آیا می‌دانستید این مشاهیر گیاهخوار بودند؟

0

آلبرت اینشتاین

این دانشمند خارق‌​ا‌لعاده در واپسین سال‌های زندگی تازه به رژیم گیاهخواری روی می​‌آورد که گویای عذاب وجدانی​ست که در طول حیاتش، به​ خاطر خوردن گوشت حیوانات، با خود داشت. او حتی در یکی از نامه​‌های خود نوشته: «به نظر من انسان برای بلعیدن گوشت حیوانات به دنیا نیآمده است».

الکساندر فون هومبولت

الکساندر فون هومبولت یکی از نامدارترین پژوهشگران در تاریخ علوم طبیعی محسوب می‌​شود. او نه تنها به سبب احترام به حیوانات از خوردن گوشت آنان پرهیز می​‌کرد، بلکه از منظر اکولوژی نیز با آن موافق نبود. وی با تأمل در یاداشت‌هایش می​‌نویسد: «در جایی که یک شکارچی زندگی می​‌کند، می‌توانند ده چوپان، یکصد کشاورز و هزاران باغبان زندگی کنند».

لئو تولستوی، گیاهخوار فیلسوف

تولستوی که در میان نویسندگان روسیه به “تیتان” اسطوره یونانی معروف بود، اواخرعمرش به کلی زندگی​‌اش را تغییر داد، با ترک سیگار، نخوردن گوشت و ننوشیدن مشروبات الکلی. روزی عمه​ تولستوی به ​ملاقاتش می‌​آید. او یک مرغ زنده​ را با چاقو در سینی جلوی عمه می‌گذارد و می‌گوید: «تو مرغ می​خواهی؟ این هم مرغ. ما همه چیز را آماده​ کرده​‌ا‌یم، کافی​ست خودت دست به​ کار شوی.»

یوهان ولفگانگ فون گوته، شاعر گیاهخوار

گوته که به سلامت جسم و جانش اهمیت می​‌داد، از خوردن فراورده​‌های دامی به شدت پرهیز می​‌کرد.او باور داشت که گیاهخواری قدرت تفکر انسان را تقویت می​‌کند. یوهان ولفگانگ فون گوته به انسان​‌هایی که آزارشان به حیوانات می​‌رسید، اعتمادی نداشت.

لئوناردو داوینچی‌، گیاهخوار دوراندیش

به ​سختی می​توان حوزه​ای را یافت که او نبوغ خود را در آن به نمایش نگذاشته باشد. لئوناردو دواینچی (زاده ۱۴۵۲) هنرمند، آرشیتکت، دانشمند، کاشف و فیلسوفی بود که با پیشگویی​‌هایش به آیندگان هشدار می​داد. وی در یکی از نوشته​‌هایش چنین می​‌گوید: «زمانی می‌رسد که انسان​‌هایی همچون من به حیوان‌کش​ها با همان چشمانی می‌​نگرند که به انسان​‌کش​ها می‌نگریستند.»

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.