راز ماندگاری و جذابیت سوهان قم چیست؟

0

رپورتاژ

یکی از شیرینی‌های محبوب و دوست داشتنی ایران سوهان می‌باشد. سوهان از جمله شیرینی‌هایی است که در بین اکثریت مردم ایران محبوب است و هر کسی که به قم برای زیارت و غیره… سفر می‌کند، به خرید سوهان می‌پردازد. سوهان شیرینی بسیار لذیذ و خوشمزه است، که امروزه در انواع طعم‌ها و شکل‌های مختلف تولید و عرضه می‌شود.

تاریخچه سوهان

سوهان برای اولین بار در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار در قم پخته شد. در اصل سوهان حلوایی بود که برای پیشکش به خدمت نماینده شاه تهیه شده بود. در ابتدا این شیرینی مخصوص اشراف و دربایان بود، ولی به مرور زمان عمومیت یافت و تبدیل به یکی از شیرینی‌های محبوب ایران شد. از آن دوران تا به امروز سوهان تغییرات زیادی پیدا کرده و مواد جدیدی وارد ترکیبات آن شده است. بنابراین امروزه ما با سوهان‌های مختلف و متفاوتی در بازار روبرو هستیم. هر یک از این سوهان‌ها پاسخ‌گوی سلیقه‌ها و علایق متفاوت می‌باشند.

ترکیبات و مواد سوهان

با توجه به این که شما کدام یک از انواع سوهان را خریداری کنید، مواد تشکیل دهنده سوهان می‌تواند متفاوت باشد. ولی با این حال، از جمله موادی در که درست کردن سوهان مورد استفاده قرار می‌گیرد، می توان به آرد، جوانه گندم، شکر، زرده تخم مرغ و روغن اشاره کرد. البته سوهان‌هایی مانند سوهان عسلی و یا کنجدی دارای ترکیبات متفاوتی می‌باشند و عسل و کنجد از جمله مواد تشکیل دهنده این سوهان‌ها هستند.

انواع سوهان

امروزه اگر در بازار قم گشتی بزنید، به انواع سوهان برخورد می‌کنید. سوهان گل نازک قم از جمله قدیمی‌ترین سوهان می‌باشد، که از گذشته تا به امروز تولید شده و می شود. برخی دیگر از سوهان ها هم دارای همان مواد و ترکیبات سوهان گل نازک قم می‌باشند و تنها شکل و ظاهر آنها تغییر پیدا کرده است. مانند سوهان حبه ای، سوهان لقمه ای و غیره … از جمله سوهان‌هایی هستند که تنها شکل و ظاهر آن‌ها متفاوت شده است. ولی با این حال برخی سوهان‌ها به دلیل اضافه شدن مواد دیگری مانند گز و یا پشمک به وجود آمده‌اند که از آن‌ها به عنوان سوهان گزی و یا پشمکی نام برده می‌شود. افزون بر این باید از سوهان کنجدی و یا سوهان عسلی هم نام برد، که در مواد و ترکیبات تشکیل دهنده با سوهان گل نازک قم فرق می‌کند. این سوهان‌ها نوع جدید و متفاوتی از سوهان قم می‌باشند.

خواص سوهان

سوهان یکی از شیرینی‌ها پر فائده و پر خواص ایران است. با توجه به ترکیباتی که در سوهان وجود دارد، می توان به خواص و مزایای آن پی برد. از جمله ترکیبات مفیدی که در سوهان وجود دارد، جوانه گندم است. جوانه گندم بسیار مفید است و دارای خواص و مزایای بسیاری می‌باشد. با این حال، با توجه به این که سوهان دارای انواع مختلفی می‌باشد، خواص و مزایای آن نیز تا حدودی با هم فرق می‌کند. سوهان کنجدی به دلیل داشتن مقدار زیادی کنجد در ترکیبات خود و سوهان عسلی به دلیل داشتن عسل دارای خواص و فوائد بسیاری می باشند.

مضرات سوهان

سوهان هم مانند همه شیرینی‌های دیگر در کنار داشتن خواص و مزایای بسیار، مضراتی نیز دارد. یکی از اولین و شاید مهم‌ترین ضرری که سوهان دارد، شکر بالای آن می‌باشد. در ترکیبات همه انواع سوهان از شکر به مقدار زیاد استفاده می‌شود. بنابراین برای افرادی که دچار قند خون می‌باشند و یا اضافه وزن دارند، استفاده زیاد از آن توصیه نمی‌شود. علاوه بر این برخی از سوهان‌ها از مواد و ترکیبات نامرغوبی استفاده می‌کنند که برای سلامتی انسان مضر می‌باشند. روغن هم که در تهیه سوهان استفاده می‌شود، برای سلامتی انسان مضر می‌باشد. بنابراین بهتر است، در استفاده و مصرف سوهان هم مانند سایر شیرینی‌ها اعتدال و میانه روی را حفظ کنید و از مصرف زیاد آن پرهیز نماید.

نگهداری از سوهان

بسیاری از ما وقتی به شهر قم می‌رویم، از این شیرینی به مقدار زیاد می‌خریم. به همین دلیل نگهداری از آن بسیار مهم است. برای این که بتوان سوهان را برای مدت طولانی‌تر نگه داشت، می‌توان از روش‌هایی مانند فریزری کردن استفاده نمود. ولی با این حال، توصیه می‌شود، سوهان را به مقدار مورد نیاز خریداری کنید و در صورتی که نیاز به سوهان داشتید، آن را تازه تهیه نماید. از نگهداری سوهان برای مدت زمان طولانی‌تر خودداری کنید و هر وقت نیاز بود به خرید سوهان بپردازید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.