طبیعت زیبای جزایر خلیج فارس – گالری عکس

0

از میان جزایر خلیج‌فارس بیش از ۳۰ جزیره مسکونی و غیرمسکونی آن متعلق به ایران است. این جزیره‌ها هر یک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. عکس‌های اکبر ماهینی از طبیعت سحرانگیز جزایر خلیج فارس در این گزارش تصویری:

صبح بخیر هرمز!

بامداد زیبای خورشید در جزیره هرمز. این جزیره را به علت موقعیت جغرافیایی و مجاورت آن با تنگه هرمز، کلید خلیج فارس می‌دانند.

طبیعت زیبای جزایر خلیج فارس

سطح جزیره هرمز را لایه‌های رسوبی و آتشفشانی تشکیل داده است. لایه‌های نمکی نیز به صورت تپه‌هایی قسمت اعظم جزیره را پوشانده‌اند و اغلب از جنس نمک خوراکی هستند. جزیره هرمز در میان زمین‌شناسان به علت این که از انواع خاک‌های مختلف تشکیل شده و تنوع بالایی دارد به بهشت زمین‌شناسی مشهور شده‌است.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

ساحل اسکله لنج‌سازی جزیره قشم و لنج‌های فرسوده به گل نشسته. با ورود کشتی‌های پیشرفته به‌کارگیری این لنج‌ها روز به روز کمتر می‌شود.

ساخت لنج در ساحل اسکله لنج‌سازی جزیره قشم. بگفته لنج‌سازان، چوب این لنج‌ها از هند و دیگر سرزمین‌های دوردست به جزیره آورده می‌شود و به‌جز افزودن موتور دیزل و پروانه، ساخت لنج همچنان از سنت دیرین خود پیروی می‌کند. دانش ساخت و دریانوردی با لنج در ۲۷ نوامبر سال ۲۰۱۱ میلادی به عنوان هشتمین اثر ناملموس ایرانی در یونسکو به ثبت جهانی رسید.

نمونه‌ای از کارهای به نمایش درآمده در موزه بومی مردمان جزیره هنگام. به گفته برخی از تاریخ‌نگاران، پرتقالی‌ها که در دوره‌ای جزیره هرمز و بندرعباس ایران را در اشغال خود داشتند، برده‌های آفریقایی را در این سرزمین سکونت داده‌اند و دودمان برخی از مردمان اینجا از تبار آن بردگان و آفریقایی می‌باشد.

نمایی از بادگیر خانه‌های قدیمی در جزیره قشم. این‌ بادگیرها در روزگارانی که فن‌آوری خنک‌کننده برقی در دسترس نبود، نسیم خنک دریا را به درون خانه می‌رساندند.

اسکلت باقی مانده از مرجان‌های دریایی.

هنرهای دستی و بومی ساکنان جزیره هرمز که به گردشگران فروخته می‌شود.

درختان دره چاکوه در جزیره قشم. این جزیره بزرگترین جزیره ایران و خلیج‌ فارس است و در تنگه هرمز قرار دارد که در سال‌های اخیر به یکی از مکان‌های گردشگری تبدیل شده است.

عمق آب این مناطق از یک تا یک و نیم متر بیشتر نیست؛ درختان حرا هنگام بالا آمدن آب دریا، در آب‌های خلیج فارس به حالت شناور می‌مانند و با فروکش کردن آب دریا به مدت ۶ تا ۷ ساعت مانند جنگل‌های مناطق خشک نمایان می‌شوند.

جنگل حرا در جزیره قشم مهد انواع گوناگون آبزیان، پرندگان و دوزیستان است. از پرندگان می‌توان به مرغ ماهیخوار، حواصیل (عکس)، لک‌لک، مرغ سقا، مرغابی و مرغ دریایی و از ماهی‌ها به خرچنگ، مار دریایی، شیلو، کلینگ (نوعی از صدف) و انواع مختلف قورباغه اشاره کرد.

طول “گل خورک” یا “اشلمبو” تا ۱۸ سانتی‌متر هم می‌رسد. بدنی کوچک و پوشیده از فلس‌های ریز، سری بزرگ و چشم هایی درشت دارد. گل خورک قادر به تنفس از هوا نیز است و می‌تواند توسط باله‌های تغییر شکل یافته‌اش در خشکی نیز حرکت کند.

غار زیبای رنگین کمان در جزیره هرمز. این غار نمکی است و دیواره‌های سستی دارد، ترکیب رنگ قرمز خاک با آهک و نمک که با هربار با باران شسته و رسوب می‌کنند، نماهای زیبای رنگین کمان را پدید می‌آورد. گردش در این غار در روزهای بارانی بی‌خطر نیست.

گردشگری در حال عکاسی از غار رنگین کمان در جزیره هرمز است. این غار مجهز به سیستم روشنایی نیست، مسیر استاندارد و یا تجهیزات ایمنی ندارد. بازدید از آن بدون راهنما می‌تواند با خطر همراه شود.

غروب آفتاب در جزیره هرمز. بهمن ۱۳۹۷

 

   

پستهای اخیر

خودروی مفهومی جیلی ویژن استاربرست معرفی شد؛ طراحی مدرن، فضایی و آینده‌نگرانه (گالری عکس)

جیلی با رونمایی از خودروی مفهومی Vision Starburst، نقشه راه آینده طراحی خودروهای خود را ترسیم کرد. خودروی ویژن استاربرست توسط استودیوی طراحی جیلی در شانگهای خلق شده است و از المان‌های کاملا مدرن و آینده‌نگرانه‌ای مبتنی بر نورپردازی‌های…

پیشنهاد کتاب: عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست – مواجهه با اندوه و فقدان با فرهنگی که این‌ها را…

آن‌هایی که رنج را تجربه می‌کنند، معرفتی کسب می‌کنند که بقیه ما به آن نیاز داریم. با توجه به اینکه در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که مردم از احساس کردن هراس دارند، مهم است تا عمق سفر انسانی‌مان را به روی یکدیگر باز کنیم، که تنها با تجربه…

پیشنهاد کتاب: کتاب چگونه بر جهان حکومت کنیم؟ راهنمای دیکتاتور بلند پرواز، نوشته آندره د گیلوم

کسی که آرزو دارد از او اطاعت کنند، ابتدا باید بداند چگونه دستور دهد. نیکولو ماکیاولی قدرت، در جهان امروز در ذهن افراد لیبرال و طرفداران شفافیت سیاسی تصویری منفی دارد. بعضی‌ها می‌گویند قدرت باید تقسیم شود، می‌گویند قدرت زیاد در دست یک…

با این تانک مثل فوت کردن به شمع، به چاه‌های نفت مشتعل کویت فوت می‌کردند تا خاموش شوند!

تصور کنید که شما یک تانک قدیمی روسی را با دو موتور هواپیمای جت و مقدار زیادی آب ترکیب کنید تا یک دستگاه عجیب آتش‌نشانی بسازید که قادر باشد که حتی حریق چاه‌های نفت را خاموش کند! به سال 1991 می‌رویم، در این زمان جنگ خلیج فارس به انتهای خود…

فیلم‌هایی که بسیار خوب و عالی و احساس‌برانگیز هستند، اما به خاطر تاثیرگذاری زیاد روی روح و روانمان،…

وقتی در سایت‌های دانلود هستیم و فهرست فیلم‌ها را نگاه کنیم تا تصمیم بگیریم کدامشان را دانلود کنیم، نگاهی به اسم کارگردان و امتیاز فیلم و هنرپیشه‌ها و داستان کلی‌شان می‌ندازیم تا بتوانیم تصمیم بگیریم. اما شمار زیادی از فیلم‌هایی که دانلود…

فهرستی از چیزهایی که شاید تصور کنید که تنها شما را عصبی می‌کنند، اما عامل اضطراب خیلی‌ها در کشورهای…

چند روز پیش یک کاربر سایت اجتماعی ردیت، سوالی مطرح کرد که در کمال شگفتی خیلی از آن استبال شد و پاسخ‌های متعددی برای آن گذاشته شد. سوال این بود که چه چیز خاص و ویژه‌ای شما را عصبی می‌کند و صرف‌نظر اینکه بارها آن شرایط را تجربه کرده باشید،…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.