بین به سیدنی پرواز می‌کرد٬ از سنجاق سری استفاده کرد تا در چرخ خراب شدهٔ هواپیمایش٬ اتصال کوتاه برقی ایجاد کند. او به کمک سنجاق سر توانست چرخ دماغه‌ای را که قفل شده بود٬ شل کند و فرود کاملی انجام دهد. مک گیور (macGyver) به این کار افتخار می‌کرد.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.