مشهورترین افشاگرهای دنیا – گالری عکس

0

بدون افشاگران بسیاری از اطلاعات مهم همیشه مخفی می‌مانند. جولیان آسانژ یکی از آنان است، اما در کنار او افشاگران دیگری نیز بوده و هستند که حاضرند به بهای گذشتن از آزادی خود مردم را از فساد و پلیدی‌ها آگاه کنند.

ادوارد اسنودن

در سال ۲۰۱۳ اسنودن، کارمند پیشین سازمان سیا، با انتشار مجموعه‌ای از اسناد به افشای برنامه‌های نظارتی و جاسوسی سازمان‌های اطلاعاتی مختلف جهان پرداخت. افشاگری‌های او ابعاد این برنامه‌ها را به خصوص در دو کشور آمریکا و بریتانیا برملا می‌ساختند. اسنودن از سال ۲۰۱۳ در روسیه در تبعید به سر می‌برد. در صورت بازگشت به آمریکا خطر ۳۰ سال زندان او را تهدید می‌کند.

بردلی چلسی منینگ

منینگ به عنوان متخصص فناوری اطلاعات برای ارتش آمریکا کار می‌کرد. او اسناد محرمانه نظامی مربوط به جنگ عراق و افغانستان را جمع‌آوری و برای افشاگری در اختیار ویکی لیکس قرار داد، از جمله فیلمی ویدئویی را که نشان می‌داد سربازان آمریکایی در یک حمله هوایی ۱۱ غیرنظامی عراقی را به اشتباه می‌کشند. منینگ که به دلیل افشای این اسناد در سال ۲۰۱۳ به ۳۵ سال زندان محکوم شده بود، در سال ۲۰۱۷ عفو و آزاد شد.

هری مارکوپولوس

هری مارکوپولوس، تحلیگر مالی، در حوزه جمع‌آوری اسناد کلاهبرداری‌های اقتصادی همواره حضوری برجسته داشت. او که فرزند یک مهاجر یونانی است، فعالیت های مالی برنارد میداف، کارگزار بورس و مشاور مالی را زیر سئوال برد و ثابت کرد که او از طریق شرکت مالی خود حداقل ۵۰ میلیارد دلار از مشتریان خود کلاهبرداری کرده است. میداف به ۱۵۰ سال زندان محکوم شد و حیثیت خود را در این ماجرا از دست داد.

جفری ویگند

اواسط دهه ۱۹۹۰ جفری ویگند اسنادی را افشا کرد که نشان می‌داد کارفرمای او، صاحب امتیاز کنسرن عظیم دخانیات براون و ویلیامسون، چگونه سطح نیکوتین موجود در سیگارها را دستکاری می‌کند تا میزان اعتیاد به آن را بالا ببرد. در نتیجه این افشاگری شرکت‌های بزرگ دخانیات آمریکایی محکوم به پرداخت ۱۴۵ میلیارد دلار جریمه شدند. (تصویر ویگند، سمت راست، عکس پایین)

دانیل السبرگ

در دهه ۱۹۷۰ دانیل الیسبرگ به عنوان افشاگر اسناد محرمانه پنتاگون در جهان شهرت یافت. او که در وزارت دفاع ایالات متحده کار می‌کرد، با ارائه اسنادی فاش ساخت که چگونه کاخ سفید مردم آمریکا را در رابطه با جنگ ویتنام فریب می‌داد. السبرگ تا امروز نیز از مخالفان سرسخت مأموریت‌های نظامی آمریکا و از حامیان سایت افشاگر ویکی لیکس است.

ویلیام مارک فلت یا Deep Throat و رسوایی واترگیت

مارک فلت، نایب رئیس فقید سازمان اف.بی. آی، با افشاگری خود پرده از ماجرای واترگیت برداشت. او با نام مستعار Deep Throat خبرنگاران واشنگتن پست را آگاه کرد از اینکه چگونه ریچارد نیکسون که در آن زمان رئیس جمهور آمریکا بود، از مقام خود سوء استفاده کرده بود. این افشاگری در سال ۱۹۷۴ برای نخستین بار در تاریخ آمریکا منجر به استعفای رئیس جمهور شد. ویلیام مارک فلت در سال ۲۰۰۸ درگذشت.

جوزف ویلسون

دیپلمات سابق آمریکایی موظف بود به خواست دولت آمریکا و رئیس جمهور وقت جرج دبلیو بوش در این باره تحقیق کندکه آیا دولت عراق درصدد ساخت سلاح هسته‌ای است یا خیر. با آنکه جوزف ویلسون مدرکی در جهت اثبات این ادعا نیافت جرج دبلیو بوش همچنان برای حمله به عراق اصرار داشت. در سال ۲۰۰۳ ویلسون در نیویورک تایمز مطلبی منتشر کرد و در آن به افشای یافته‌های خود پرداخت.

استپانوف و رسوایی دوپینگ روسیه

یولیا استپانووا قهرمان دو میدانی روس، به همراه همسرش ویتالی استپانوف، کارمند پیشین آژانس مبارزه با دوپینگ، با افشاگری خود پرده از برنامه سیستماتیک دوپینگ دولتی روسیه برداشتند. پس از این افشاگری شمار بسیاری از ورزشکاران دونده روس از شرکت در بازی‌های المپیک ریو محروم شدند، اما باز توانستند فعالیت خود را از سر گیرند. استپانووا مجبور به ترک روسیه شد. او اینک با خانواده‌اش در آمریکا زندگی می‌کند.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.