این اپلیکیشن به سرفه شما گوش می‌دهد و با کمک هوش مصنوعی تشخیص می‌دهد به ویروس کرونا مبتلا شدید یا خیر

0

ممکن است به‌زودی تلفن همراه شما بتواند به سرفه‌هایتان گوش کند و بعد پیش‌بینی کند آیا به ویروس کرونا مبتلا شدید یا خیر!

این چیزی است که تیمی از محققان هوش مصنوعی در کشور سوئیس روی آن شرط بندی کرده و در حال توسعه‌اش هستند.

گروهی از دانشمندان دانشگاه پلی‌تکنیک فدرال لوزان سوئیس یک اپلیکیشن به نام «Coughvid» ساختند که با گوش دادن به سرفه افراد و استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی، تعیین کند مشابه سرفه‌های یک فرد آلوده به ویروس کرونا هستند یا خیر.

یکی از محققان این پروژه به سایت بیزینس اینسایدر گفته است؛ ایده طراحی اپلیکیشن «Coughvid» از گزارش‌های پزشکان الهام گرفته است که نشان می‌دهد بیماران کووید-۱۹ دارای سرفه‌های خشک و نفس‌گیر ولی با صدای متمایز هستند.

داده‌های جمع‌آوری شده از پزشکان و همین‌طور تماس‌هایی که با آن‌ها گرفته شده است؛ نشان می‌دهد یک روش تشخیص افراد کرونایی، نحوه و صدای سرفه آن‌ها است. این پزشکان از همین روش در روزهای اولیه شیوع بیماری کرونا برای شناسایی افراد آلوده استفاده کردند.

تیم تحقیقاتی دانشگاه لوزان سوئیس به دنبال جمع‌آوری داده‌های بیشتری در این زمینه هستند. آن‌ها بیش از ۱۵ هزار نمونه صوتی افراد مبتلا به سرفه را جمع‌آوری کردند که ۱۰۰۰ نفر از آن‌ها این ویروس را گرفتند.

تمام این نمونه صداها به برنامه «Coughvid» داده شده و طبق یک الگوریتم یادگیری ماشینی و شبکه عصبی در حال آموزش برای تشخیص بیماران مبتلا به کروناویروس از طریق شنیدن صدای سرفه آن‌ها است.

هوش مصنوعی در خط مقدم مبارزه با کرونا

اپلیکیشن «Coughvid» تنها یکی از تلاش‌های مبتنی بر AI برای تشخیص بیماران کرونایی است. به گزارش وال استریت ژورنال، حداقل سه آزمایشگاه دیگر نیز در حال توسعه برنامه‌های هوش مصنوعی برای پیش‌بینی ابتلایان به ویروس کرونا از روش‌های دیگری مانند تنفس، صحبت کردن، دمای بدن و علایم دیگر هستند.

در این میان، شرکت‌های بزرگ فناوری مانند گوگل، آمازون، آی‌بی‌ام، مایکروسافت و غیره نیز در تدارک ارائه پلتفرم‌هایی برای دسترسی آسان‌تر به اطلاعات جمع‌آوری شده از کاربران درباره شیوع و تشخیص ویروس کرونا و سپس تجزیه و تحلیل سریع‌تر آن‌ها هستند.

در حالی‌که هوش مصنوعی آخرین ابزار بشر در خط مقدم مبارزه با ویروس کووید-۱۹ است؛ برخی از سازمان‌ها و نهادها نسبت به این موضوع ابراز نگرانی کردند. منتقدین می‌گویند توسعه و رواج چنین ابزارهایی در جامعه باعث افزایش نگرانی مردم می‌شود و هر فردی با مشاهده کمترین علائمی، دچار اضطراب می‌شود.

راس اندرسون ، استاد علوم کامپیوتر کمبریج به سایت بیزینس اینسایدر گفته است: «پیامدهای منفی ناخواسته توسعه این ابزارها می‌تواند جامعه را شرطی کند.»

اپلیکیشن «Coughvid» هنوز نهایی و به مرحله عرضه رسمی عمومی نرسیده است. یکی از محققان این برنامه می‌گویند متخصصان بهداشت عمومی در کشور سوئیس دارند درباره چگونگی به کارگیری آن با هم مشورت می‌کنند. افزون بر این، جمع‌آوری اطلاعات حداقل دو ماه طول خواهد کشید و هنوز در مرحله توسعه محصول هستند.

ایده اولیه این ابزار خوب است و حتی مراکز تحقیقاتی دیگری هم دارند روی این ایده کار می‌کنند که از روی صدای سرفه بشود بیمار کرونایی را تشخیص داد ولی هنوز زود است که بتوان گفت این نرم‌افزار چه زمانی وارد بازار می‌شود و همه مردم می‌توانند روی گوشی‌های خود نصب کنند. شاید اصلا این نرم‌افزار مصارف عمومی پیدا نکند و فقط در مراکز درمانی استفاده شود.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.