جیسون و آرگونات‌ها

0

یکی از افسانه‌های قدیمی یونان درباره دریانوردی به‌نام جیسون و گروهی دریانورد به‌نام آرگونات‌هاست. این داستان به ۱۳۰۰ سال قبل از میلاد باز می‌گردد.

داستان دربارهٔ جیسون بی‌باک و گروهی از ملوانان نخبه است که به دقت دستچین شده‌اند و سوار بر کشتی افسانه‌ای به‌نام آرگونات تا دورترین نقطهٔ غرب پیش می‌روند تا پشم زرین را از قلب آب‌های ناشناخته، به چنگ آورند. اما آیا در پشت این افسانه حقیقتی نهفته و آن حقیقت چیست؟ با توصیفات دقیقی که در این داستان آمده آیا می‌توان گفت که رودی که نبرد در آن به وقوع پیوسته کجاست؟

اما مشکل بازخوانی افسانه‌های قدیمی و استخراج حقیقت از آن‌ها، شناسایی تکه‌های اندکی از واقعیت است که با مقدار زیادی خیال‌پردازی در هم آمیخته و این خیال‌پردازی‌ها آن‌جا شدت می‌گیرد که بنا، بر ترسیم تصویر باشکوهی، از گذشته داشته است. اگر موجودات افسانه‌ای و جزئیات جنگ‌ها را کنار بگذاریم، مطالب زیادی دربارهٔ ملجراهای سفر جیسون در دریاها باقی می‌ماند

یونانیان از دیرباز، قومی دریانورد بوده‌اند. اقوام هلنی حدود ۷۰۰۰- ۶۰۰۰ قبل از میلاد قابلیت عبور از دریاها را دارا بوده‌اند

ماجراهای جیبسون

بسیاری از مورخان، ماجراهای جیسون را به ۱۲۸۰ قبل از میلاد منتسب می‌دانند، زمانی‌که ساخت کشتی‌های بزرگ امکان‌پذیر شده بود، گرچه آرگو کشتی افسانه‌ای بود که عرشه نداشته و مشخصات آن با کشتی‌های معمولی متفاوت است، بنا بر افسانه‌ها، وقتی ملوانان به ساحل رسیدند، کشتی خود را تکه‌تکه کردند و تکه‌های آن را به ساحل بعدی حمل کرده و دوباره سر هم کردند و در آن‌جا ماجراهای دریایی با ارباب دریاها پوزئیدون Poseidon، ایزد دریاها، حامی همهٔ آب‌ها، همو باعث توفان‌های دریایی می‌شد، آغاز می‌شود. احتمالاً جیسون و ملوانانش در جستجوی طلا و گنج بوده‌اند. انگیزهٔ دریانوردان عهد باستان فراتر از ماجراجویی بوده. به هر حال این ماجراجویان آب‌های ساحلی اروپا را درنوردیدند.

جیسون و مردانش با استفاده از دانش ستاره‌شناسی ۳۵۰۰ سال قبل که مدارک به دست آمده، فناوری دریانوردی را در اختیار داشتند. آن‌ها توانستند تا نقاط دورافتادهٔ دریای سیاه، تا دامنه کوه‌های قفقاز و سرزمین گرجستان امروزی پیش روند.

نخستین کاشفان

مسیر بازگشت آن‌ها، بنا بر روایات مورخان، سواحل شمالی، تا آب‌های اسکاندیناوی و جزایر بریتانیا و در جنوب تا سواحل غربی اروپا بود و آن‌ها دریای مدیترانه را نیز درنوردیدند. آن‌ها حتی از رود دانوب هم عبور کردند و سرانجام به دریای ایونیه و یونان رسیدند.

این مسیر طولانی، جیسون را در ردیف نخستین کاشفان قرار داد. اهمیت اقدام جیسون، سرفصلی است که بر دانش یونانیان از جهان پیرامون‌شان نوشت.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.