قابل پیش‌بینی بود: طرح رمز دوم یکبار مصرف تا اطلاع ثانوی متوقف شد

  • توسط میثاق محمدی‌زاده
  • ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸
  • ۱ دیدگاه

طرح استفاده اجباری از رمز دوم یکبار مصرف از اول خرداد به تعویق افتاد.

بانک مرکزی علت به تعویق افتادن این طرح را عدم توانایی بانک‌ها برای تهیه و ایجاد زیرساخت مناسب این سرویس تا اول خردادماه اعلام کرده است.

هنوز بانک مرکزی به طور رسمی درباره این موضوع گزارش یا ابلاغیه‌ای منتشر نکرده است ولی گفته می‌شود این طرح تا زمان نامعلومی به تعویق افتاده است و مشخص نیست چه تاریخی دوباره در دستور کار بانک مرکزی و شبکه بانکی کشور قرار می‌گیرد.

این‌طور که خبرگزاری‌ها گزارش دادند؛ بانک مرکزی به بانک‌هایی که زیرساخت اجرای طرح رمز دوم یکبار مصرف را ندارند؛ اعلام کرده است کماکان از رمزهای ایستا استفاده کنند ولی در صورتی که مشکلی برای امنیت این تراکنش‌ها به وجود آید، بانک موظف است جبران خسارت کند.

تا کنون، برخی از بانک‌ها مانند بانک ملت، پارسیان، رفاه، سرمایه، آینده، ملی، دی، سامان و … موفق شدند زیرساخت استفاده از رمز دوم یکبار مصرف را آماده و در قالب اپلیکیشن یا سرویس‌های دیگر در اختیار مشتریان خود قرار دهند.

اما هنوز تمامی بانک‌های فعال در شبکه بانکی کشور موفق به پیاده‌سازی و آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم برای اجباری شدن استفاده از رمزهای پویا و حذف رمزهای دوم ایستا نشده‌اند.

به همین دلیل، ضرب‌العجل بانک مرکزی برای شروع طرح مذکور از ابتدای خردادماه باعث سردرگمی و آشفتگی بانک‌ها و مردم شد.

هنوز رمز دوم ایستا معتبر است

چند روز پیش، سایت یک پزشک در گزارش مفصلی به این موضوع پرداخته و به مشکلات پیش آمده و نواقص قابل پیش‌بینی در طرح استفاده از رمز یکبار مصرف اشاره کرد.

عدم اطلاع‌ٰسانی مناسب یا آموزش کاربران و مشتریان بانک‌ها، عدم آماده بودن بانک‌ها برای حذف رمزهای دوم ایستا، عدم شفاف‌سازی درباره روش‌های استفاده از رمز یکبار مصرف و عدم یکپارچگی بانک‌ها در ارایه خدمات این طرح به مردم باعث نگرانی مردم شده و حتی راه برای برخی سوءاستفاده‌ها باز شده است.

برای مثال، طبق گزارشی که منتشر شده است؛ حدود ۷۰ درصد مشتریان بانک‌ها شماره تلفن همراه خود را در نظام بانکی کشور ثبت نکرده‌اند یا این شماره تلفن همراه و دیگر اطلاعات به درستی ثبت نشده و احرازهویتی درباره‌شان صورت نگرفته است.

برای اجرای طرح رمزهای یکبار مصرف، دسترسی به شماره موبایل مشتریان ضروری است.

به طور کلی، رمز یکبار مصرف برای افزایش ایمنی تراکنش‌های و امور مالی مردم است و با حملاتی مانند فیشینگ، کلاهبرداری‌های اینترنی و هک‌های حساب‌های بانکی و سرقت‌های آنلاین مبارزه می‌کند.

به همین دلیل، بانک مرکزی در ابلاغیه‌ای تمام بانک‌های کشور را موظف به فراهم‌سازی زیرساخت استفاده از رمزهای یکبار مصرف کرده و بر اجرای سریع این طرح از ابتدای خردادماه تاکید داشت ولی این طرح چنان گسترده و فراگیر است که میلیون‌ها نفر را درگیر کرده و حتما باید زیرساخت‌ها و مقدمات اجرای درست آن آماده شده باشد.

نظرات

  1. رمز ساز و اپلکیشن درسته که برای افزایش امنیت بانکی، بسیار خوبه ولی آیا همه صاحبان حساب اعم از روستاییان، افراد سالخورده، افراد ناتوان در تهیه تلفن هوشمند و بسیاری دیگر می توانند به حساب خود دسترسی داشته باشند. گویا دوستان عزیزی که قصد عملیاتی کردن این سیاست را دارند، به همه جوانب امر توجه نکرده اند و حالا هم گویا به فکر این نقص افتاده اند، کلی بودجه صرف آن شده است. کاش قبل از اینکه هر اقدامی در هر عرصه ای می خواهد انجام شود، قبل از آن کارشیناسی شود.
    آقایان سیاست گذار! لطفا کاری کنید که از تو چاهچه در نیاییم و بیفتیم تو چاه!
    بهترین روش از نظر من ارسال پیامک رمز ۲ یکبار مصرف در زمان تراکنش بانکی است.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.