چگونه با تکنیک تنفسی ۴-۷-۸ یوگا در کمتر از ۶۰ ثانیه استرس را دور کنیم و به خواب برویم (عکس و ویدیو)

0

بی‌خوابی یا بد خوابی می‌تواند علاوه بر اینکه خستگی طول روز را از تن‌مان خارج نکند؛ می‌تواند منشا بیماری‌هایی مانند اضافه وزن، بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، فشار خون، بیماری‌های روحی و افسردگی باشد.

داشتن یک خواب به اندازه و با کیفیت، درمان طبیعی بسیاری از دردها است. افرادی که باید ساعت‌ها در رخت‌خواب باشند تا خواب‌شان ببرد یا نمی‌توانند یک خواب عمیق و کافی داشته باشند؛ از مشکلاتی مانند استرس رنج می‌برند.

دکتر اندرو ویل که در جهان به متخصص «آرام‌کننده طبیعی سیستم عصبی» معروف است؛ روش و تکنیکی به نام ۴-۷-۸ پیشنهاد داده که می‌تواند سریعا آرامش و تعادل را به بدن برگرداند و در بهبود کیفیت خواب بسیار مفید واقع شود.

تکنیک تنفسی ۴-۷-۸ از ورزش یوگا و تمرین‌های تنفسی از راه بینی نشات گرفته شده است و با افزایش اکسیژن در بخش‌های مختلف بدن، سعی در آرامش‌بخشی عمیق و دور کردن استرس دارد.

شما باید در این تکنیک، چندین بار در طول روز یا آخر شب و هنگام خواب از مجرای بینی هوا را مکیده و بعد با صدای خاصی شبیه به «ووووش» به بیرون رها سازید. یک جور عمل دم و بازدم ولی با ریزه‌کاری‌هایی که تنفس شما را بهتر می‌کنند.

دکتر ویل می‌گوید شاید افراد در ابتدای استفاده از روش ۴-۷-۸ متوجه تاثیرات شگرف آن در کاهش استرس‌ها و آرامش عمیق نشوند ولی تکرار آن به تدریج نتایج‌اش را آشکار خواهد کرد و افراد بد خواب به خوش‌خواب‌هایی زیر ۶۰ ثانیه تبدیل می‌شوند.

چگونه تکنیک ۴-۷-۸ را اجرا کنیم؟

سراغ نحوه انجام تکنیک ۴-۷-۸ برویم. این تکنیک شامل مراحل زیر می‌شود:

۱- ابتدا باید کف زبان خود را به لثه دندان‌های فک بالایی خود بچسبانید. خود دکتر ویل می‌گوید زبان باید به محل جدا شدن لثه از دندان‌ها بچسبد تا جلوی ورود هوا از مجرای دهان گرفته شود.

۲- برای ۴ ثانیه یا شماره عدد ۴ یک نفس از طریق بینی نفس عمیق می‌کشید (عمل دم).

۳- سپس برای ۷ ثانیه یا شماره عدد ۷ نفس‌تان را نگه می‌دارید.

۴- حالا باید عمل بازدم را به مدت ۸ ثانیه و از مجرای دهان انجام دهید. این عمل باید طوری انجام شود و هوا به سوی بیرون پرتاب گردد که صدای «ووووش» به گوش برسد.

دکتر ویل می‌گوید مردم می‌توانند این تکنیک را ۲ تا ۴ بار در طول روز با تمرکز و آرامش کامل انجام دهند. همین‌طور، می‌توان پیش از خواب و درون رخت‌خواب آن را انجام داد.

پس از شش هفته، آثار این تمرین و تکنیک به طور کامل مشهود خواهند بود؛ اگرچه افراد پر استرس در همان روزهای ابتدایی می‌توانند متوجه تغییرات بیولوژیکی در خود شوند.

دکتر ویل می‌گوید چون در این روش شش‌ها به طور کامل از هوا پر شده و بدن می‌تواند جذب اکسیژن بیشتری داشته باشد؛ در زود خواب رفتن یا یافتن آرامش ذهنی و جسمی بسیار موثر است.

در ویدیوی زیر می‌توانید چگونگی انجام این روش را از زبان خود دکتر ویل مشاهده کنید:

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.