آداب غذا خوردن در رستوران

0
  1. دعوت به مهمانی از سوی فرد میزبان یا باید از طریق ملاقات حضوری باشد یا به صورت تلفنی صورت می‌گیرد. همچنین دعوت از میهمانان باید از چند روز قبل صورت گیرد. دعوت از طریق پیامک بی‌ادبی محسوب می‌شود.
  2. اتیکت می‌گوید میزبان در رستوران موظف است گران‌ترین غذا را انتخاب کند تا میهمان در انتخاب غذا راحت باشد و البته وظیفه میهمان این است که مجموع سفارش‌هایش کمتر از هزینه میزبان شود. اگر میزبان غذای ارزان انتخاب کند میهمان معذب شده و انتخاب محدودی خواهد داشت.

دوستی می‌گفت با یکی از همکاران در رستوران بودیم و من میزبان بودم چون چلوکباب خیلی دوست داشتم سریع برای خودم آن را سفارش دادم و به دوستم گفتم شما هرچی دوست داری انتخاب کن. ایشان خنده‌ای کرد و گفت تو غذای 15 هزار تومانی انتخاب کردی و من زیر این قیمت فقط دوغ و نوشابه می‌توانم انتخاب کنم نه غذای سی هزار تومنی.

پس در رستوران:

اگر میهمان هستید، گران‌ترین غذا را سفارش ندهید.

اگر میزبان هستید، ارزان‌ترین غذا را سفارش ندهید.

  1. بهتر است میهمانتان را به رستوران خاص نبرید (مثلاً رستوران لبنانی یا چینی) شاید او اسم غذاهای آنجا را نداند و خجالت زده شود. اگر هم بردید بهتر است دو سه مورد از غذاهای اصلی را برایش توضیح دهید و یا غذای خاصی را پیشنهاد دهید آنگاه او در موضع قدرت قرار می‌گیرد و پیش خودش می‌گوید من حق انتخاب داشتم و به پیشنهاد او اعتماد کردم و بدین ترتیب احساس خوبی پیدا می‌کند.
  2. قبل از چشیدن غذا و صرف لقمه اول هرگز نباید به غذا نمک یا فلفل اضافه کرد این عمل بی‌احترامی به میزبان و آشپز هست و این پیغام را به میزبان می‌دهد که من به شما اعتماد ندارم که میزان ادویه غذای شما متناسب با ذائقه من هست یا نیست.
  3. تلفن همراه خود را سر میز غذا خاموش کنید. اگر تلفن شما روشن باشد و پس از زنگ خوردن به آن پاسخ دهید، یعنی که تلفن‌کننده از آن‌ها که سرمیز نشسته‌اند، برای شما مهم‌تر است. این کار دور از ادب است.
  4. سر میز غذا از بیماری و شکست‌ها و ناراحتی‌هایتان صحبت نکنید. از تورم و گرانی و موضوعات بحث‌برانگیز هم صحبت نکنید بگذارید غذا با آرامش از گلوی میهمان پایین رود. بهتر است مشغول محاوره‌های دل‌نشین و مثبت شوید.
  5. اصرار زیاد شما برای خوراندن خوراکی‌های خوشمزه‌تان به مهمان جزو ادب شناخته نمی‌شود، یک‌بار تعارف از هر نوع خوراکی کافی‌ست مگر اینکه دوباره تقاضا شود.
  6. نامه‌ها و مدارک را سر میز غذا به-خصوص هنگام مهمانی رسمی مطالعه نکنید. همچنین ترک کردن میز غذا هرگز جایز نیست و بی‌ادبی محسوب می‌شود مگر برای رفتن به دستشویی اضطراری.
  7. سر سفره غذا بهتر است از دیگران بخواهید که نمکدان، آب و … را به شما بدهند تا مجبور نباشید دست و بازویتان را جلوی صورت و بینی اطرافیانتان دراز کنید.
  8. میزبان شما در رستوران هنگامی‌که در حال پرداخت صورت‌حساب است لطفاً چشم به او ندوخته و اسکناس‌ها را همراه با او شمارش نکنید.
سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.