معرفی کتاب: تا طلاق نگرفتند کتاب ننوشتند – تحلیل‌هایی از جامعه ایران – نوشته فردین علیخواه

0

در ادامه معرفی کتاب‌های خوب، امروز کتابی با عنوان عجیب «تا طلاق نگرفتند، کتاب ننوشتند»، نوشته فردین علیخواه را می‌خواهم به شما معرفی کنم.

خب، عنوان کتاب عجیب و جاذب است، شاید اگر کسی شتاب‌زده کتاب را در قفسه کتابفروشی‌ها ببیند، تصور کند که با یک کتاب خسته‌کننده در مورد مشاوره ازدواج و طلاق روبرو است و طبعا کتابخوان‌های حرفه‌ای، میانه چندانی با این کتاب‌های اغلب بازاری ندارند.

اما گویا ناشر برای اینکه کتاب بیشتر دیده شود و میزان فروش‌اش بهتر شود، این عنوان را برگزیده است.

این کتاب را نشر هنوز، در ۱۵۳ صفحه به قیمت ۲۶ هزار تومان منتشر کرده است.

کتاب، تا طلاق نگرفتند کتاب ننوشتند، نوشته یک جامعه‌شناس ایرانی به نام فردین علیخواه است. اصلا نترسید، هیچ خبری از تحلیل‌های پیچیده و خشک و اصطلاحات دشوار در این کتاب نیست.

کتاب در واقع به لحن صمیمانه روزنوشت یک وبلاگ بیشتر شبیه است تا یک کتاب که می‌خواهد جامعه ایرانی را تحلیل کند.

در واقعا نویسنده کتاب مشاهدات روزانه خود را از چیزهایی ساده‌ پیرامونش، روی کاغذ آورده و پارادوکس‌ها و مشکلات جامعه ایران را در قالب توصیف این چیزها، توضیح داده است. کتاب در واقع تشکیل شده از بیش از ۳۰ روزنوشت.

نویسنده بعد از بیان مشاهده و شرح مختصر تناقض و دشواری که دیده، پایان مقاله را باز گذاشته که تا ذهن خواننده خودش در مورد تحلیل قضیه و اینکه امیدی به بهبود اوضاع هست یا نه، به تکاپو بیفتد.

لحن بسیاری از حکایات و قضایای مطرح شده، بسیار صمیمی است و کتاب در مجموع بسیار خوشخوان است. می‌توانید کتاب را داخل کیف بگذارید و در مترو هر بار چند صفحه‌اش را بخوانید یا کنار تخت جایش بدهید و تا قبل از گرم شدن چشم‌ها و خوابیدن، شبانگاه، کمی مطالعه‌اش کنید.

البته ممکن است، مشکلات اجتماعی طرح شده در هر قسمت کتاب، خواب را از چشمان شما برباید و چند دقیقه‌ای با خودتان کلنجار بروید که بالاخره چاره این همه مشکل انبار شده، چه خواهد شد و جامعه ما تا چه زمانی می‌تواند این همه مشکلات درونی یا بیرونی تحمیل‌شده را تاب بیاورد و شاید سر پا ماندن پوسته‌ای جامعه تا همین حالا هم، خودش در حکم یک معجزه باشد.

در مجموع با کتاب خوبی روبرو هستیم و این هم جزو کتاب‌هایی است که دریغم آمد معرفی‌اش نکنم و نقشی هر چند اندک در بهتر شدن فروش‌اش نداشته باشم.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.