اینترنت ADSL از امروز و اینترنت همراه از فردا دوباره متصل می‌شود، اما آیا شاهد پوزش‌خواهی با پرداخت غرامتی خواهیم بود؟!

16

بنا به اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری‌ها و گزارشات کاربران هم‌اینک اتصال ADSL شماری از کلان‌شهرها برقرار شده است، اما کاربرانی اینترنت سلولار باید تا فردا برای اتصال مجدد منتظر بمانند. حتی اینترنت به اصلاح ثابت TD-LTE ایرانسل هم تا هنگام نوشتن این سطور برقرار نشده و همچنان کاربران باید منتظر بمانند.

سوال اینجاست که آیا باید خوشحال باشیم؟

پاسخ من احتمالا مانند بسیاری از شماها منفی است.

برخی‌ ممکن است اینترنت برایشان تنها وقت‌گذرانی در شبکه‌های اجتماعی باشد. هستند کسانی که تصور می‌کنند دیگر یکی دو ساعت اسکرول و به اصطلاح حیرانی در اینستاگرام و تلگرام و واتس اپ، دیگر ارزش شکوه و شکایت ندارد!

اما من دقیقا مخالف این فکر می‌کنم و بر این باورم که حتی باید به وقت‌گذرانی کاربران هم احترام بگذاریم.

اطاله کلام و شاید بیهوده باشد که از حجم زیان‌های شرکت‌های ارائه دهنده خدمات و سایت‌های فروشگاهی سخن به میان بیاوریم.

میزان فروش اشخاص یا شرکت‌هایی که کاملا به شبکه‌های اجتماعی متکی بودند، در این مدت صفر شد و به علاوه حتی فروشگاه‌هایی که سرور داخلی داشتند و همچنان در این ایام فعال بودند به خاطر از دست دادن هیت ناشی از سرچ‌های گوگلی، کلی آسیب دیدند.

اگر میزان کارهایی که به خاطر نبود اینترنت در مدت به تعویق افتادند را حساب کنیم و اگر تعداد مقالات خوانده نشده یا نوشته نشده را به حساب بیاوریم، تاثیر این قطعی چیزی خواهد بود که شاید یکی دو ماهی عواقب آن پایدار خواهد بود.

در نظر آورید که بسیاری از ارتباطات خانوادگی و کاری بین ایرانیان داخل و خارج کشور در این مدت کاملا قطع بود.

نگوییم فضای مجازی! اینترنت دیگر جزئی جدایی ناپذیر از زندگی و شخصیت ماست!

و چقدر من از استفاده از واژه فضای مجازی متنفرم. این اصطلاح غالبا توسط ناآشنا با ماهیت وب استفاده می‌شود، گویی که ما دو دنیا داریم، یک دنیای فیزیکی و یک دنیای اینترنتی!

اما نه! مدتهاست که دیگر حد فاصلی بین اینترنت و خود فیزیکی ما وجود ندارد. گویی که اینترنت برای ما چشم و گوش و زبان شده.بدون اینترنت ما حتی از وقایع شهر کوچک هم بی‌خبریم.

اینترنت دیگر استطاله‌ای از خود فیزیکی ماست. گویی بخشی از ذهن و حافظه ما اینترنت شده:

یک زمانی تصور می‌کردیم که برای ارتقای حافظه و پردازش خود، زمانی خواهد رسید که نیاز به پیوند ریزپردازنده‌ها و حافظه‌های جانبی به دستگاه عصبی خواهیم شد، اما حالا اینترنت بدون نیاز به چنین پیوندهای عجیبی بخشی از ذهنیت ما شده است.

به علاوه اینترنت دیگر بخشی از شخصیت ما شده است. در این سال‌های برقراری اینترنت چه بسیار پیش آمده که متوجه تهی‌مغز بودن برخی از دوستان و آشنایان و یا غنای تفکر برخی دیگر شده‌ایم و ما دقیقا به خاظر نوشته‌ها و فورواردهای آنها در جای جای اینترنت بوده که متوجه بخش ناپیدای شخصیت بسیاری از دوستان خود شده‌ایم.

اینترنت توانایی‌ها و نیز ضعف‌های ما را عیان کرده است.


با توجه به اینها گرفتن اینترنت از ما، دیگر شباهتی با قطع خطوط تلگراف در دهه‌های دور ندارد. قطع اینترنت یعنی محو شدن و از بین رفتن بخشی از وجود و تعاملات ما.


پیداست که در این نوشتار عامدانه وارد زوایای دیگر قطع اینترنت نشده‌ام. صرفا می‌خواستم بگویم که قطع اینترنت برای همه ما -اعم از شرکت‌های بزرگ ارتباطی ، فروشگاه‌ها، استارت آپ‌ها، دانشجوها و توده مردم- در حکم فاجعه بود و جبران این خسران، کار بسیار دشواری خواهد بود.

قطع اینترنت، پاییز امسال برای همیشه در حافظه جمعی ما شاید با کیفیت ۸K حک شده و نقش بسته و خاطره‌ای خواهد بود، سخت ناگوار!

   
16 نظرات
 1. احمدرضا می گوید

  متاسفانه وقتی قبح چیزی بریزه، مثل خیلی چیزای دیگه، باز هم داستان تکرار و تکرار خواهد شد. وقاعیت تلخیه

 2. شایان می گوید

  وقتی اینترنت وصل بشه دو کار می‌کنم: یکی اینکه بهتر ازش استفاده می کنم. دوم اینکه یک دنیا فیلم و حتی صفحات خوب را ذخیره و آذوقه آینده می کنم

 3. تقی زاده می گوید

  خوب نوشتی یک پزشک! اینترنت عین مغز یا چشم و دهان دوم ما شده

 4. پگاه می گوید

  تازه خیلی‌ها در اینترنت به خود واقعی‌ خودشون نزدیک ترن. ممنون به خاطر این مقاله

 5. محسن می گوید

  من که تقریبا همه سرمایه ام رو از دست دادم

 6. homa می گوید

  من فقط خواستم تشکر کنم از آپدیت های شما در این چند روز. نمی تونستم به خودم بقبولانم که چون سایت هایی که قبلا به اونها سر می زدم قابل دسترس نیستند حالا باید برم سراغ «جایگزین» هاشون.
  تنها جایی که هنوز قابل دسترس بود سایت شما بود و پست های زیبایی که می گذاشتید.
  تا الان هم صبر کردم و الان دارم می گم، برای این بود که نمی خواستم با آی پی اصلی نظر بدم.
  باز هم ممنون

 7. homa می گوید

  از نظر مالی چه طور میشه این سایت را ساپورت کرد؟
  من شرکت ندارم که بخوام تبلیغات بخرم.
  آیا امکان اشتراک ویژه دارید؟
  آیا کلیک کردن روی تبلیغات برای شما منفعتی داره؟
  اگر بر فرض بخواهم بلیط قطار بخرم و با کلیک بر تبلیغ فروش بلیط قطار در سایت شما این کار را شروع کنم. به شما پورسانتی تعلق می گیره؟

  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   لطف دارید. همین حضور و مهربانی شما برای ما ارزش زیادی دارد. مسلما از خوانندگان فقط انتظار بخشایش کاستی‌ها و لینک و اشتراک مقالاتی که مفید تشخیص می‌دهند، در شبکه‌های اجتماعی داریم.
   باقی قضایای مالی امیدواریم که برای ما و دیگر تولیدکنندگان محتوا با کمی بهتر شدن جو اقتصادی بهبود پیدا کنند.
   شما فقط آرزو کنید که بتوانیم بهتر بنویسیم و فرصت لازم را شخصا به دست بیاورم، باقی چیزها در درجه دوم اهمیت قرار دارند.

 8. امید می گوید

  بسیار خوب و عالی نوشتید. مثل همیشه. خوشحالم فالور شما هستم.

 9. رضا می گوید

  این نقطه ضعف بزرگ اینترنت هست که در بستری پا گرفت و رشد کرد که دولت می تواند به راحتی آنرا از کار بیاندازد ،
  یعنی ممکنه اون رویای ایلان ماسک روزی به حقیقت بپیونده و هزاران ماهواره ارتباطی دور از دسترس دولت ها همه مردم دنیا را به شبکه جهانی وصل کنه؟
  در این صورت تنها راه قطع اینترنت قطع کردن برق شهرها خواهد بود.

 10. رضا می گوید

  یادم نمی ره اون روزی رو که در سایت اعلام کرده به دنبال تحقق رویای خودت دست از شغل ات یعنی طبابت می کشی و تمام وقت به امور سایت می پردازی ،
  اون روز من و برادرانم حسابی هیجان زده شدیم وقتی اون پست رو خواندیم ، و تحسین کردیم شجاعت شما رو، واقعا قهرمانه اون تصمیم رو گرفتی و عملی اش کردی.
  دکتر جان آیا همون رویه ادامه پیدا کرد و دیگه طبابت نمی کنی؟

 11. آیدین می گوید

  آقای دکتر از شما ممنونم که این چند روز ما رو تنها نذاشتید
  من تقریبا سایت شما رو هر روز چک میکنم چه اینترنت ملی باشه چه نباشه
  از نظر من شما یک انسان فرهیخته هستید

 12. کاوه می گوید

  با تشکر از مطالب خوب شما در این چند روزه قطع اینترنت.
  شرکت ما که یافتن خدمات آن بر پایه جستجو در گوگل بود، از روز قطع اینترنت تا دیروز هیچ تماس تلفنی از طرف مشتریان جدید نداشت. ۱ تماس دیروز هم به خاطر وصل اینترنت در یکی از استانهای شمالی بود.
  حدود ۱۰ روز اختلال در ارتباط با مشتری و درآمد، خیلی از کسب و کارها رو میتونه نابود کنه

 13. مهدی می گوید

  موضع گیری عجیب و غیر عالمانه ای است.
  در همه دنیا امنیت فراتر از همه مولفه ها، حتی اقتصاد مورد توجه قرار می گیرد
  فارغ از اینکه مصداق های امنیت در کشور را بپذیریم یا خیر، هر حکومتی برای امنیت شهروندان خود دست به اقدامات احتیاطی از جمله قطع اینترنت، بستن مرزها، توقف پرواز هواپیماها، بستن راه ها، ایجاد گشت و بازرسی های شدید که موجب تاخیر و ترافیک و … می شود، می زند. نمونه آن در همه جای دنیا هم اتفاق افتاده و می افتد.
  آیا در آن موارد هم اینگونه موضع گیری می کنید؟ مثلا در حوادث ۲۰ شهریور امریکا (۱۱ سپتامبر) ساعت ها پرواز تمام هواپیماها در آسمان امریکا ممنوع شد. آیا کسی پوزش خواست یا غرامتی پرداخت شد؟ در سال ۸۸ و پس از حوادث ایران، رییس جمهور امریکا رسما مجوز کنگره برای قطع اینترنت در مواقع اضطرای را دریافت کرد. (با جستجو قابل دسترسی است) آیا آنجا هم عکس العمل مشابهی از سوی متفکران صورت گرفت؟
  به نظر می رسد متاسفانه حتی مدعیان روشنفکری و اهل تفکر هم بسیاری از مقتضیات رایج حکومت داری را با نگاه های سیاسی و جناحی می بینند نه قواعد عقلی و امنیت ملی و منافع بلند مدت.

  1. مهدی می گوید

   دوست عزیز امنیت صرفا با اقدامات قهری ایجاد نمیشه. حکومت در این سال ها می تونست برای ایجاد امنیت مورد نظرش بسترها رو چنان توسعه بده که برای یک جستجو نیازمند سایت های خارجی نباشیم. اینکه فقط از امنیت حرف بزنیم و در کیسه خود جز بلوف و حرف های بزرگ چیزی نداشته باشیم برای ما امنیت نمیشه.
   نکته بعدی اینکه امنیت مولفه ای تک بعدی نیست. امنیت اقتصادی هم داریم؟ امنیت روانی؟ آیا امنیت فقط حفظ ظاهری مرزها هست؟ مردم رو از هر لحاظ در مضیقه قرار بدیم و همه حق و حقوقشون رو پایمال کنیم و هرجا حرفی زدند با واژه امنیت بکوبیم دهنشون جزو ویژگی های حکومت های خوب نیست. ما هم قبول داریم که همه کشورها برای تامین امنیت دست به اقداماتی می زنن ولی سوال اینه: به مردم چه دادیم و ازشون چه میخایم؟؟

 14. مهدی می گوید

  اعتراض و نارضایتی بخاطر بودن یا نبودن اینترنت شکل نمیگیره و با حذف اینترنت برطرف نمیشه، اینکار به میزان نارضایتی ها از سیستم اضافه می کنه و مانند مسکنی گمراه کننده در برابر یک بیماری خطرناک عمل میکنه که ذهن شخص بیمار رو از واقعیت وجود بیماری گمراه می کنه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.