عبارات مشهور تحریف شده در تاریخ آمریکا

1

در تاریخ آمریکا عبارات فراوانی از مردان سیاسی نقل شده که بر جا مانده و تاریخ به آن‌ها می بالد. گرچه این سخنان اغلب تحریف شده هستند و صاحبان‌شان چنین چیزی نگفته‌اند و بیشتر به قصد تحریک حس میهن دوستی تغییر داده شده‌اند یا شاخ و برگ‌هایی بر آن افزوده‌اند! همه جمله جان اف. کندی را به یاد دارند که گفت: «نپرس که کشورت برای تو چه کرده، بپرس تو برای کشورت چه می‌توانی بکنی.» اما همه عبارات معروف به طور دقیق و واضح در ذهن مردم باقی نمانده و بسیاری از آن‌ها تحریف و تغییر داده شد. هر چه سخن مشهورتر باشد احتمال آن‌که کسی دیگر آن را ادا کرده باشد بیشتر است.

«به من یا آزادی دهید یا مرگ.»

این یکی از جملاتی است که احتمالاً شرح‌احوال نویسان پاتریک هنری به او منسوب کرده است و معلوم نیست واقعاً چه کسی آن را گفته. به هر حال هنگامی که هنری در ۱۷۶۵ محاکمه و به خیانت محکوم شدگفته بود؛ «اگر این کار من خیانت است، بدترین مجازات را می‌پذیرم.» اما کلامی شبیه به جمله اولیه، هیچ کجا از او شنیده نشده بود.

«تأسف من این است که بیش از یک جان ندارم تا فدای کشورم کنم.»

معروف است ناتان هیل هنگامی که قرار بود به دست انگلیسی‌ها اعدام شود این جمله را بر زبان راند. اما در واقع چنین نبوده، و او گفته بود: «وظیفه هر افسر خوبی اطاعت از دستورات مافوق است.» و چنین جمله‌ای ساخته و پرداخته مورخان است.

«توده‌های بشری زین بر پشت به دنیا نیامده‌اند.»

این جمله را به توماس جفرسون منسوب کرده‌اند: «توده‌های بشری زین بر پشت به دنیا نیامده‌اند و خداوند عده‌ای را برای سواری گرفتن از آن‌ها منصوب نکرده است.» جفرسون این جمله را از سیاستمدار انگلیس قرن هفدهم، ریچارد رامبولد گرفته است که قبل از اجرای حکم اعدام گفته بود: «معتقد است که خداوند کسانی را آمادهٔ گرفتن سواری از میلیون‌ها نفر، که حاضر به یراق برای سواری دادن هستند، خلق نفرموده است.»

«می‌توانید همگان را تحمیق کنید…»

«می‌توانید همگان را برای مدتی و عده‌ای را برای همیشه تحمیق کنید، اما نمی‌توانید همگان را برای همیشه گول بزنید.» جملهٔ زیبایی است که آن را به آبراهام لینکلن رئیس جمهور منسوب می‌کنند اما در این مورد تردید وجود دارد. ظاهراً او این جمله را در سخنرانی سپتامبر ۱۸۵۸ و در جواب سناتور استفن در سنا ادا کرد، اما در سخنرانی اصلی لینکلن چنین جمله‌ای وجود ندارد. در اصل این جمله ۵۰ سال بعد در روزنامهٔ شیکاگو تریبون به او نسبت داده شد.

«از مردم و به دست مردم…»

«حکومت مردم، به دست مردم و برای مردم نباید از این سرزمین برچیده شود.» این جمله را لینکلن در گتیسبورگ ادا کرد. اما قبل از او هم دو سیاستمدار دیگر همین مفهوم را بیان کرده بودند: دانیل وبستر آن را چنین بیان کرده بود «حکومت مردم، که به دست مردم تشکیل شده، برای مردم تشکیل شده و می‌باید پاسخگوی مردم باشد.»

«تنها چیزی که باید از آن بترسیم…»

در دوران رکود اقتصادی بزرگ، فرانکلین دلانو روزولت به مردم آمریکا گفت: «از تنها چیزی که باید بترسیم خود ترس است.» این جمله به مردان مشهور دیگری نیز منتسب شده است. فرانسیس بیکن گفته: «هیچ چیز ترسناک نیست مگر خود ترس» دوک ولینگتون، کسی که در واترو با ناپلئون جنگید گفته: «از تنها چیزی که می‌ترسم، ترس است.» و هنری دیوید ثورو گفته: «از هیچ چیز نباید ترسید مگر ترس.»

 
1 نظر
  1. امیر می گوید

    اشکالی نداره
    ولی فکر کن ببین تو برای کشورت چیکار کردی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.