جشن‌های عجیبی که اسپانیایی‌های هر سال برگزار می‌کنند

0

اسپانیا کشور جشن “Fiesta” است. کمتر شهر و روستایی را در این کشور می‌توان یافت که جشن‌های ویژه خود را نداشته باشد. در این میان جشن‌های عجیب و غریب هم کم نیستند. دست‌چینی از جشن‌های عجیب اسپانیایی‌ها:

جشن “پریدن از روی کودکان”

جشن “Salto de Colacho” از سال ۱۶۲۱ میلادی در ماه ژوئن در روستای “Castrillo de Murcia” برگزار می‌شود. مردی با لباس زرد و قرمز که نقش شیطان را ایفا می‌کند در خیابان‌ها به راه می‌افتد تا اینکه به محلی می‌رسد که در آنجا کودکان بر روی تشک قرار گرفته‌اند. او آنگاه برای راندن ارواح خبیثه و حفظ سلامتی از روی کودکان می‌پرد. سپس جشن با رقص، غذا و نوشیدنی آغاز می‌شود.

نبرد با آرد و تخم مرغ

روز ۲۸ دسامبر در شهر “ایبی” (Ibi) شهردار خلع ید شده، شورش “آرد پاشی” (Els Enfarinats) به پا می‌شود و گروهی با لباس‌های نظامی دوران گذشته با آرد و تخم مرغ با هم نبرد می‌کنند. آن‌ها سپس برای کمک به امور خیریه از مغازه‌ها و بانک‌ها پول جمع‌ می‌کنند. به روی کسی که از پرداخت کمک مالی خودداری کند آرد می‌پاشند.

جشن سال نو در تابستان

اسپانیایی‌ها قبل از آغاز سال نو با هر ضربه ناقوس یک حبه انگور می‌خورند و یک آرزو می‌کنند. در سال ۱۹۹۴ در شهر “برچولس” (Bérchules) برق قطع شد و ناقوس کلیسا به صدا درنیامد. از آن سال به بعد مردم شهر به اعتراض هر سال در اولین شنبه ماه اوت “سال نو” را در تابستان جشن می‌گیرند.

جشن “شته مو- انگور”

در شهر “سان سادورنی” جشن “شته مو- انگور” (La fiesta de la Filoxera) روز هفتم سپتامبر با ورود عروسک‌هایی شبیه “شته مو” به شهر آغاز می‌شود. این جشن تا روز هشتم سپتامبر با آتش بازی و آتش‌گرفتن شته‌ها به همراه موزیک، رقص، غذا و نوشیدنی ادامه می‌یابد. این جشن یادآور پیروزی کشاورزان و تاکستان‌داران بر “شته مو” است که هر سال آسیب جدی به محصول انگور وارد می‌کرده است.

کارناوال زمستانی

در اولین یکشنبه سال جشن (La Vijanera) برگزار می‌شود که در آن نمادهای گوناگونی حضور دارند. ۱۵ تا ۲۰ مرد جوان با زنگوله در گردن در نقش “زاراماکو” در خیابان‌ها به راه می‌افتند تا بدی‌ها را از مردم دور نگه‌ دارند. اوج جشن “کشتن نمادین خرس” در مقابل کلیسا است که نمایشگر پیروزی خوبی بر بدی است.

جشن شراب پاشی

شراب استان لاریوخا شهرت جهانی دارد و عجیب‌ترین جشن شراب جهان نیز در این منطقه در روز ۲۹ ژوئیه و در روز گرامی‌داشت “سان پدرو مقدس” برگزار می‌شود. می‌گویند روزی گروهی برای زیارت عازم کلیسای منطقه بودند که فردی در گرمای هوا شراب را برای خنک‌کردن بر روی همراهانش پاشید و دیگران هم از این کار خوششان آمد. حالا مردم در این جشن ۱۳۰ هزار لیتر شراب به روی هم می‌پاشند.

رقص مردگان

رقص مردگان (Dansa de la Mort) بخشی از مراسم مذهبی “پنجشنبه سبز” در روستای “ورگاس” در کاتالونیا است. با این رقص یاد مردگان گرامی داشته می‌شود.

جشن طبل زنان (La Tamborrada)

از نیمه شب ۲۰ ژانویه شهر سان سباستین به مدت ۲۴ ساعت به کنترل هزاران طبل‌زن درمی‌آید. ریشه این جشن برمی‌گردد به دوران ناپلئون. وقتی ناپلئون شهر را تصرف کرد، سربازان فرانسوی طبل‌زنان از میان خیابان‌های شهر عبور می‌کردند. مدتی بعد زنان خانه‌دار هنگام خرید یا آوردن آب از چاه برای تمسخر اشغالگران فرانسوی شروع به ریتم گرفتن و طبل زدن بر روی دیگ‌هایشان کردند که تبدیل به یک رسم شد.

جشن “فالاس”

در جشن بهاری ” Las Fallas” که در شامگاه ۱۹ مارس برگزار می‌شود مجسمه‌های بزرگی که در طول سال ساخته‌ شده‌اند در محلات شهر والنسیا به آتش کشیده می‌شوند. اعضای هیئت داوران یکی از این مجسمه‌ها را به عنوان بهترین “فالاس” انتخاب می‌کند و از روی آن مجسمه مینیاتور کوچکی برای نگهداری در موزه “فالاس” ساخته می‌شود.

جشن کسانی که تا آستانه مرگ رفته‌اند

در روز ۲۹ ژوئیه در شهر “آس نوس” (As Neves) همه افرادی که از یک تصادف یا یک بیماری جان سالم بدر برده‌اند را درون تابوت می‌گذارند و در خیابان‌ها حمل‌ می‌کنند. این مراسم با موزیک زنده، صرف غذا و نوشیدنی همراه است.

نبرد گوجه فرنگی

شهر بونول در استان والنسیا در آخرین چهارشنبه ماه اوت شاهد جشن گوجه فرنگی است. ده‌ها هزار نفر در مرکز این شهر بیش از ۱۴۰ تن گوجه فرنگی را بسوی هم پرتاب می‌کنند. سال ۲۰۱۲ تعداد شرکت‌کنندگان به ۵۰ هزار نفر رسید و هزینه شست و شوی در و دیوار، شهرداری را مجبور کرد که ورودیه ۱۲ یورویی برای این مراسم در نظر بگیرد.

برج انسانی

در آغاز ماه اکتبر شهر تاراگونا به مدت دو روز شاهد جشن عظیم “برج‌ انسانی” است که ارتفاع آن به ده متر نیز می‌رسد. این جشن که ریشه آن به قرن هجدهم میلادی بازمی‌گردد در سال ۲۰۱۰ در لیست میراث معنوی بشریت یونسکو به ثبت رسیده است.

جشن کوتاه‌ترین شب سال

شامگاه ۲۴ ژوئن، درست وقتی شش ماه از آغاز سال می‌گذرد، “کوتاه‌ترین شب سال” (Noche de San Joan) در سراسر اسپانیا با آداب و رسوم گوناگونی جشن گرفته می‌شود.در جزیره مایورکا مردم در نیمه شب پایشان را داخل آب کرده و یک آرزو می‌کنند تا برآورده شود.

فستیوال سن فرمین

فستیوالی تاریخی است که از سال ۱۵۹۱ میلادی بین روز ۶ ژوئیه تا نیمه‌ شب ۱۴ ژوئیه در شهر پامپلونا در ایالت نابارای اسپانیا برگزار می‌شود. جشن دویدن گاوهای خشمگین در کوچه‌های شهر، هر روز ساعت ۸ صبح شروع می‌شود و حدود پنج دقیقه ادامه پیدا می‌کند، اما جشن و شادی تا ساعات آغازین روز بعد ادامه دارد. با جهانی شدن این فستیوال بر تعداد افرادی که زخمی می‌شوند نیز افزوده شده است.

فستیوال نبرد با خامه و کیک

در ماه اوت در شهر “سان سباستین” به مدت یک هفته برنامه‌های گوناگونی با عنوان “Semana Grande” اجرا می‌شود. این برنامه‌ها از آتش‌بازی و والیبال ساحلی گرفته تا نبرد با ” خامه و کیک” هستند که در سطح شهر به اجرا در‌می‌آیند.

جشن “لومیناریاس”

در سالروز گرامیداشت “آنتونیوس مقدس” در جشن “لومیناریاس” (Las Luminarias) آتش بزرگی افروخته می‌شود و سوارکاران به همراه اسب از میان آن عبور می‌کنند. روستاییان بر این باورند که اسب‌ها با عبور از میان آتش “تطهیر” می‌شوند و برای سال آینده “محفوظ” می‌مانند.

 

 

 

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با ۱۸ سال سایقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

یک عکاس از هوش مصنوعی برای تصور اینکه شخصیت‌ها و سلبریتی‌های تاریخی امروز چه شکلی می‌شدند، استفاده…

یک عکاس از هوش مصنوعی (AI) استفاده کرده است تا تصور کند شخصیت‌های تاریخی مانند آل کاپون، بنجامین فرانکلین و شارون تیت اگر امروز به دنیا می‌آمدند چه شکلی بودند. این عکاس به نام آلپر یسیلاتس که در استانبول ترکیه زندگی می‌کند، پرتره های فوق…

شوخی با درونگراها (نرنجید! خودم یک درونگرا هستم)

در مورد درونگراها بسیار مطلب نوشته‌ام. یک زمانی درونگرایی در جامعه خیلی تابو بود و هنوز هم مقداری است. خود من به عنوان یک درونگرا زمانی از درونگرایی خود شرمنده بودم. اما بعدا متوجه شدم که درونگرایی یک ویژگی شخصی است. درونگراهایی یک طیف…

بهترین سایت‌ها برای پیدا کردن کتاب‌هایی که با سلیقه شما جور هستند

آیا می‌خواهید از مطالعه کتاب لذت ببرید؟ در اینجا سایت‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که کتاب‌هایی خوبی بر مبنای مطالعات لذت‌بخش قبلی به شما توصیه می‌کنند. هیچ چیز دلهره آورتر از رفتن به یک کتابفروشی بدون فهرست خرید نیست. شما کلی وقت…

حداقل مجازات کسانی که این چیزها را طراحی کرده‌اند، زندان است!

طراحی خوب در هر عرصه‌ای چه فضای وب، معماری، وسایل خانگی و صنعتی و گجت‌ها مهم است. یک طراح باید بتواند خود را جای کاربران نهایی بگذارد و حدس بزند که در استفاده از وسیله یال محل چه مشکلاتی پیش خواهد آمد یا در شرایط مختلف و با گذشت زمان چه…

قسمت دیگری از عکس‌های تاریخی کمتر دیده شده: یک عکس ارزش هزار کلمه را دارد!

شاید این گفتار مشهور فرنگی‌ها که می‌گویند که یک عکس به اندازه هزار کلمه سخن می‌گوید، غلو باشد. گاهی در یک عکس فقط زیبایی می‌بینیم. گاهی هم داخل آن چیزی نیست. بدتر از همه، گاهی چون یک عکس برش محدودی از زمان و مکان است، به نوعی حاوی دروغ است…

شوخی‌های تصویری دانشگاهی – دوران عزیز پرمخاطره و گاه پرمشقت با بازدهی‌های نامعلوم

دوره دانشگاه و سختی تطابق‌های دانشجوهایی از طبقات مختلف اجتماعی و نواحی مختلف کشور و آمیزه جالب کنار هم قرار گرفتن آنها هر فعالیت عادی دیگر اجتماعی می‌شود مانند نگاه کردن به فوتبال و هر امتحان یا حتی کلاسی خاطره‌انگیز می‌شود. در اینجا…

آگهی متنی در «همه» صفحات
ایمپلنت دندان / عمل اسلیو معده / کلینیک زیبایی / عمل بای پس معده / بهترین جراح چاقی / متخصص زنان رشت / خرید گوشی با حکمت کارت / پمپ آب صابون / buy telegram members / جراحی چاقی تهران / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور – متخصص زنان / خرید خودنویس / خرید دستگاه لیزر تیتانیوم / پمپ اسید / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کمپ ترک اعتیاد / دانلود سریال / انواع مکمل های زینک / کلاه کاسکت / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / متخصص زنان / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5