بررسی تاثیرات مخرب ماریجوانا بر بدن، حقایق ناگفته ای از مضرات ماری جوانا

1

رپورتاژ

ماری جوانا چیست؟ سوالی که شاید تا چندین سال پیش کمی غریب به نظر می رسید و مصرف چنین ماده مخدر و خطرناکی در بین جوانا رایج نشده بود. اما امروز تقریبا غالب افراد جامعه اطلاعات کاملی در زمینه ماری جوانا دارند و می دانند که ماری جوانا، گل و حشیش همگی مخدرهایی هستند که از گیاه شاهدانه به دست می آیند. اما کمتر کسانی از عوارض مخرب ماری جوانا بر بدن آگاهی دارند. در این نوشتار قصد داریم بررسی کاملی برروی تاثیرات مخرب ماری جوانا بر بدن داشته باشیم.

ماری جوانا، ویرانه ای زیبا در ذهن افراد ناآگاه است!

اگر تابحال نمی داسنتید تقریبا تمامی مشتقات حاصل از گیاه شاهدانه اعتیادآور هستند و خاصیت توهم زایی بالایی در فرد مصرف کننده ایجاد می کنند. حالتی که بعد از مصرف ماری جوانا به فرد مصرف کننده دست می دهد گاهی چنان شدید است که فرد احساس مرگ می کند و تلاش می کند هرچه زودتر اثر مصرف را کاهش بدهد.

متاسفانه باید گفت استفاده طولانی مدت از مخدرها عوارضی دارد که به راحتی از بین نمی رود. درمورد عوارض بعد از مصرف ماری جوانا نیز باید فرد به سرعت به پزشک مراجعه کند. متاسفانه حتی بعد از ترک کامل اعتیاد ماری جوانا تاثیرات مخرب این ماده بر بدن و به خصوص مغز باقی می ماند و عوارضی این چنین تا پایان عمر با شما همراه خواهند بود! پس اگر به تنهایی توانایی ترک ماری جوانا را ندارید، بهترین راه مراجعه به موقع به یک کلینیک ترک اعتیاد معتبر است.

اما در شرایط بحران تا پیش از رسیدن به پزشک راهی وجود دارد تا به بهتر شدن شرایط فرد مصرف کننده کمک کند؟ یا حتی به عنوان سوالی مهمتر چگونه می توانیم در راه ترک ماری جوانا موفق عمل کنیم و در این مسیر گام برداریم؟

روش های کاهش اثر مصرف ماری جوانا صحت دارند یا شایعه اند؟

اگر به دنبال پاسخ و یافتن راهی برای از بین بردن اثر ماری جوانا بر بدن و ترک آن هستید بهتر است بدانید که تنها قطع مصرف ماری جوانا و ترک یکباره آن می تواند به شما کمک کند.

اما بسیاری از افراد خصوصا جوانان به دلیل ناآگاهی به مصرف این ماده روی می آورند و به خوشی های زود گذر آن وابسته می شوند. لذت های زودگذری که به معنای واقعی عمری پشیمانی به همراه می آورند. یکی از شایع ترین تاثیرات مصرف ماری جوانا بر بدن در دقایق اولیه پدیدار می شود. افراد به محض مصرف اصطلاحا حالت بالا بودن را تجربه می کنند که خطرناک بوده و باعث وحشت زدگی آن ها می شود. عمدتا مصرف کنندگان ماری جوانا پس از آن احساس بدی شبیه مرگ را تجربه خواهند کرد.

باید بدانید که استعمال مخدر گل یا ماریجوانا عوارض جسمی، روانی، مغزی و وابستگی های بسیار شدیدی ایجاد می کند. به خاطر داشته باشید که عمدتا مصرف همزمان این مخدر گیاهی با الکل یا دیگر مخدرها حتی می تواند منجربه به مرگ شود.

در شرایط بحرانی چگونه عوارض ماری جوانا را کاهش دهیم؟

برای از بین بردن اثر ماری جوانا در شرایط حاد و در صورتی که فاصله رساندن بیمار به پزشک بیش از حد طولانی شود، بهتر است با کمک روش های زیر بیمار را تا رسیدن پزشک هوشیار نگه داریم.

۱.     وحشت زده نشوید و آرامش خود را حفظ کنید

به دلیل تجربه وضعیت بسیار رنج آور و خطرناک فرد به سرعت وحشت زده می شود. این ترس می تواند خطرات ناشی از مصرف ماری جوانا را افزایش دهد. بهتر است ابتدا تا جای ممکن بیمار را تا رسیدن پزشک آرام کنید تا بتوانید مراحل بعدی را به خوبی انجام بدهید.

۲.     از خوراکی های طبیعی و کاهش دهنده استفاده کنید

آب و مواد خوراکی سبک راه درمان نیستند اما می توانند تا زمان مراجعه به پزشک کمک کننده باشند. به هیچ عنوان نباید از نوشیدنی های الکل دار و انرژی زا استفاده شود و به جای آن باید آب خنک به بیمار داده شود. خوردن خوراکی های سبک یا فلفل سیاه می تواند بیمار را تا رسیدن پزشک سرپا نگه دارد؛ البته تا زمانی که استعمال ماری جوانا بیش از حد ممکن نباشد.

۳.     دم و بازدم صحیح داشته باشید

به بیمار کمک کنید تا نفس های عمیق بکشد و روی دم و بازدم خود تمرکز کند. سعی کنید بدن او را در حالت ریلکس قرار بدهید. بهتر است بیمار تا زمان مراجعه به پزشک هوای تازه استشمام کند.

۴.     خود درمانی نکنید

به هیچ عنوان خود درمانی نکنید. عوارض مصرف ماری جوانا و دیگر مخدر ها بسیار خطرناک هستند و ممکن است با روش های اشتباه آسیب های جبران ناپذیری را به همراه داشته باشند.

متخصصین باتجربه در کلینیک دکتر جوادی می گویند که بهترین کار تماس با پزشک و کمک خواستن از فرد متخصص است. باید مراقب باشید که به هیچ عنوان از مخدر های دیگری همزمان با ماریجوانا استفاده نکنید و درمان های خود سرانه در پیش نگیرید.

کدام خوراکی ها اثر ماری جوانا را از بین می برند؟

همیشه خوردن مواد طبیعی یکی از ساده ترین راه های درمان به حساب می آید. اما آیا می توان با خوردن خوراکی های طبیعی اثر ماری جوانا را در بدن کاهش داد؟

در پاسخ باید گفت خیر. راه حلی برای از بین بردن قطعی اثر ماری جوانا وجود ندارد. اما از آنجایی که در بیشتر مواقع شرایط بیمار بسیار وخیم و چیزی شبیه به حالت مرگ می شود، با رعایت موارد زیر می توان او را تا جای ممکن برای فرایند درمان هدایت کرد.

در شرایط حاد بعد از مصرف ماری جوانا چه بخوریم؟

عموما پیشنهاد می شود که خوردن دانه های روغنی، خوراکی های طعم دار، فلفل سیاه، پودر دانه کاج و موارد این چنینی می تواند به کاهش اثرات مصرف ماری جوانا کمک کند. اما قطعا این توصیه ها تنها برای کاهش شرایط استرس تا زمان رسیدن به پرشک هستند و به هیچ عنوان راه حل مناسب و قطعی نیست.

پس این تصور را از ذهن خود دور کنید که بعد از استعمال گل یا ماری جوانا به راحتی می توانید با خوردن خوراکی هایی که نام برده ایم به حالت طبیعی خود بازگردید و از شرایط حاد و حتی تشنج بعد از مصرف پیشگیری کنید. این موضوع به همان میزان اشتباه است که انتظار داشته باشید  علائم خماری شیشه در یک مصرف کننده تنها با خوردن مواد غذایی برطرف شود!

برای ترک ماری جوانا از کجا شروع کنیم؟

به خاطر داشته باشید که از بین بردن اثر ماری جوانا بسته به مدت زمان و میزان مصرف برای هر فرد متفاوت است و نمی توان برای همه افراد یک روش و راهکار پیشنهاد کرد. مهم ترین توصیه این است که تا جای ممکن خودتان را در دام ریسک هایی که عواقب آن مشخص نیستند نیاندازید. مواد مخدر و محرک هایی همانند ماری جوانا و گل بیشترین تخریب و آسیب را به مغز و روان فرد وارد می کنند. به همین دلیل ترک این مواد، خصوصا در شرایط مصرف طولانی مدت به تنهایی از یک فرد بر نمی آید.

خصوصا که باور های غلط بسیاری برای ترک و یا مصرف ماری جوانا نیز در بین افراد وجود دارد. باورهای غلط و یا سوالاتی که در حین آشنایی و مصرف دیگر مواد مخدر نیز شاهد آنها هستیم. برای مثال افراد بسیاری دچار این تردید می شوند که آیا کلونازپام مرفین دارد  یا خیر؟ زمانی که فرد اطلاعات صحیحی در این زمینه نداشته باشد به احتمال بسیار بالایی در دام اعتیاد اسیر می شود.

آیا دارویی برای کاهش اثر گل یا ماری جوانا وجود دارد؟

به خاطر داشته باشید که هیچ راه حل قطعی برای از بین بردن اثر ماری جوانا و هیچ مخدر دیگری وجود ندارد، اما برخی پزشکان داروهایی را در روند درمان ترک اعتیاد ماری جوانا پیشنهاد می کنند. اما در کلینیک تخصصی روانپزشکی و ترک اعتیاد دکتر جوادی برای درمان بیماران، جدید ترین روش های نوین بدون استفاده از داروهای اعتیاد آور به کار گرفته می شود. خصوصا که مهمترین مرحله در ترک اعتیاد جنبه روانی مصرف و رفع نیاز ذهنی است.


   
1 نظر
  1. علیرضا می گوید

    خوب بود ولی بیشتر شبیه تبلیغ بود از ده تا کلمه ۵ تاش دکتر جوادی بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.