به مناسبت زادروز فرانسیسکو فرانکو – معرفی کتاب: نامه به ژنرال فرانکو

1

« نامه به ژنرال فرانکو » و دو نمایشنامهٔ تک پرده ای « پیک نیک در آوردگاه » و « گِرنیکا » نوشته های فرناندو آرْرابال تِه ران ( زاده در ۱۹۳۲ )، از زمرهٔ برجسته ترین نوشته های ادبیات و روزنامه نگاری نوین دربارهٔ فرانکو، اعمال او و پیامدهایش برای مردم کوچه و خیابان اسپانیاست. آررابال نمایش و فیلم نامه نویس، کارگردان، داستان نویس و شاعر است. او هفت فیلم کارگردانی کرده، بیش از صد نمایشنامه، چهارده داستان بلند و شمار فراوانی شعر و مقاله نوشته است که این ها، به زبان های گوناگون، به هر سوی این گوی خاکی رفته اند و پس از چندی، با جایزه های جهانی بسیار برای او، بازگشته اند.

نوشته های این کتاب که در زمان های گوناگون پدیدار شده اند، در یک چیزِ مشترک اند: رد آن واقعیت اجتماعی و سیاسی که دم ودستگاه فرانکو نمایندگی اش می کرد. دیدگاه آررابال به تجربهٔ تاریخی سوگناک اسپانیا در رویدادهای سال های جنگ داخلی و پیروزی فاشیسم در ۱۹۳۹ شکل گرفته است. او از کودکان نسلی است که در اسپانیای فاشیستی بزرگ شده، در دبستان های رژیم آموزش دیده، پرورش یافته و مغاک ژرف میان ایدئولوژی و زندگی روزانهٔ پر از درشتی، زشتی و پلشتی را به چشم خود دیده است.

آررابال، فزون بر این ها، دوری از میهن را نیز آزموده است. او که خود را « نیمه تبعیدی » می خواند، از سال ۱۹۵۵ در پاریس زندگی می کند و بسیاری او را نویسنده ای فرانسوی می دانند.

آررابال، در « نامه به ژنرال فرانکو » ( ماه مارس ۱۹۷۱ ) بافت سیاسی و فرهنگی ای را پیش چشم می گشاید که نمایشنامه های خود او هم در آن قرار دارند. نامه’ سندی است تاریخی علیه فرانکو. آررابال بدون آنکه بخواهد دست به یک واکاوی تاریخی بزند، ایدئولوژی فاشیسم اسپانیایی را می شکافد و از فریب و سرکوبگری آن از سویی، و پایداری مردم از سوی دیگر، می گوید. او با این نیت که با تکانی’ خواب از سر جامعه بپراند، سخنگوی مردم و سنت فرهنگ دمکراتیکش می شود و نشان می دهد که خشونتِ دستگاه فرمانروایی فرانکو نه استثناء، که قاعده بوده و زاییدهٔ نظام اجتماعی نامعاصری که اشکال نه چندان آشکار جور و ستم در آن’ گونه ای عادت شده بود.

مناسبت این نامه همانا جنبش گستردهٔ اعتراض مردم اسپانیا در پایان سال ۱۹۷۰ به دادگاه پرآوازهٔ بورگُس بود. در آن زمان شانزده نفر از اعضای اِتا، جنبش آزادی بخش باسک، محاکمه شدند. از اینان شش تن به مرگ محکوم شدند که مخالفت جهانی’ دستگاه را از انجام حکم باز داشت. این رویداد آغازی بود بر پایان کار ژنرال فرانکو که دربارهٔ خود می گفت: « من نیستم که بر اسپانیا حکومت می کنم، بلکه مشیت الهی است. »

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

این کتاب یک نامه و دو نمایش نامه تک پرده ای از فرناندو آرْرابال را در برمی گیرد.

نامه’ درددلِ روراست، مهربانانه و بی آلایشِ آدمی است که دیگر خود را از خاموشی گزیدن در قبال بسیاری شنیده ها، دیده ها، چشیده ها و کِشیده ها در زمان فرمانروایی ژنرال فرانکو ناتوان می بیند و زبان می گشاید. آنچه از دل او بیرون می ریزد، ازآنجا که از دل برمی خیزد، نه تنها بر دل می نشیند، که دل را به درد می آورد و اندیشه را برمی انگیزد و درمانی بر دردهای سوزان می جوید.

پیک نیک در آوردگاه با سادگی و نمکِ خود چنان پشت وروی جنگ را به نمایش می کشد که آدمی را از زشتی ها و پستی ها و فرومایگی های آمیخته به آن میخکوب می کند. نمایشنامه با منطقی همه فهم پوچیِ جنگ را برای همه انسان های پاک دل نشان می دهد.

گِرنیکا چهره دیگری است از جنگِ فرانکو به همدستی هیتلر و موسولینی برای سرکوبِ مردمِ شهرک گِرنیکا در دوران جنگ داخلی اسپانیا. فرانکو در پیِ دست یابی به قدرتِ خودکامه است و فاشیست ها و نازی های همدستش در پی تمرینِ هوایی و آزمایش های بمب های خود و آماده شدن برای جنگ جهانی دوم. گِرنیکا تکان دهنده است.

فرناندو آرْرابال در سال ۱۹۳۲ در ملی یا ( اسپانیا ) به دنیا آمده و از سال ۱۹۵۵ در پاریس زندگی و کار می کند. او نمایش و فیلم نامه نویس، کارگردان، داستان نویس و شاعر است. هفت فیلم کارگردانی کرده، بیش از صد نمایشنامه، چهارده داستان بلند و شمار فراوانی شعر و مقاله نوشته است که بسیاری از آن ها جوایز بزرگی تصاحب کرده است.

نوشته های این کتاب در یک چیز مشترک اند: ردِ آن واقعیت اجتماعی و سیاسی که دم ودستگاه فرانکو نمایندگی اش می کرد. دیدگاه آررابال به تجربه تاریخیِ سوگناکِ اسپانیا در سال های جنگ داخلی اسپانیا و پیروزی فاشیسم در ۱۹۳۹ شکل گرفته است. او از کودکانِ نسلی است که در اسپانیای فاشیستی بزرگ شده، در دبستان های آن آموزش دیده، پرورش یافته و مَغاک ژرفِ میان ایدئولوژی و زندگی روزانه پر از درشتی، زشتی و پلشتی را به چشم دیده است.

آرْرابال که یکی از چهره های برجسته « تئاتر پوچی » یا « تئاتر سیاه » فرانسه به شمار می رفت، در سال ۱۹۶۲ همراه با آله خاندرو خودوروفسکی و رولاند توپور جنبش هراس را پایه گذاشت. تئاتر هراس، از دیدگاهِ اخلاقی، استوار است بر والایشِ اخلاق به عنوان مفهوم جمعی، و از دیدگاهِ فلسفی بر این پایه که « زندگی’ یاد است و انسان’ رویداد » .

کتاب نامه به ژنرال فرانکو
به همراه دو نمایشنامه پیک‌نیک در آوردگاه و گرنیکا
نویسنده : فرناندو آررابال
مترجم : میرحمید عمرانی
انتشارات مهراندیش
۱۴۴ صفحه

   

پستهای اخیر

با گام گذاشتن به داخل این کافی شاپ عجیب در روسیه، انگار وارد یک دنیای دوبعدی شده‌اید!

کافه Bw در روسیه دو شعبه متفاوت در مسکو و سن پترزبورگ دارد و یکی از پیشنهادهای خوب برای بازدید توریست‌ها است. دلیل تفاوت این کافه‌ها چیست؟ تفاوت این است که طوری طراحی شده که وقتی به داخل آن پا می‌گذارید به ناگاه خود را در یک دنیای…

عکاسی که به صورت نمادین قدرت طبیعت را با ساختن امواجی از شاخه‌های درخت نشان داد

وقتی در اواخر سال 2020 ، آلمان با موج دوم همه‌گیری کرونا و محدودیت‌های در پی آن، مواجه شد، عکاس و هنرمندی به نام گئورک گلاشر، تصمیم گرفت که در یک جنگل یک پروژه عکاسی راه بیندازد که بازتابی از وضعیت دنیا هم باشد. او در جنگل نزدیک هامبورگ،…

و سرانجام پخش سریال لوکی از دیزنی پلاس شروع شد – چرا باید ببینیم؟!

اگر اهل کتاب کامیک مارول باشید، حتما شخصیت لوکی را می‌شناسید. او یک ضدقهرمان و برادر ثور است. او شخصیتی است که 1949 توسط استن لی و تصویرگر مشهور -جان کربی- خلق شد. او در دنیای کتاب‌های کامیک شخصیت مهمی است و حتی بر اساس یک نظرسنجی در سال…

با ویژگی شگفت‌انگیز «Live Text» در iOS 15 از هر متنی عکس بگیرید و جای دیگری کپی کنید

شاید «Live Text» جالب‌ترین ویژگی در سیستم‌عامل‌های iOS 15 و macOS Monterey و iPadOS 15 باشد که به تازگی از سوی اپل معرفی شدند. این ویژگی کلمات را از درون تصاویر بیرون کشیده و به شما اجازه می‌دهد در برنامه‌ها، یادداشت‌ها، ایمیل‌ها و جاهای…

گالری عکس: تصور کنید که مشهورترین بناهای باستانی و ساختمان‌های مشهور، محلشان کاملا عوض می‌شد!

بسیاری از ما دست‌کم یک بنای باستانی مشهور دنیا را از نزدیک دیده‌ایم. حتی اگر بازدیدی از نزدیک رخ نداده باشد، باز هم همه می‌داند که برج ایفل کجاست، مجسمه آزادی در کجا واقع است و محیط پیرامونش تقریبا چطوری است. اما برای کی لحظه چشم‌هایتان…

السالوادور نه تنها معامله با بیت‌کوین را قانونی اعلام کرد؛ بلکه دنبال استخراج بیت‌کوین با انرژی آتش…

السالوادور اولین کشور در جهان است که یک رمزارز را پول رایج کشور شناخته و معامله با آن را آزاد و قانونی دانسته است. السالوادور با تصویب این قانون، تاریخ‌ساز شد ولی «نایب بوکله»، رئیس‌جمهور این کشور به همین اقدام بسنده نمی‌کند و دنبال…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.