تاریخچه حیوانات فضانورد – از مگس میوه تا لایکا – گالری عکس

0

شصت سال پیش در روز ۲۸ ماه مه سال ۱۹۵۹ دو میمون بمدت پانزده دقیقه با موشک به فضا پرتاب شدند. آنچه که زمانی انقلاب محسوب می‌شد حالا یک تابو است. البته حیوانات دیگری هم به فضا فرستاده شد‌ه‌اند.

ماموریت فضایی حیوانات

“گوردو” اولین میمونی که در سال ۱۹۵۸ به فضا پرتاب شد متاسفانه از این سفر جان سالم به در نبرد. در آزمایش بعدی که در روز ۲۸ ماه مه سال ۱۹۵۹ با دو میمون به نام‌های “میس بیکر و آبل” صورت گرفت، این دو میمون به مدت ۹ دقیقه در وضعیت بی وزنی و خلا قرار گرفتند.

عمر طولانی خانم بیکر

“میس بیکر و آبل” اولین میمون‌هایی بودند که با سفری ۵۰۰ کیلومتری در اتمسفر کره زمین قرار گرفتند و دوباره به زمین بازگشتند. آبل مدتی بعد از فرود در حین یک عمل جراحی درگذشت. خانم بیکر اما عمر طولانی داشت و در سال ۱۹۸۴ و در سن ۲۷ سالگی درگذشت که برای یک میمون عمر طولانی محسوب می‌شود.

در کپسول

سام (عکس) برخلاف “میس بیکر و آبل” قرار نبود برای آزمایش بی‌وزنی به فضا پرتاب شود، بلکه او با کپسول “مرکوری” به فضا پرتاب شد تا سیستم‌های نجات بر روی او آزمایش شود. او این پرواز را سلامت از سر گذراند. یک میمون ماده با همین نام “میس سام” برای انجام آزمایش‌های بعدی جایگزین او شد.

اولین شامپانزه

“هام” اولین شامپانزه‌ای بود که به فضا فرستاده شد. او در سال ۱۹۶۱ به مدت ۹ دقیقه در وضعیت بی‌وزنی قرار گرفت. ماموریت ویژه‌ آزمایش لباس فضانوردی بر عهده این شامپانزه بود. بدین منظور لباس ویژه‌ای برای او تهیه دیده شد. در همان سال سازمان فضایی آمریکا “ناسا” با آلن شپارد، برنامه فرستادن انسان به فضا را کلید زد.

سگی که قبل از میمون‌ها به فضا رفت

در رقابت فضایی بین دو ابرقدرت، اتحاد شوروی سابق زودتر از آمریکایی‌ها یک سگ را به فضا پرتاب کرده بود. با سفینه اسپوتنیک ۲ در سال ۱۹۵۷ سگی با نام “لایکا” به فضا فرستاده شد که اولین “چهارپا” در فضا محسوب می‌شود. لایکا چند ساعت بعد از استارت موشک درگذشت.

ادامه راه لایکا

علیرغم مرگ لایکا، اتحاد شوروی به آزمایش‌های خود ادامه داد و در سال ۱۹۶۰ “استرلکا” و “بلکا” را به فضا فرستاد که هردو زنده به زمین بازگشتند. بدین ترتیب استرلکا به اولین سگ مشهوری تبدیل شد که به فضا پرتاب شده و زنده به کره زمین بازگشته بود. در سال ۱۹۶۱ اتحاد شوروی یکی از توله‌های این سگ را به دختر جان اف کندی، رئیس جمهور آمریکا، هدیه کرد.

مگس میوه در فضا

قبل از اینکه سگ‌ها و میمون‌ها برای آزمایش به فضا فرستاده شوند، این مگس‌های میوه بودند که در سال ۱۹۴۷ برای نخستین بار به فضا پرتاب شدند و همگی زنده به زمین بازگشتند.

پایان آزمایش بر روی حیوانات

اگرچه دوران آزمایش‌های فضایی بر روی سگ و میمون به پایان رسیده، اما سازمان‌های فضایی بطور کامل از آن صرف نظر نکرده‌اند. در سال ۲۰۰۷ سازمان فضایی اروپا خرس آبی یا خوکچه خزه‌ای را بمدت ۱۲ روز به فضا فرستاد. جثه این جانوران کمتر از نیم میلیمتر است و دمای صفر تا نقطه جوش را تحمل می‌کنند. تقریبا همه آن‌ها در آزمایش‌ها از تشعشعات فضایی و خلا جان سالم بدر بردند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.