بایکونور قزاقستان، یادآوری سال‌های طلایی فضانوردی شوروی

0

پایگاه فضایی بایکونور در قزاقستان، خانه اولین ماهواره‌های اسپوتنیک بود. بعدها همه فضانوردان، ایستگاه فضایی “میر” و بخشی از ایستگاه آی اس اس از همین پایگاه به فضا پرتاب شدند و اکنون همه سفرهای فضایی از اینجا آغاز می‌شود.


پیشگامان مشهور

نخستین پستاندارانی که از پایگاه فضایی باکونور به سلامت به فضا رفتند و بازگشتند: بلکا و استرلکا همراه با یک خرگوش، ۴۰ موش و دو موش صحرایی راهی این سفر شدند. همه آنها به سلامت در صحرایی در قزاقستان به زمین بازگشتند. این اولین سندی بود که ثابت می‌کرد سفر فضایی انسان، امری ممکن است.


نخستین انسان در فضا

یوری گاگارین، روز ۱۲ آوریل ۱۹۶۱ از بایکونور راهی فضا شد. او اولین انسان در مدار کره زمین بود. او در این عکس در پرتابگر فلزی دیده می‌شود. گاگارین هنوز در حال گذراندن دوران آموزشی خلبان جنگی بود که به عنوان اولین فضانورد انتخاب شد.


فرود امن

کپسول فضایی گاگارین پس از فرود موفقیت‌آمیز در قزاقستان. پرواز او بایکونور را به عنوان پایگاه اصلی پرتاب ماهواره‌ها و مرکزی برای اکتشافات فضایی شوروی سابق در طول قرن بیستم تثبیت کرد. شوروی همچنین شهر ستاره Star City را در نزدیکی مسکو به عنوان مرکزی برای پژوهش و توسعه برنامه‌های فضایی بنیان گذاشت.


نخستین زن در فضا

والنتینا ترشکوا، در حال دادن سلام نظامی قبل از پرواز به فضا در تاریخ ۱۶ ژوئن ۱۹۶۳ از بایکونور. این پرواز نشانی روشن و متقن برای دستیابی زنان به حقوقشان بود.


شوروی، روسیه، قزاقستان

مجسمه لنین در بایکونور، در ۱۴ نوامبر ۲۰۱۶ در شبی که ماه کامل پشت ابر است. میراث شوروی سابق کاملا در شهر بایکونور مشهود است. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، پایگاه فضایی بایکونور بر اساس قراردادی که روسیه با قزاقستان امضا کرده تا سال ۲۰۵۰ تحت حاکمیت و قلمرو روسیه باقی باقی خواهد ماند.


مکانی که همه فضانوردان جهان به آنجا رفت و آمد دارند

از زمان پایان برنامه شاتل فضایی ناسا، پایگاه فضایی بایکونور به تنها محلی بر روی کره زمین بدل شده که انسان‌ها از آنجا به فضا سفر می‌کنند. همه پروازها با موشک سویوز انجام می‌گیرد و همه مسافران به ایستگاه فضایی آی اس اس می‌روند. در این عکس، راندولف برسنیک از ناسا NASA، پائولو نسپولی از آژانس فضایی اروپا ESA و سرگئی ریازانسکی از سازمان فضایی روسیه Roskosmos در ژوئیه ۲۰۱۷ دیده می‌شوند.


پرتاب محموله‌های تجاری

رقابت بسیاری برای پرتاب ماهواره‌ها وجود دارد: آزانس فضایی اروپا پایگاه خودش را در کورو دارد. ناسا چند پایگاه فضایی در آمریکا دارد. با این همه، بایکونور بیش از پیش به شرکت‌های غربی که می‌خواهند محموله‌های خود را در مدار زمین قرار دهند، خدمات ارایه می‌کند. این موشک پروتون ماهواره‌های مخابراتی بریتانیا را حمل می‌کند.


کارگزارانی کارکشته

آماده سازی پرتاب موشک جدید سویوز به سرعت انجام می‌گیرد. قرار است سه فضانورد راهی ایستگاه فضایی آی اس اس شوند.


ایستگاه فضایی جدید در سیبری

روسیه نمی‌خواهد کاملا متکی و وابسته به قزاقستان باشد. از سال ۲۰۱۷، این کشور پرتاب موشک به فضا از پایگاه فضایی جدید خود، ووستوچنی، در منطقه آمور در سیبری را آغاز کرده است. به دلایل ایمنی، هیچ انسان فضانوردی هنوز از آنجا به فضا فرستاده نشده، اما ماهواره‌ها از آنجا به مدار زمین پرتاب می‌شوند. با این همه بایکونور همچنان خدمات خود را به نسل‌های بیشتری از فضانوردان ارایه خواهد داد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.