کارگران خدماتی چینی باید در محل کار دستبندهای ردیابی بپوشند

0

چین کشوری است که همه‌چیز در آن ردگیری می‌شود و همه افراد به طور دایمی تحت نظر هستند.

دولت چین به روش‌ها و ابزارهای مختلفی شهروندان‌اش را نظارت و ردگیری می‌کند. تا کنون، خبرهای زیادی درباره نظارت شهروندان چینی از طرق مختلفی مانند تشخیص چهره، دوربین‌های نظارتی، تراشه‌های RFID خودروها، عینک‌های آفتابی، لباس‌های ردیابی و مکان‌یابی و غیره شنیدیم.

در جدیدترین گزارش از روش‌های نظارت بر شهروندان، کارگران نظافتچی و بهسازی شهری باید دستبندهای ردیاب مجهز به تراشه‌های GPS را به مچ دست ببندند تا فعالیت‌های آن ثبت و تحت نظر باشد.

۳ آوریل گزارشی در روزنامه‌های محلی چینی منتشر شد که خبر می‌داد به کارگران خدماتی بخش Hexi شهر نانچینگ چین دستبندهای ردیابی داده شده تا در زمان و محل کار به مچ دست ببندند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

این دستبندهای هوشمند می‌توانند محل و میزان فعالیت و حرکت کارگران را ثبت و ردیابی کنند. اگر کارگری بیش از ۲۰ دقیقه در یک محل ثابت باقی مانده باشد؛ این دستبند هشدار داده و به کارگر می‌گوید که به کارش ادامه دهد.

اصلی تغییرناپذیر

انتشار این گزارش با موجی از مخالفت‌ها و فشار افکار عمومی روبرو شد به‌طوری‌که در تاریخ ۴ آوریل مردم به این تصمیم شرکت مسئول اعتراض کردند.

این شرکت خدماتی برای کاهش فشارها و پاسخ به افکار عمومی؛ اعلام کرد در سیستم و نحوه کارکرد این دستبندها تغییراتی ایجاد خواهد کرد. تغییری که در کمال تعجب تنها با حذف بخش هشدار دستبند همراه بود.

با یک به‌روزرسانی، دستبندها پس از ۲۰ دقیقه به کارگران هشدار نمی‌دهند از جای خود تکان خورده و به کارشان ادامه بدهند ولی هنوز حرکات و مسافت پیموده شده توسط کارگر و مکان فعلی آن را ردیابی و در سیستم‌ها ثبت می‌کنند.

به نظر می‌رسد رسانه‌های چینی هم با رنگ و لعاب دادن به این تغییر و رویکرد در دستبندهای ردیاب، به دنبال متقاعد کردن افکار عمومی هستند و کاری با نقض حریم خصوصی کارگران ندارند.

این رسانه‌ها با تیترهایی هدف‌مند سعی کردند این‌طور وانمود کنند این کارگران از نظارت دستگاه‌های دیگر آزاد شدند و فشار عمومی جوابگو بوده است.

به هر حال، هیچ دولتی در ردیابی و نظارت شهروندان به پای چین نمی‌رسد. این کشور کاملا آمادگی دارد انواع ابزارها و فناوری‌های نظارتی خود را به کشورهای دیگر صادر کنند و به آن‌ها آموزش دهد چگونه صدها میلیون شهروند را ۲۴ ساعته و در خانه یا محل کار زیر نظر گرفت.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.