مترجم گوگل – راهنمای جامع و تصویری استفاده از ترجمه گوگل یا گوگل ترنسلیت

0

هنگامی که صحبت از استفاده از مترجم گوگل می‌شود، ممکن است خیلی‌ها اخم کنند و بگویند که مترجم گوگل، مخصوصا در برگردان برخی از زبان‌های خاص به هم، اصلا قوی نیست و گاهی ترجمه‌های غیرقابل فهم یا حتی خنده‌دار ارائه می‌دهد.

اما همین ترجمه‌های خام، گاهی در دست افراد کار بلد با مقداری ویرایش می‌تواند به گاه نیاز به کارمان بیاید و باعث شود که یک پروژه یا پایان‌نامه را زودتر انجام بدهید و همچنین می‌تواند فهمی کلی از محتوای یک صفحه وب در اختیار ما قرار بدهد.

در اینجا به صورت ساده با هم مرور می‌کنیم که چگونه می‌توانیم از ویژگی‌های مختلف مترجم گوگل یا گوگل ترنسلیت google translate استفاده کنیم.

شما می‌توانید از مترجم گوگل هم در مرورگر سیستم‌های دسکتاپ استفاده کنید و هم در مرورگر گوشی‌های موبایل و تبلت‌ها و همچنین می‌توانید از اپلیکیشن‌های اندروید و iOS مترجم گوگل استفاده کنید.

نکته یک: عبارت google translate را جستجو کنید، بدون ورود مستقیم به سایت می‌توانید از خدمات مترجم گوگل استفاده کنید!

بله! حتما متوجه شده‌اید که گوگل برای راحتی کار در بالای صفحه جستجو به هنگام جستجوی عبارت google translate، کادری پیشبینی کرده که می‌تواند شما را با سرعت هر چه تمام‌تر به خدمات ترجمه خود برساند.

مترجم گوگل

استفاده از نسخه وبی مترجم گوگل:

وارد سایت مترجم گوگل شوید. صفحه‌ای به صورت زیر می‌بینید.

مترجم گوگل

حالا عبارتی را که می‌خواهید ترجمه شود در کادر سمت چپ کپی پیست کنید.

خود مترجم گوگل می‌تواند به صورت خودکار زبان مبدا را تشخیص بدهد. با این حال می‌توانید خودتان هم زبان مبدا را مشخص کنید.

در کادر سمت راست هم باید زبان مقصد، را مشخص کنید.

مترجم گوگل محدودیت پنج هزار کاراکتری دارد. پس اگر میزان ترجمه شما بیش از پنج هزار کاراکتر است، باید متن را به چند قسمت تبدیل کنید و هر بار یک قسمت از آن را در کادر سمت راست، کپی پیست کنید.

نکته 2: شنیدن صدای خوانده شدن متن‌ها توسط مترجم گوگل

جالب است که در پایین متن اصلی و متن ترجمه شده، اگر روی آیکون بلندگو کلیک کنید، می‌توانید صدای خوانده شدن متن را بشنوید.

متاسفانه قابلیت قرائت متون فارسی هنوز توسط گوگل مهیا نشده است.

با این حال همین شنیدن صدای قرائت صحیح متن‌ها به انگلیسی می‌تواند برای بسیاری مفید باشد و آنها را با تلفظ صحیح کلمات آشنا کند.

شما می‌توانید اسناد ورد و PDF و پاورپوینت را هم، وارد مترجم گوگل کنید و ترجمه‌شان را تحویل بگیرید

برای این کار کافی است که وارد زبان Document بشوید و فایل مورد نظر را آپلود کنید.

شما می‌توانید به بهبود و ارتقای ترجمه گوگل کمک کنید

اگر مشاهده کردید که ترجمه جمله یا عبارتی صحیح نیست یا گنگ است، می‌توانید ترجمه درست خودتان را پیشنهاد بدهید. گوگل از این ترجمه‌های انسانی برای ارتقای مترجم خود استفاده می‌کند.

استفاده از مترجم گوگل به عنوان یک فرهنگ واژگان یا دیکشنری

شما می‌توانید به جای ارائه چند جمله و پاراگراف به مترجم گوگل، تنها یک کلمه را وارد آن کنید. در این صورت معنی یا معانی آن کلمه – مترادف‌های آن و مثال‌هایی از کاربرد آن کلمه در آن جمله به شما داده خواهد شد.

ترفند: ترجمه یک صفحه وب به کمک مترجم گوگل

کافی است که آدرس اینترنت یا url صفحه مورد نظر را در کادر سمت چپ، کپی پیست کنید و بعد روی آیکون نشان داده شده در زیر، کلیک کنید.

استفاده از اپلیکیشن اندروید و iOS مترجم گوگل

شما می‌توانید نسخه اندروید و iOS مترجم گوگل را از لینک‌های زیر دانلود کنید:

اپلکیشن اندروید مترجم گوگل

اپلیکیشن iOS مترجم گوگل

به کمک اپلیکیشن شما می‌توانید از قابلیت‌های مترجم گوگل به صورت سریع‌تری استفاده کنید.

همان طور که در تصویر زیر می‌بینید، شما به کمک اپلیکیشن می‌توانید عبارتی یا واژه‌ای را به صورت گفتاری و شفاهی به اپلیکیشن ارائه بدهید و ترجمه آن را به زبان مورد نظر دریافت کنید.

پیداست که این قابلیت محدودیت‌هایی دارد. مثلا در شرایطی که ترجمه انگلیسی به فارسی انجام می‌شود، نمی‌توانید یک جمله را به فارسی بگویید و ترجمه انگلیسی‌اش را تحویل بگیرید.

چیزی دیگر در اینجا این است که می‌توانید یک عبارت را روی صفحه موبایل با نوک انگشت یا قم موبایل بنویسید و بعد ترجمه‌اش را تحویل بگیرید.

چیز جالب‌تر این است که می‌توانید از یک صفحه عکس بگیرید و ترجمه‌اش را تحویل بگیرید. یعنی اصلا لازم نیست که وقتی مشغول خواندن کتابی به انگلیسی یا یک زبان متداول دیگر هستید، برای دریافت ترجمه یک یا چند جمله، آنها را تایپ کنید. کافی است که از صفحه عکس بگیرید تا خود گوگل با قابلیت OCR ترجمه‌اش را تحویل شما بدهد.

ترفند: وقتی اینترنت ندارید و آفلاین ندارید هم از مترجم گوگل می‌توانید استفاده کنید

برای این کار البته باید بسته زبان‌های مبدا و مقصد مورد نظر را باید از پیش دانلود کرده باشید.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.