جشن‌های عجیبی که اسپانیایی‌های هر سال برگزار می‌کنند

0

اسپانیا کشور جشن “Fiesta” است. کمتر شهر و روستایی را در این کشور می‌توان یافت که جشن‌های ویژه خود را نداشته باشد. در این میان جشن‌های عجیب و غریب هم کم نیستند. دست‌چینی از جشن‌های عجیب اسپانیایی‌ها:

جشن “پریدن از روی کودکان”

جشن “Salto de Colacho” از سال ۱۶۲۱ میلادی در ماه ژوئن در روستای “Castrillo de Murcia” برگزار می‌شود. مردی با لباس زرد و قرمز که نقش شیطان را ایفا می‌کند در خیابان‌ها به راه می‌افتد تا اینکه به محلی می‌رسد که در آنجا کودکان بر روی تشک قرار گرفته‌اند. او آنگاه برای راندن ارواح خبیثه و حفظ سلامتی از روی کودکان می‌پرد. سپس جشن با رقص، غذا و نوشیدنی آغاز می‌شود.

نبرد با آرد و تخم مرغ

روز ۲۸ دسامبر در شهر “ایبی” (Ibi) شهردار خلع ید شده، شورش “آرد پاشی” (Els Enfarinats) به پا می‌شود و گروهی با لباس‌های نظامی دوران گذشته با آرد و تخم مرغ با هم نبرد می‌کنند. آن‌ها سپس برای کمک به امور خیریه از مغازه‌ها و بانک‌ها پول جمع‌ می‌کنند. به روی کسی که از پرداخت کمک مالی خودداری کند آرد می‌پاشند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

جشن سال نو در تابستان

اسپانیایی‌ها قبل از آغاز سال نو با هر ضربه ناقوس یک حبه انگور می‌خورند و یک آرزو می‌کنند. در سال ۱۹۹۴ در شهر “برچولس” (Bérchules) برق قطع شد و ناقوس کلیسا به صدا درنیامد. از آن سال به بعد مردم شهر به اعتراض هر سال در اولین شنبه ماه اوت “سال نو” را در تابستان جشن می‌گیرند.

جشن “شته مو- انگور”

در شهر “سان سادورنی” جشن “شته مو- انگور” (La fiesta de la Filoxera) روز هفتم سپتامبر با ورود عروسک‌هایی شبیه “شته مو” به شهر آغاز می‌شود. این جشن تا روز هشتم سپتامبر با آتش بازی و آتش‌گرفتن شته‌ها به همراه موزیک، رقص، غذا و نوشیدنی ادامه می‌یابد. این جشن یادآور پیروزی کشاورزان و تاکستان‌داران بر “شته مو” است که هر سال آسیب جدی به محصول انگور وارد می‌کرده است.

کارناوال زمستانی

در اولین یکشنبه سال جشن (La Vijanera) برگزار می‌شود که در آن نمادهای گوناگونی حضور دارند. ۱۵ تا ۲۰ مرد جوان با زنگوله در گردن در نقش “زاراماکو” در خیابان‌ها به راه می‌افتند تا بدی‌ها را از مردم دور نگه‌ دارند. اوج جشن “کشتن نمادین خرس” در مقابل کلیسا است که نمایشگر پیروزی خوبی بر بدی است.

جشن شراب پاشی

شراب استان لاریوخا شهرت جهانی دارد و عجیب‌ترین جشن شراب جهان نیز در این منطقه در روز ۲۹ ژوئیه و در روز گرامی‌داشت “سان پدرو مقدس” برگزار می‌شود. می‌گویند روزی گروهی برای زیارت عازم کلیسای منطقه بودند که فردی در گرمای هوا شراب را برای خنک‌کردن بر روی همراهانش پاشید و دیگران هم از این کار خوششان آمد. حالا مردم در این جشن ۱۳۰ هزار لیتر شراب به روی هم می‌پاشند.

رقص مردگان

رقص مردگان (Dansa de la Mort) بخشی از مراسم مذهبی “پنجشنبه سبز” در روستای “ورگاس” در کاتالونیا است. با این رقص یاد مردگان گرامی داشته می‌شود.

جشن طبل زنان (La Tamborrada)

از نیمه شب ۲۰ ژانویه شهر سان سباستین به مدت ۲۴ ساعت به کنترل هزاران طبل‌زن درمی‌آید. ریشه این جشن برمی‌گردد به دوران ناپلئون. وقتی ناپلئون شهر را تصرف کرد، سربازان فرانسوی طبل‌زنان از میان خیابان‌های شهر عبور می‌کردند. مدتی بعد زنان خانه‌دار هنگام خرید یا آوردن آب از چاه برای تمسخر اشغالگران فرانسوی شروع به ریتم گرفتن و طبل زدن بر روی دیگ‌هایشان کردند که تبدیل به یک رسم شد.

جشن “فالاس”

در جشن بهاری ” Las Fallas” که در شامگاه ۱۹ مارس برگزار می‌شود مجسمه‌های بزرگی که در طول سال ساخته‌ شده‌اند در محلات شهر والنسیا به آتش کشیده می‌شوند. اعضای هیئت داوران یکی از این مجسمه‌ها را به عنوان بهترین “فالاس” انتخاب می‌کند و از روی آن مجسمه مینیاتور کوچکی برای نگهداری در موزه “فالاس” ساخته می‌شود.

جشن کسانی که تا آستانه مرگ رفته‌اند

در روز ۲۹ ژوئیه در شهر “آس نوس” (As Neves) همه افرادی که از یک تصادف یا یک بیماری جان سالم بدر برده‌اند را درون تابوت می‌گذارند و در خیابان‌ها حمل‌ می‌کنند. این مراسم با موزیک زنده، صرف غذا و نوشیدنی همراه است.

نبرد گوجه فرنگی

شهر بونول در استان والنسیا در آخرین چهارشنبه ماه اوت شاهد جشن گوجه فرنگی است. ده‌ها هزار نفر در مرکز این شهر بیش از ۱۴۰ تن گوجه فرنگی را بسوی هم پرتاب می‌کنند. سال ۲۰۱۲ تعداد شرکت‌کنندگان به ۵۰ هزار نفر رسید و هزینه شست و شوی در و دیوار، شهرداری را مجبور کرد که ورودیه ۱۲ یورویی برای این مراسم در نظر بگیرد.

برج انسانی

در آغاز ماه اکتبر شهر تاراگونا به مدت دو روز شاهد جشن عظیم “برج‌ انسانی” است که ارتفاع آن به ده متر نیز می‌رسد. این جشن که ریشه آن به قرن هجدهم میلادی بازمی‌گردد در سال ۲۰۱۰ در لیست میراث معنوی بشریت یونسکو به ثبت رسیده است.

جشن کوتاه‌ترین شب سال

شامگاه ۲۴ ژوئن، درست وقتی شش ماه از آغاز سال می‌گذرد، “کوتاه‌ترین شب سال” (Noche de San Joan) در سراسر اسپانیا با آداب و رسوم گوناگونی جشن گرفته می‌شود.در جزیره مایورکا مردم در نیمه شب پایشان را داخل آب کرده و یک آرزو می‌کنند تا برآورده شود.

فستیوال سن فرمین

فستیوالی تاریخی است که از سال ۱۵۹۱ میلادی بین روز ۶ ژوئیه تا نیمه‌ شب ۱۴ ژوئیه در شهر پامپلونا در ایالت نابارای اسپانیا برگزار می‌شود. جشن دویدن گاوهای خشمگین در کوچه‌های شهر، هر روز ساعت ۸ صبح شروع می‌شود و حدود پنج دقیقه ادامه پیدا می‌کند، اما جشن و شادی تا ساعات آغازین روز بعد ادامه دارد. با جهانی شدن این فستیوال بر تعداد افرادی که زخمی می‌شوند نیز افزوده شده است.

فستیوال نبرد با خامه و کیک

در ماه اوت در شهر “سان سباستین” به مدت یک هفته برنامه‌های گوناگونی با عنوان “Semana Grande” اجرا می‌شود. این برنامه‌ها از آتش‌بازی و والیبال ساحلی گرفته تا نبرد با ” خامه و کیک” هستند که در سطح شهر به اجرا در‌می‌آیند.

جشن “لومیناریاس”

در سالروز گرامیداشت “آنتونیوس مقدس” در جشن “لومیناریاس” (Las Luminarias) آتش بزرگی افروخته می‌شود و سوارکاران به همراه اسب از میان آن عبور می‌کنند. روستاییان بر این باورند که اسب‌ها با عبور از میان آتش “تطهیر” می‌شوند و برای سال آینده “محفوظ” می‌مانند.

 

 

 

   

پستهای اخیر

خودروی مفهومی جیلی ویژن استاربرست معرفی شد؛ طراحی مدرن، فضایی و آینده‌نگرانه (گالری عکس)

جیلی با رونمایی از خودروی مفهومی Vision Starburst، نقشه راه آینده طراحی خودروهای خود را ترسیم کرد. خودروی ویژن استاربرست توسط استودیوی طراحی جیلی در شانگهای خلق شده است و از المان‌های کاملا مدرن و آینده‌نگرانه‌ای مبتنی بر نورپردازی‌های…

پیشنهاد کتاب: عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست – مواجهه با اندوه و فقدان با فرهنگی که این‌ها را…

آن‌هایی که رنج را تجربه می‌کنند، معرفتی کسب می‌کنند که بقیه ما به آن نیاز داریم. با توجه به اینکه در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که مردم از احساس کردن هراس دارند، مهم است تا عمق سفر انسانی‌مان را به روی یکدیگر باز کنیم، که تنها با تجربه…

پیشنهاد کتاب: کتاب چگونه بر جهان حکومت کنیم؟ راهنمای دیکتاتور بلند پرواز، نوشته آندره د گیلوم

کسی که آرزو دارد از او اطاعت کنند، ابتدا باید بداند چگونه دستور دهد. نیکولو ماکیاولی قدرت، در جهان امروز در ذهن افراد لیبرال و طرفداران شفافیت سیاسی تصویری منفی دارد. بعضی‌ها می‌گویند قدرت باید تقسیم شود، می‌گویند قدرت زیاد در دست یک…

با این تانک مثل فوت کردن به شمع، به چاه‌های نفت مشتعل کویت فوت می‌کردند تا خاموش شوند!

تصور کنید که شما یک تانک قدیمی روسی را با دو موتور هواپیمای جت و مقدار زیادی آب ترکیب کنید تا یک دستگاه عجیب آتش‌نشانی بسازید که قادر باشد که حتی حریق چاه‌های نفت را خاموش کند! به سال 1991 می‌رویم، در این زمان جنگ خلیج فارس به انتهای خود…

فیلم‌هایی که بسیار خوب و عالی و احساس‌برانگیز هستند، اما به خاطر تاثیرگذاری زیاد روی روح و روانمان،…

وقتی در سایت‌های دانلود هستیم و فهرست فیلم‌ها را نگاه کنیم تا تصمیم بگیریم کدامشان را دانلود کنیم، نگاهی به اسم کارگردان و امتیاز فیلم و هنرپیشه‌ها و داستان کلی‌شان می‌ندازیم تا بتوانیم تصمیم بگیریم. اما شمار زیادی از فیلم‌هایی که دانلود…

فهرستی از چیزهایی که شاید تصور کنید که تنها شما را عصبی می‌کنند، اما عامل اضطراب خیلی‌ها در کشورهای…

چند روز پیش یک کاربر سایت اجتماعی ردیت، سوالی مطرح کرد که در کمال شگفتی خیلی از آن استبال شد و پاسخ‌های متعددی برای آن گذاشته شد. سوال این بود که چه چیز خاص و ویژه‌ای شما را عصبی می‌کند و صرف‌نظر اینکه بارها آن شرایط را تجربه کرده باشید،…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.