هوش مصنوعی چیست؟

0

معمولا وقتی از هوش سخن می گوییم، منظورمان هوش طبیعی است. هوش طبیعی به معنی توانایی ذهنی فطری است. اما برخی از دستگاهها می توانند همانند انسان فکر کنند.

به هوش این دستگاهها، هوش مصنوعی می گویند. اخیرا دانشمندان کامپیوترهایی ساخته اند که می توانند اعمالی را انجام دهند که نیازمند هوش است. موفقیت در انجام چنین اعمالی که به تفکر و تجزیه و تحلیل نیاز دارد، مجددا این بحث قدیمی را که آیا ماشین برتر است یا انسان مطرح کرده است. امروزه ماشینها می توانند به راحتی کلمات چاپ شده را بفهمند و بخوانند. دستگاههای پیشرفته و کامپیوتری موجود در کابین خلبان می توانند به تنهایی و به طور خودکار هواپیما را هدایت کنند.

این دستگاههای با هوش می توانند اصوات را تشخیص و به آنها پاسخ دهند و حتی اشتباهات صورت گرفته را تصحیح کنند. کامپیوترها حتی می توانند شطرنج بازی کنند و گاهی اوقات انسان را مغلوب نمایند. زمانی که کامپیوتر IBM، «گری کاسپاروف»، قهرمان شطرنج جهان را در مسابقه شطرنج شکست داد، مردم سراسر جهان شگفت زده شدند، ولی آیا تمام اینها بدین معنی است که هوش مصنوعی برتر از هوش طبیعی انسان است؟

هر کامپیوتر اعمالی را انجام می دهد که برنامه نویس کامپیوتر برای آن برنامه نویسی کرده است. این بدین معنی است که هوش انسان فراتر از هوش مصنوعی ماشینها عمل می کند. هوش مصنوعی به هنگام تصمیم گیری دارای محدودیتی است که به میزان اطلاعات ذخیره شده آن بستگی دارد؛ ولی هوش طبیعی چنین محدودیتی ندارد. امروزه محققان در صدد ساخت کامپیوترهایی اند که بتوان از صدا با آنها ارتباط برقرار کرد. چنین کامپیوترهایی می توانند صدای انسان را تشخیص بدهند و به فرمانی که به آنها داده می شود، عمل کنند.

در حال حاضر تحقیق و پژوهش در مورد هوش مصنوعی زمینه های متعددی را از جمله تصمیم گیری، فهم زبان، تشخیص طرح و ارائه اطلاعات در بر می گیرد. ولی این پرسش را که آیا هوش مصنوعی می تواند روزی از هوش طبیعی انسان پیشی بگیرد آینده پاسخ خواهد داد.

امروزه دستگاهها و ماشین آلات می توانند با استفاده از هوش مصنوعی خود، کارهایی نظیر نوشتن را انجام دهند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.