چه کسی و چگونه پی به وجود گروه‌های خونی برد؟

0

سال اکتشاف: ۱۸۹۷

افراد بشر گروه‌های خونی متفاوتی دارند.

چه کسی آن را کشف کرد؟

کارل لنداشتاینر Karl Landsteiner


بشر مدت‌ها فکر می‌کرد خون همه انسان‌ها یکی است. دانشمندان اتریشی لنداشتاینر کشف کرد که چهار نوع گروه خون وجود دارد. بعضی از آن‌ها را می‌شود بدون ایجاد خطر به هم منتقل کرد و بعضی را نمی‌شود. این کشف جان میلیون‌ها نفر را نجات داد روزی که کشفیات منتشر شد، انتقال خون در جراحی‌ها عملی، ایمن و بدون خطر گردید.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

کشف لنداشتاینر، درک بشر از ساختمان و شیمی خون را گسترش داد و راه را برای کشفیات قرن بیستم هموار کرد.


وین به سال ۱۸۹۷، شهری با شکوه و جدید در جهان آن روز بود. دکتر کارل لنداشتاینر در بیمارستان دانشگاه وین کار می‌کرد و تحقیقاتی بر علل مرگ و میرها انجام می‌داد.

لنداشتاینر چهار بیمار را که در حین جراحی مرده بودند مورد بررسی قرار داده بود. همه آن‌ها به یک دلیل مرده بودند؛ انعقاد خون. هر چهار نفر در هنگام انتقال خون مرده بودند.

لنداشتاینر این پدیده را هزاران بار دیده بود و همیشه از خود سوال می‌کرد که چرا انتقال خون در بعضی بیماران باعث مرگ می‌شود و در بیماران دیگر نه.

آن روز بعد از ظهر لنداشتاینر در حضور همسر و دوستانش پیانو می‌نواخت. بسیاری از دوستان او فکر می‌کردند که او استعداد درخشانی در نواختن پیانو دارد و باید پزشکی را رها کند و به نواختن پیانو بپردازد. در حین اجرای قطعه‌ای، ناگهان فکری به ذهن او خطور کرد که جواب سوال او می‌باید در خون بیماران نهفته باشد. اگر خون آدم‌ها با هم یکی نباشد چه؟

روز بعد نمونه‌های خون ۲۰۰ بیمار را جمع‌آوری کرد و می‌خواست ببیند کدام یک از این نمونه‌ها برای انتقال به دیگران ایمن است.

او چند قطره از خون چند بیمار را با خون چند بیمار دیگر مخلوط کرد. زیر میکروسکوپ مشاهده کرد بعضی از گلبول‌های قرمز خون به هم می‌چسبند و بعضی دیگر نه. قبل از آن که نیمی از نمونه‌ها را آزمایش کند متوجه شد که خون انسان را می‌شود به دو گروه مشخص تقسیم کرد و گلبول‌های قرمز یک گروه به گلبول‌های قرمز گروه دیگر می‌چسبند و یک گروه دیگر گلبول‌های قرمزشان به هم نمی‌چسبد.

او این گروه‌ها را A و B نامید و به آزمایش‌های خود ادامه داد و متوجه شد گروه دیگری هم هست که گلبول‌هایش به گلبول‌های هیچ یک از این دو گروه نمی‌چسبد و اعضای این گروه می‌توانند خون خود را به هر دو گروه بدهند.

بعد متوجه شد که گروه چهارمی هم هست که به هر دو گروه A و B واکنش نشان می‌دهد. او این گروه را AB نامید.

انتقال ایمن خون به رعایت نکات خاصی ارتباط دارد که به گیرنده و دهنده خون بستگی دارد. موضوع به همین سادگی بود و سال‌ها بشر متوجه آن نشده بود. کشف آن جان میلیون‌ها را نجات داد.


انسان ۴ نوع گروه خونی دارد (O,AB,B,A) گربه‌ها هم مثل انسان ۴ گروه خونی دارند. گاوها تا ۸۰۰ نوع گروه خونی دارند.

   

پستهای اخیر

با گام گذاشتن به داخل این کافی شاپ عجیب در روسیه، انگار وارد یک دنیای دوبعدی شده‌اید!

کافه Bw در روسیه دو شعبه متفاوت در مسکو و سن پترزبورگ دارد و یکی از پیشنهادهای خوب برای بازدید توریست‌ها است. دلیل تفاوت این کافه‌ها چیست؟ تفاوت این است که طوری طراحی شده که وقتی به داخل آن پا می‌گذارید به ناگاه خود را در یک دنیای…

عکاسی که به صورت نمادین قدرت طبیعت را با ساختن امواجی از شاخه‌های درخت نشان داد

وقتی در اواخر سال 2020 ، آلمان با موج دوم همه‌گیری کرونا و محدودیت‌های در پی آن، مواجه شد، عکاس و هنرمندی به نام گئورک گلاشر، تصمیم گرفت که در یک جنگل یک پروژه عکاسی راه بیندازد که بازتابی از وضعیت دنیا هم باشد. او در جنگل نزدیک هامبورگ،…

و سرانجام پخش سریال لوکی از دیزنی پلاس شروع شد – چرا باید ببینیم؟!

اگر اهل کتاب کامیک مارول باشید، حتما شخصیت لوکی را می‌شناسید. او یک ضدقهرمان و برادر ثور است. او شخصیتی است که 1949 توسط استن لی و تصویرگر مشهور -جان کربی- خلق شد. او در دنیای کتاب‌های کامیک شخصیت مهمی است و حتی بر اساس یک نظرسنجی در سال…

با ویژگی شگفت‌انگیز «Live Text» در iOS 15 از هر متنی عکس بگیرید و جای دیگری کپی کنید

شاید «Live Text» جالب‌ترین ویژگی در سیستم‌عامل‌های iOS 15 و macOS Monterey و iPadOS 15 باشد که به تازگی از سوی اپل معرفی شدند. این ویژگی کلمات را از درون تصاویر بیرون کشیده و به شما اجازه می‌دهد در برنامه‌ها، یادداشت‌ها، ایمیل‌ها و جاهای…

گالری عکس: تصور کنید که مشهورترین بناهای باستانی و ساختمان‌های مشهور، محلشان کاملا عوض می‌شد!

بسیاری از ما دست‌کم یک بنای باستانی مشهور دنیا را از نزدیک دیده‌ایم. حتی اگر بازدیدی از نزدیک رخ نداده باشد، باز هم همه می‌داند که برج ایفل کجاست، مجسمه آزادی در کجا واقع است و محیط پیرامونش تقریبا چطوری است. اما برای کی لحظه چشم‌هایتان…

السالوادور نه تنها معامله با بیت‌کوین را قانونی اعلام کرد؛ بلکه دنبال استخراج بیت‌کوین با انرژی آتش…

السالوادور اولین کشور در جهان است که یک رمزارز را پول رایج کشور شناخته و معامله با آن را آزاد و قانونی دانسته است. السالوادور با تصویب این قانون، تاریخ‌ساز شد ولی «نایب بوکله»، رئیس‌جمهور این کشور به همین اقدام بسنده نمی‌کند و دنبال…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.