چه کسی و چگونه پی به وجود گروه‌های خونی برد؟

0

سال اکتشاف: ۱۸۹۷

افراد بشر گروه‌های خونی متفاوتی دارند.

چه کسی آن را کشف کرد؟

کارل لنداشتاینر Karl Landsteiner


بشر مدت‌ها فکر می‌کرد خون همه انسان‌ها یکی است. دانشمندان اتریشی لنداشتاینر کشف کرد که چهار نوع گروه خون وجود دارد. بعضی از آن‌ها را می‌شود بدون ایجاد خطر به هم منتقل کرد و بعضی را نمی‌شود. این کشف جان میلیون‌ها نفر را نجات داد روزی که کشفیات منتشر شد، انتقال خون در جراحی‌ها عملی، ایمن و بدون خطر گردید.

کشف لنداشتاینر، درک بشر از ساختمان و شیمی خون را گسترش داد و راه را برای کشفیات قرن بیستم هموار کرد.


وین به سال ۱۸۹۷، شهری با شکوه و جدید در جهان آن روز بود. دکتر کارل لنداشتاینر در بیمارستان دانشگاه وین کار می‌کرد و تحقیقاتی بر علل مرگ و میرها انجام می‌داد.

لنداشتاینر چهار بیمار را که در حین جراحی مرده بودند مورد بررسی قرار داده بود. همه آن‌ها به یک دلیل مرده بودند؛ انعقاد خون. هر چهار نفر در هنگام انتقال خون مرده بودند.

لنداشتاینر این پدیده را هزاران بار دیده بود و همیشه از خود سوال می‌کرد که چرا انتقال خون در بعضی بیماران باعث مرگ می‌شود و در بیماران دیگر نه.

آن روز بعد از ظهر لنداشتاینر در حضور همسر و دوستانش پیانو می‌نواخت. بسیاری از دوستان او فکر می‌کردند که او استعداد درخشانی در نواختن پیانو دارد و باید پزشکی را رها کند و به نواختن پیانو بپردازد. در حین اجرای قطعه‌ای، ناگهان فکری به ذهن او خطور کرد که جواب سوال او می‌باید در خون بیماران نهفته باشد. اگر خون آدم‌ها با هم یکی نباشد چه؟

روز بعد نمونه‌های خون ۲۰۰ بیمار را جمع‌آوری کرد و می‌خواست ببیند کدام یک از این نمونه‌ها برای انتقال به دیگران ایمن است.

او چند قطره از خون چند بیمار را با خون چند بیمار دیگر مخلوط کرد. زیر میکروسکوپ مشاهده کرد بعضی از گلبول‌های قرمز خون به هم می‌چسبند و بعضی دیگر نه. قبل از آن که نیمی از نمونه‌ها را آزمایش کند متوجه شد که خون انسان را می‌شود به دو گروه مشخص تقسیم کرد و گلبول‌های قرمز یک گروه به گلبول‌های قرمز گروه دیگر می‌چسبند و یک گروه دیگر گلبول‌های قرمزشان به هم نمی‌چسبد.

او این گروه‌ها را A و B نامید و به آزمایش‌های خود ادامه داد و متوجه شد گروه دیگری هم هست که گلبول‌هایش به گلبول‌های هیچ یک از این دو گروه نمی‌چسبد و اعضای این گروه می‌توانند خون خود را به هر دو گروه بدهند.

بعد متوجه شد که گروه چهارمی هم هست که به هر دو گروه A و B واکنش نشان می‌دهد. او این گروه را AB نامید.

انتقال ایمن خون به رعایت نکات خاصی ارتباط دارد که به گیرنده و دهنده خون بستگی دارد. موضوع به همین سادگی بود و سال‌ها بشر متوجه آن نشده بود. کشف آن جان میلیون‌ها را نجات داد.


انسان ۴ نوع گروه خونی دارد (O,AB,B,A) گربه‌ها هم مثل انسان ۴ گروه خونی دارند. گاوها تا ۸۰۰ نوع گروه خونی دارند.

بنر سایت دانلود فیلم نمایش دسکتاپ
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.