کتاب جنجالی با عنوان No Filter پرده از حسادت زاکربرگ از رشد و محبوبیت اینستاگرام و به زوال رفتن فیس‌بوک، برداشت!

1

دنیای فناوری و شبکه‌های اجتماعی پشت‌پرده‌های خاص و شگفت‌انگیز خودش را دارد.

یکی از جنبه‌های شگفت دنیای فناوری این است که غول‌های پرسرمایه فناوری، به صورت مرتب شرکت‌ها، سرویس‌ها و اپ‌های کوچک را می‌خرند.

این کار با چند هدف انجام می‌شود:

۱-استفاده از فناوری‌های آنها برای تکمیل و ارتقا

۲-استفاده از پتنت‌های آنها

۳- راهبرد تصاحب در آن واحد چند شرکت و چند زاویه متفاوت دنیای فناوری و ورود به عرصه جدید

۴-راهبرد به ظاهر ناجوانمردانه خفه کردن و خاموش کردن یک شرکت خلاق تا نتواند با فناوری و خدمات خود آنها رقابت کند.

ما در این یکی دو دهه همه این انواع مختلف خرید و تصاحب را دیده‌ایم.

اما به تازگی کتابی با عنوان No Filter منتشر شده که رازهایی از تصاحب اینستاگرام در سال ۲۰۱۲ توسط زاکربرگ -مؤسس فیس‌بوک- را آشکار می‌کند.

بعد از آن خرید جنجالی تا سال ۲۰۱۸ دو بنیان‌گذار اینستاگرام یعنی کوین سیستروم و مایک کرایگر در زیرمجموعه فیس‌بوک کار می‌کردند. ظاهرا قرار بود که اینستاگرام همه کارها را به روال سابق انجام بدهد. اما خب هر چه باشد دیگر اینستاگرام زیرمجموعه شرکت مادر فیس‌بوک شده بود.

نکته اصلی جنجالی که عیان شده این است که زاکربرگ گرچه ظاهرا خرید بسیار موفقی داشت، اما در باطن به موفقیت اینستاگرام و تحت‌الشعاع رفتن چیزی که خودش پایه نهاده بود، حسادت می‌کرد. همین موضوع تنش فزاینده‌ای بین او و دو مؤسس اینستاگرام ایجاد کرده بود.

وقتی اینستاگرام ویژگی استوری را محبوب کرد، زاکربرگ طعنه زد که این ویژگی به صورت اولیه قرار بود در فیس‌بوک همه‌گیر و محبوب شود و چیز قابل ملاحظه‌ای نیست. او همواره رشد اینستاگرام را مدیون فیس‌بوک می‌دانست.

کتاب همچنین در مورد دردسرهای اینستاگرام است، چیزهایی مثل کامنت‌های آزاردهنده هجوآمیز که سلبریتی‌ها را به ستوه آورده بودند، رواج اطلاعات و اخبار کاذب با استفاده از این سرویس، استفاده از الگوریتم‌ها برای نشان دادن محتوا به کاربران، انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا و استفاده ارتش سایبری روسیه از اینستاگرام.

این کتاب به قول نیویورک تایمز تکمیل‌کننده چیزی است که در فیلم The Social Network از زاکربرگ برایمان ترسیم شده بود.

 
1 نظر
  1. فواد می گوید

    سلام
    آیا امکان داره چندتا کتاب فانتزی و علمی تخیلی معرفی کنید؟ متاسفانه کتابی درست حسابی چند وقتیه که پیدا نکردم و کتابها هم خیلی گرونه نمیشه خرید و گذاشت کنار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.