کاراکتر سینمایی کوپر با بازی متیو مک کوناهی در فیلم میان ستاره‌ای: بررسی و تحلیل

میان ستاره‌ای شاید یکی از متهورانه‌ترین آثار تاریخ سینما باشد. ساخت فیلمی که تا این حد از لحاظ مفاهیم فیزیکی ثقیل و سنگین است، برای تمام تهیه‌کنندگان هالیوود مترادف با شکست تجاری است اما چنین اثری در دستان کریستوفر نولان که با سری فیلم‌های بتمن و سر آغاز نشان داده بود گیشه‌اش تضمین شده است، با همکاری برادرش جاناتان و کیپ تورن اختر فیزیکدان معروف آمریکایی، به یکی از بهترین فیلم‌های سال ۲۰۱۴ بدل شد. و صد البته بخش اعظمی از انتقال عاطفی چنین اثر سترگی بر عهد قهرمان فیلم یعنی کوپر است.

از انقلاب صنعتی به بعد بشر توانسته سیر صعودی در کنترل‌اش بر طبیعت داشته باشد. طبیعت که زمانی نوع حیات‌مان را به ما دیکته می‌کرد حالا در دستان مخترعین و مهندسین به مومی تبدیل شده و همین هم باعث شد بشر در کمتر از سه قرن به سلطان بلامنازع کره زمین بدل شود و حتی به قدری در امر پیش برود که کل طبیعت را به خطر بیندازد. کافی ست نگاهی به توان هسته‌ای، گازهای گلخانه‌ای و تغییرات اقلیمی بیاندازید تا متوجه شوید که کره زمین حالا در شرف نابودی از طرف سلاطین‌اش است. و همین باعث تعریف طرز فکر جدیدی شده که سعی در بازگداندن تعادل به زندگی بشر دارد.

قهرمان فیلم میان ستاره‌ای یعنی کوپر در ویران‌شهری بدتر از وضعیت فعلی دنیای ما گیر کرده است. افات گیاهی حالا به رقیبی برای انسان‌ها بدل شده‌اند و به سرعت در حال نابودی منابع غذایی بشر هستند. اما کوپر بازماندهٔ نسلی بلندپرواز است. او شاید نمادی از همان نسلی باشد که کمتر ترسی از خطر کردن داشتند، همان نسلی که انقلاب صنعتی را انجام دادند، اولین رایانه‌ها را ساختند، قدرت اتم را به یک منبع انرژی بدل کردند و صدالبته این حجم از تولید و استفاده از دانش نتایج تاریکی مثل سلاح‌های کشتار جمعی و نابودی محیط زیست هم داشت. کنجکاوی کوپر به او کمک می‌کند تا آخرین سنگر انسان‌های بلندپرواز را پیدا کند یعنی آخرین بازمانده‌های ناسا که به دنبال راهی برای نجات بشر هستند.

کوپر یک اختر فیزکدان یا بیولوژیست نیست، او یک خلبان و مهندس است و این یعنی او مانند دانشمندان اطراف‌اش در صف اول کشف علوم مختلف قرار نگرفته، بلکه می‌تواند کارکرد این پروسه‌ها را آرام‌آرام همراه مخاطب درک کرده و از آن‌ها استفاده کند. دقت کنید که در پرده نهایی فیلم چطور از جاذبه سیاه چاله برای رساندن شخصیت برند (با بازی آن هاتاوی) به سیارهٔ آخر استفاده می‌کند. او نمایندهٔ ما در درام است پس به عنوان کاتالیزوری برای بیان ایده‌ها به زبان ساده ایفای نقش می‌کند.


خرید کتاب با ۱۰٪ تخفیف(همه کتاب‌ها)

میان ستاره‌ای با هوشمندی بسیار یکی از پیچیده‌ترین سئوالاتِ (فعلا) حل نشدهٔ علم فیزیک یعنی چگونگی ارتباط فیزیک کوانتومِ ذراتِ بسیار ریز و فیزیک نسبیتِ ابعاد عظیم در حد سیارات ستارگان، را به گره نهایی اثرش بدل می‌کند. و این گره را نه آن طوری که ما عادت داریم از طریق کشف یک دانشمند در یک آزمایشگاه دور افتاده که از طریق رابطهٔ عاشقانهٔ یک پدر و دختر در درون یک سیاه‌چاله باز می‌کند. عشقی که حالا فراتر از ابعاد فیزیکی عمل کرده و حتی می‌تواند از سیاه‌چاله هم بگریزد! در حالی که اثر می‌توانست ضدالهی و ماتریالیستی باشد، متافیزیک جاری در اثر به شدت الهی است.

کوپر از طرف دیگر در ساختار درام به مانند لنگری است که مانع سقوط بیش ار حد فیلم به داخل دنیای پیچیده فیزیک نسبیتی می‌شود و کمک می‌کند که فیلم در سطح دنیای انسانی بماند.

متیو مک‌کوناهی در یکی از موفق‌ترین دوره‌های بازیگراش این نقش را بازی کرده، و مشخصاً توانسته جنبه‌های مختلف چنین شخصیت پیچیده‌ای را به تصویر بکشد، از یک طرف او در صحنه‌هایی که وجه فیزیکی بازیگر مورد نیاز است هم کم نیاورده و واقعاً به ما می‌قبولاند که در فضا هستیم و او یک فضانورد است و احساس حضور در یک سفینهٔ فضایی و سیاره بیگانه را به ما منتقل می‌کند. مک‌کوناهی در مقابل مفاهیمی تا این حد پیچیده مرعوب نمی‌شود و همچنان حواس‌اش به جنبه‌های عاطفی شخصیت‌اش حتی در صحنه‌های تماماً علمی است. موفقیت فیلم نشان داد که هستهٔ عاطفی یک فیلم علمی تخیلی به اندازهٔ وجهه علمی آن اهمیت دارد. همچنین بلوغ عاطفی و علمی در یک اثر در کنار امتیازات دیگری از جمله موسیقی حیرت انگیز هانس زیمر و فیلم‌برداری آیمکس خارق‌العاده هویته ون‌هویتما، باعث شد که میان ستاره‌ای به یکی از مهم‌ترین آثار چند سال اخیر بدل شود و شخصیت اصلی آن کوپر به نمادی از نسلی بدل شود که هم‌چنان می‌خواهد بزرگ بیاندیشد!

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.