چه کسی نخستین بار باکتری را کشف کرد؟

0

سال اکتشاف: 1680

این اکتشاف چه می‌گوید؟

موجودات میکروسکوپی وجود دارند که با چشم معمولی نمی‌توان آن‌ها را دید.

چه کسی آن را کشف کرد؟

آنتون فان لوون هوک Anton Van Leeuwenhoek


درست همان‌طور که گالیله برای وسیع‌تر کردن افق‌های دید انسان به سیارات و ستاره‌ها، از تلسکوپ استفاده کرد، فان لوون هوک هم از میکروسکوپ برای آگاهی انسان از دنیای موجودات ریزی که هیچ‌کس خواب دیدن آن‌ها را هم نمی‌دید استفاده کرد. او باکتری‌ها، پرتوزا، سلول‌های خون، اسپرم و مویرگ‌ها را کشف کرد. کارهای او مبنای علم میکروبیولوژی (زیست‌شناسی موجودات ریز) و باعث مطالعه بافت‌های گیاهی گردید. او درک انسان را از سامانه گردش خون کامل نمود.


آنتون فان لوون هوک در سال ۱6۳۲ در هلند متولد شد. او تحصیلات خود را نیمه تمام رها کرد و به شغل پارچه‌فروشی روی آورد و گمان می‌کرد خرید و فروش پارچه شغل همیشگی او خواهد بود.

اما لوون هوک درباره جهان اطراف خود بسیار کنجکاو بود و به ریاضیات علاقه داشت. او نزد خود به آموختن ریاضی مشغول شد. او غیر از هلندی زبان دیگری نمی‌دانست بنابراین نمی‌توانست مقالات علمی را که به فرانسه و لاتین نوشته شده بود بخواند.

میکروسکوپ که از ۱6۲۰ در هلند وجود داشت. کریستان هیوگنس و رابرت هوک از جمله نخستین دانشمندانی بودند که از میکروسکوپ استفاده کردند. هر دوی آن‌ها با میکروسکوپ‌هایی که دو عدسی داشت کار کرده بودند. (دو عدسی در یک لوله)

در 1657 فان لوون هوک به درون میکروسکوپ خود نگریست و مجذوب آن‌چه می‌دید گردید اما زود ناامید شد زیرا تصویر از وضوح کافی برخوردار نبود. او این میکروسکوپ را اصلاح کرد و از عدسی‌های با انحنای بالا استفاده کرد تا بزرگنمایی و وضوح را به حداکثر برساند.

در ۱6۷۳ فان لوون هوک میکروسکوپی با قدرت ۲۷۰ برابر بزرگنمایی درست کرد که می‌توانست اشیایی را با ضخامت یک، یک میلیونیم متر ((؟؟؟)) مشاهده کند. فان لوون هوک درباره کارهایش بسیار سری رفتار می‌کرد هیچ‌گاه اجازه استفاده از میکروسکوپش را به کسی نمی‌داد.

فان لوون هوک مطالعه با میکروسکوپش را با اشیایی آغاز کرد که به اندازه نوک سر سوزن بود مثل اجزای دهان زنبور یا پشه یا موی انسان و غیره. او آن‌چه را می‌دید به دقت شرح می‌داد. در سال ۱6۷۴ می‌توانست عدسی‌اش را بر روی ظروف مسطح هم متمرکز کند و موجودات درون قطره‌های آب از قبیل پروتوزوآها و سلول‌های خونی را هم مطالعه کرد.

مطالعات او منجر به اکتشافات بزرگی شد. او دسته‌ای از باکتری‌ها را در آب مشاهده کرد. او توانست موجودات ریزی را که با چشم غیرمسلح دیدنی نبود ببیند.

فان لوون هوک به دنبال این موجودات ریز همه جا می‌گشت، روی پوست انسان، روی ذرات خاک و آن‌ها را با دقت ترسیم می‌کرد.

ترسیم هر شکل، یک روز وقت او را می‌گرفت. او صبح‌های زود و غروب‌ها هنگامی که سر کار نبود به مشاهدات خود می‌پرداخت از آن‌جا که زبان دیگری به جز هلندی نمی‌دانست در انتشار آثارش همیشه مردد بود.

در ۱6۷۶ او یافته‌ها و نقاشی‌های خود را به انجمن سلطنتی لندن فرستاد. آن‌ها مقالات را به انگلیسی ترجمه کردند. آن مجموعه نامه‌ها (که طی چند دهه نوشته شده بود) نخستین نقشه‌های میکروسکوپی، از دنیای بی‌نهایت کوچک، محسوب می‌شد. آن‌چه فان لوون هوک مشاهده کرد بسیاری از باورهای علمی آن روزگار را در هم ریخت و او را سرآمد محققان دوران خود کرد.

او نخستین کسی بود که مدعی شد باکتری‌های مولد آلودگی‌ها و بیماری‌هایی هستند. (هیچ‌کس دیگر به این موضوع اعتقاد نداشت تا پاستور، در ۱۸۵۶ این موضوع را اثبات کرد.)

فان لوون هوک متوجه شد که سرکه باکتری‌ها را می‌کشد و می‌تواند زخم‌ها را تمیز کند. دو قرن طول کشید تا نظریات او وارد عمل پزشکی شد.

تا ۲۰۰ سال بعد هم کسی نتوانست میکروسکوپی بهتر از او بسازد. اما او با میکروسکوپ خارق‌العاده‌اش توانست دنیای جدیدی را برای انسان آشکار کند.


در ۱۹۹۹ دانشمندان بزرگ‌ترین باکتری را کشف کردند که این موجود 75/0 میلی‌متر، چیزی حدود نقطه‌ای که در پایان این جمله هست قطر دارد، این باکتری 100 برابر باکتری‌های قبلی است. برای مقایسه بگوییم اگر باکتری جدید به اندازه یک وال آبی رنگ باشد باکتری‌های قبلی حدود یک موش بودند.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

آیا تا حالا عکس‌های باکیفیت از فضای داخلی پنهان سازهای موسیقی مختلف دیده بودید؟!

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که داخل سازها و آلات موسیقی چگونه است؟ در کودکی و نوجوانی بسیار پیش آمده بود که وسایل الکترونیکی را باز کرده باشیم. اما خب آنها پیج داشتند و ما خودمان را متقاعد می‌کردیم که دوباره می‌توانیم سر هم‌شان…

مجموعه عکس‌های چیزهای عجیب و ترسناکی که مو بر تن راست می‌کنند

چرا گاهی دوست داریم داستان‌ها یا فیلم‌های ترسناک را ببینیم؟ خود آزاری؟! در این پست که تعدادی عکس نستا ترسناک (بیشتر عحیب) خواهید دید، می‌خواهم نخست کمی در این مورد حرف بزنم. دلایل لذت بردن افراد از وحشت می‌تواند از فردی به فرد دیگر…

شوخی‌های تصویری دانشگاهی – دوران عزیز پرمخاطره و گاه پرمشقت با بازدهی‌های نامعلوم

دوره دانشگاه و سختی تطابق‌های دانشجوهایی از طبقات مختلف اجتماعی و نواحی مختلف کشور و آمیزه جالب کنار هم قرار گرفتن آنها هر فعالیت عادی دیگر اجتماعی می‌شود مانند نگاه کردن به فوتبال و هر امتحان یا حتی کلاسی خاطره‌انگیز می‌شود. در اینجا…

تجدید خاطره‌ای با وبلاگستان – اسکرین شات‌هایی از برخی از وبلاگ‌های قدیمی خوب

شبکه‌های اجتماعی وبلاگ‌ها را فرونرخیتند. دلایل فروریختن آنها بسیار بیشتر از محبوب شدن شبکه‌های اجتماعی بود: 1- بسته شدن ابزارهای رایگان‌های وبلاگ‌نویسی 2- نوع نوشتن وبلاگ‌نویس‌ها که هم بسیار انرژی‌بر و وقت‌گیر بود و هم به خاطر…

تصور کنید اگر این مکان‌های مشهور اصلا ساخته نمی‌شدند، منظره پیرامونی آنها چطور می‌شد؟

ساختمان‌های مشهور و بناهای زیبا یا کاربردی عظیم، شهرتی برای منطقه خود به ارمغان می‌آورند و سیل گردشگران را سرازیر می‌کنند و حتی پایشان به کرات به دنیای ادبیات و سینما هم باز می‌شود و باز بر شهرت مکان می‌افزایند. به همین خاطر است که ساختن…

تصاویر و لطایفی در مورد زندگی در اروپای شرقی

اروپای شرقی هنوز سنت‌های خاص خود را دارد و هنوز به اندازه بخش غربی مدرن نشده است و فرهنگ خاص خود را داراست. به همین خاطر ممکن است ما برخی از روندهای آنجا احساس نزدیکی کنیم. به تصاویر زیر بنگرید: آکوامن بعد از 2 هفته در بلغارستان…

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / منابع آزمون دولینگو / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5