آداب میزبان بودن و مهمان شدن

0
  1. مهم‌ترین نکته در آداب میزبانی این است که مهمان‌هایی را دعوت کنیم که یکپارچه باشند یعنی همسو و همفکر باشند. جلسات میهمانی باید جلسات لذت، آرامش و یادگیری باشد نه فشار و تنش. در مسافرت‌ها هم همین‌طور است اینکه افراد همفکر و هم‌عقیده نباشند لذت سفر را نابود می‌کند. مثلاً فرض کنید در جشن تولدی همه مدعوین خوشحالی می-کنند و حرکات موزون انجام می‌دهندً اما یکی دو نفر گوشه-ای نشسته و مشکوک بقیه را نگاه می‌کنند این باعث می‌شود مهمانی به کام همه تلخ شود. در اینجا نه آن دو نفر مقصرند و نه بقیه جوان‌هایی که شادی می‌کنند، بلکه مقصر میزبان است که اصل یکپارچگی را در ددعوت از مهمان‌ها رعایت نکرده است.
  2. در مهمانی اصل این است که کسی معذب نباشد. اگر فردی احساس غریبگی می‌کند باید به او بیشتر از همه توجه کرد تا احساس خوبی داشته باشد.
  3. هرگز نباید سلیقه خودمان را به دیگران تحمیل کنیم. مثلاً جلوی مهمان به جای گوشت، سویا بگذاریم و بگوییم ما گیاهخواریم و گوشت نمی‌خوریم. یا برای صرف چای به جای قند توت خشک بیاوریم به این دلیل که ما قند و شکر مصرف نمی‌کنیم و مضر است. ما فسنجان شیرین دوست داریم لذا برای شما هم شیرین پختیم. این تحمیل سلیقه اشتباه و بی‌ادبی است. باید انتخاب اصل غذا به سلیقه مهمان باشد ما در خوراکی‌های دیگر فقط می‌توانیم پیشنهاد خودمان را بدهیم.
  4. مهمان هرگز حق ندارد به نوع پذیرایی و غذا ایراد بگیرد و یا مقایسه کند، فقط باید تعریف کند.
  5. اگر فرد دیگری را با خود به مهمانی می‌بریم حتماً از قبل اطلاع دهیم. میزبان هم وظیفه‌اش این است که همراه ما را بیشتر تحویل بگیرد (زیرا او احساس معذب بودن دارد) این کار در واقع احترام به شماست. مهمان که خودی است پس نفر همراه اولویت اول را دارد.
  6. زودتر از ساعت مقرر به مهمانی نرویم. همیشه بهتر است با ۱۰-۱۵ دقیقه تأخیر آنجا باشیم و هم‌چنین به موقع مهمانی را ترک کنیم ترجیحاً کمی زودتر. تا اسباب دردسر و بی‌حوصلگی برای میزبان نشویم. فردای مهمانی با پیامک از میزبان تشکر کنیم. در اینجا پیامک بهتر از تماس است.
  7. عرف اتیکت این است که اگر برای کسی خوارکی هدیه بردیم، میزبان خوراکی ما را باز کند و برای ما بیاورد این کار در واقع تأیید کار مهمان است؛ اما برعکس مهمان هم نباید انتظار این کار را داشته باشد.
  8. مهمان باید هدیه‌ای که می‌دهد را فراموش کند و میزبان باید هدیه‌ای که می‌گیرد را هرگز فراموش نکند.
  9. اگر مهمان یا مسافری برای چند روز به خانه شما وارد شده به او اجازه دهید در بعضی از کارهای خانه به شما کمک کند تا خود را در خانه خویش احساس نماید.
  10. ترک مجلس مهمانی در موقع مناسب یک هنر است. اینکه بدانیم در مهمانی‌ها چه موقع برای خداحافظی بلند شویم که نه زود باشد که مهمانی به هم بخورد و نه دیر که صاحب‌خانه خسته شود بسیار مهم است.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.