چه کسی نی آشامیدنی را اختراع کرد؟

0

سال ۱۹۳۶ م

خم شده و از شکل اصلی به درآمده

قدرت انعطاف پذیری نی

انگیزهٔ این اختراع٬ ماجرایی بود که در یک بعد از ظهر تابستانی در فروشگاه واریستی سوییت در سانفرانسیسکو اتفاق افتاد. ژوزف بی. فریدمن (joseph B. friedman) داشت دختر دو ساله‌اش را تماشا می‌کرد که می‌خواست از لیوانی که روی پیشخان گذاشته بود نوشیدنی بنوشد. او نی را خم می‌کرد تا بتواند نشیدنی‌اش را تا آخر بنوشد٬ اما با خم کردن نی راه بالا آمدن مایع را می‌بست.

جولیا سخت تلاش می‌کرد و به جایی نمی‌رسید.

فریدمن فروشندهٔ املاک و عینک سازی نیمه وقت بود٬ اما ذهنی مکانیکی هم داشت و به همین دلیل٬ در چهارده سالگی اولین اختراعش را انجام داد و اولین جواز ثبت اختراع را نیز در ۲۲ سالگی می‌گرفت. او دیگر اختراع نمی‌کرد تا بتواند خرج خانواده‌اش را درآورد٬ اما در تلاش و نا امیدی دخترش٬ فرصتی دید که نمی‌توانست از آن چشم بپوشد.

فریدمن به خانه رفت و پیچی درون نی فرو کرد. او نخ دندانی را به دور شیارهای پیچ پیچاند و آن را سفت و محکم کرد. این کار کنگره‌ای به وجود آورد که به نی٬ شکل بازویی لولادار را می‌داد. فریدمن این اختراع را با عنوان نوع بهبود یافتهٔ ” نی آشامیدنی” در نوامبر سال ۱۹۳۶ ثبت کرد. جو فریدمن٬ نی انعطاف پذیر را اختراع کرده بود.

و حتما فکر می‌کنید که او از این طریق به ثروت هنگفتی دست یافت٬ نه به این سرعت. تولید کنندگان نی به این اختراع علاقه‌ای نداشتند. هر کس دیگری٬ دست کم فکر می‌کرد که ساخت این نی جدید غیر ممکن باشد٬ اما فریدمن تسلیم نشد. او تغییراتی در نی به وجود آورد و تصمیم گرفت شرکت تولیدی خودش را راه بیندازد. این نی‌ها خیلی ساده به نظر می‌رسید٬ اما بیش از یک دهه طول کشید تا او بتواند آن‌ها را بسازد و بفروشد. و در این زمان بود که به ثروت دست یافت.

جو فریدمن مدام در حال اختراع بود. او نه اختراع به نام خود ثبت کرد و دفترچه‌های یادداشتش پر از ایده‌های جدید بود٬ مانند نوع اولیه فیلم‌های سینمایی سه بعدی و پلاک‌های بازتابی خودرو.

ماروین استون٬ در حالی که بعد از کار جرعه‌ای شربت نعنایی می‌نوشید٬ نی کاغذی را اختراع کرد. او از نی‌ای استفاده کرد که از یک تکه تلخه درست شده بود و آن را چندان رضایت بخش نیافت. (به احتمال٬ طعم علفی این نی٬ او را اذیت کرده بود.) استون که شرکت تولیدی چوب سیگار داشت٬ نواری کاغذی دور مدادی پیچاند٬ دو سر نوار را به هم چسباند و مداد را از داخل آن بیرون کشید. او این اختراع را در سال ۱۸۸۸ ثبت کرد.

شرکت تعاونی مریلند کاپ٬ سرانجام جواز فریدمن را خرید. امروزه این شرکت٬ پانصد میلیون نی انعطاف پذیر در سال تولید می‌کند.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.