دانستنی‌هایی دربارهٔ اصل و نسبت معروف‌ترین نوشیدنی غیرالکلی جهان: کوکاکولا

0

سال ۱۸۶۳ م

تولد نوشیدنی جدید

در سال ۱۸۶۳ ٬ داروسازی اهل جزیره کُرس به نام آنجلو ماریانی نوشیدنی جدیدی ساخت که از شراب و کوکا (گاهی که از آن کوکائین به دست می‌آید) درست شده بود. این نوشیدنی طعم تندی داشت.

ون ماریانی به زودی توجه جهانیان را به خود جلب کرد. ماریانی این نوشیدنی سرشار از کوکائین را با وصف داروی نیروبخش و مقوی فروخت و تبلیغاتی از قول پزشکان و اشخاص سرشناس بازگو کرد که توانایی نوشیدنی اختراعی‌اش را در رفع خستگی٬ دفع اندوه و افسردگی و حتی تقویت نیروی جنسی انسان اثبات می‌کرد.

صدها نفر به سرعت سعی کردند از او تقلید کنند. یک کارآفرین که قصد داشت از فرمول موفق ماریانی تقلید و نسخه برداری کند٬ داروسازی آتلانتایی٬ به نام جان پمبرتون (john pemberton) بود. او معجون کوکائین مشابهی درست کرد و با دانه‌های کولا٬ آن را طعم‌دار کرد و کولا شراب فرانسوی نامید. علاوه بر ادعاهای دیگر٬ او این نوشیدنی را راه مداوای معتادان مورفین معرفی کرد که خود نیز یکی از آن‌ها بود. در آگهی‌هایش چنین ادعا می‌کرد: “برای تمام کسانی که آن را مصرف می‌کنند٬ شادی زندگی بخشی به ارمغان می‌آورد.” موفقیت پمبرتون با معرفی کولاشراب فرانسوی به سرعت با قانون منع نوشابه‌های الکلی از بین رفت. در سال ۱۸۸۵ ٬ مجلس آتلانتا رای داد کسی مشروب نفروشد و ننوشد و به همین دلیل٬ نوشیدنی پمبرتون که اساس الکلی داشت٬ ممنوع و غیر قانونی شناخته شد.

او این بار تمام اجزای تشکیل دهندهٔ آن را تغییر داد و به هم زد و الکل را از آن حذف کرد و در عوض٬ به میزان مناسب به آن شیرین کننده افزود و آن را به نام نوشیدنی غیر الکلی به داروخانه‌ها فروخت! تغییر فرمول با موفقیت همراه بود و نامش هم تغییر کرد. نوشیدنی حاصل از برگ‌های کوکا و دانه‌های کولا٬ کوکاکولا نامیده شد.

پمبرتون در اولین آگهی برای کوکاکولا٬ آن را چنین توصیف کرد: “نوشیدنی سودا غیر الکلی جدید و معروفی که حاوی ویژگی‌های گیاه شگفت انگیز کوکائین و دانه‌های مشهور کولاست.”

نام کوکائین بیش از صد سال پیش از کوکاکولا خارج شد. فرمول مخفیانه هنوز از برگ‌های کوکائین استفاده می‌کند٬ اما آن‌ها را طوری می‌پروراند تا خواص دارویی و مخدرشان از بین برود.

ون ماریانی محصول بسیار معروف و محبوبی نزد پزشکان٬ خوانندگان اپرا٬ رئیس جمهور مک کینلی (mckinley)٬ و حتی پاپ لئوی سیزدهم بود که به آن مدال طلا داد٬ اما این نوشیدنی در اوایل قرن بیستم و از زمانی که مضرات سوء استفاده از کوکائین آشکار شد٬ شهرت خود را از دست داد و طبق قوانین جدید استفاده از کوکائین در بسیاری از کشورهای جهان تحریم شد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.