با مشکل وقت‌گیر بودن مطالعه درس‌ها و کُند پیش رفتن چطور مقابله کنیم؟

0

مشکل:

در خواندن بسیار آهسته عمل می کنم وموقع مطالعه کردن حواسم پرت می شود. گاهی در کتابخانه هنگام مطالعه خوابم می برد. خواندن مطالب و درک آنها برایم بسیار دشوار است. برای فهمیدن مطلبی، باید آن را چند بار بخوانم تا متوجه منظور آن شوم.

تشخیص:

احتمالاً دو عامل مهم در کنار هم موجب بروز چنین موقعیت استرس زایی در شما شده است. یکی از آنها زبانی است که نشریات و کتاب های دانشگاهی به آن زبان نوشته شده و عامل دیگر روش مطالعه ی شماست؛ گویی وظیفه ی شما این است که هر چیزی را که در کتاب وجود دارد یا هر مطلبی را که نشریات نوشته اند، بخوانید و به خوبی درک کنید.

زبان موضوعات دانشگاهی:

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

هر موضوع دانشگاهی، زبان خاص خودش را دارد. در برخی موارد، در یک زبان، متونی نامفهوم با کلمات و اصطلاحات « ساختگی » وجود دارد که اغلب، زبان محاوره ای هستند، اما معنی آنها غیر محاوره ای بوده و خاص موضوع مورد نظر است. البته سالیان درازی است که مطالب دانشگاهی به زبانی پیچیده نوشته می شود. آنتونی گیدنز ( ۲۲) ، مدیر قبلی مدرسه ی علوم اقتصادی لندن در مصاحبه ای در مجله ی « تایمز هایر ( ۲۳) » در بیست وهشتم می سال ۲۰۰۴، چنین نوشت:
من بیشتر عمرم را صرف نوشتن برای افراد دانشگاهی کرده ام و عادت داشتم که آن مطالب را بیشتر از آنچه لازم بود، مبهم و نامفهوم بیان کنم؛ چرا که معتقدم زبان دانشگاهی برای افراد تازه وارد، زبانی دشوار است و باید برآن تسلط یابند که این کار، مستلزم صرف زمان و تلاش زیاد است.

روش خواندن شما:

تقریباً هر فردی که در مقاطع بالاتر تحصیل کرده است، می داند چگونه باید مطالعه کند. شما اساساً از همان صفحه ی اول شروع می کنید و تا وقتی که کتاب را تمام نکرده اید، به خواندن ادامه می دهید. متاسفانه به دلیل تعداد صفحات زیاد و مطالب بسیار، و نیز زبانی که این مطالب با آن بیان شده اند، شانس بسیار کمی برای به پایان رساندن مطالب مورد نظر ( به ویژه در مدت زمان کم ) دارید، مگر این که بتوانید انحصاراً روی مطالب تمرکز کنید.

وقتی این روش مطالعه را در پیش می گیرید، از مدل خواندن « جذب » استفاده می کنید. هدف شما این است که در انبوهی از مطالب غرق شوید اما مغز انسان نمی تواند به خوبی از عهده ی انجام این کار برآید. اگر به راحتی حواستان پرت می شود یا خوابتان می برد، آنچه رخ می دهد این است که مغز شما این پیام را می فرستد: « ازمن می خواهی کار واقعاً سختی را انجام دهم؛ مرا به انجام چنین کاری مجبور نکن! »

راهکار – چه بایدکرد؟

اگر هنگام استفاده از مغز خود، در حال دریافت پیامِ « نشانه های حواس پرتی » هستید، به آن نشانه ها توجه کنید. برای ارتقاء کیفیت مطالعه ی خود، می توانید این دوکار را انجام دهید: الگوی « مطالعه » ی خود را تغییر دهید و دیگر این که زبان دانشگاهی را به عنوان یک زبان خارجی، یاد بگیرید.
الگوی « مطالعه » ی خود را تغییر دهید:

از الگوهای متفاوتی استفاده کنید. به « مطالعه » به عنوان غرق شدن در انبوهی از مطالب نیندیشید، بلکه به آن به عنوان یک گنجینه ی باارزش بنگرید.

شما به دنبال جواهرات و مرواریدهایی هستید که به آنها نیاز دارید. به خاطر داشته باشید که اگر کتاب منحصراً برای دانشجویانی نوشته شده باشد که واحد درسی مشابه شما را می گذرانند، شامل مطالب بسیاری است که نیازی به دانستن همه ی آنها ندارید، مخصوصاً اگر برای نخستین باراست که آن مطالب را می بینید. پس در هنگام مطالعه به دنبال اصطلاحات کلیدی باشید، چون شما کلاسی دارید که باید برای شرکت در آن آماده باشید و مقاله ای دارید که باید آن را بنویسید، موضوع مورد مطالعه، این دو مورد را تامین می کند. به نتیجه گیری های مولف نیز که لزوماً در پایان کتاب نوشته نمی شود، توجه داشته باشید. ممکن است در پایان فصل ها یا در مقدمه و پیشگفتار باشد؛ آنها را بیابید. اگر می خواهید بدانید که چگونه مولف به این نتیجه گیری ها دست یافته است، می توانید از اقدامات کارآگاهانه کمک بگیرید ( وقتی کسی در حال انجام اقدامات کارآگاهی است، خوابش نمی برد! )

زبان دانشگاهی را به عنوان یک زبان خارجی، یاد بگیرید:

دومین کاری که باید انجام دهید، این است که با زبان دانشگاهی خود به گونه ای برخورد کنید که گویی دقیقاً یک زبان بیگانه است که باید آن را یاد بگیرید. پس یک دفترچه ی لغات برای خودتان تهیه کنید و درآن مثال هایی از کاربرد این کلمات و اصطلاحات را بنویسید. می توانید از این دفترچه به عنوان یک راهنمای قابل استفاده برای واحد درسی خود استفاده کنید.ضمناً می توانید برای دیگر موارد نیز از این روش بهره بگیرید. می توانید نمودارها ومعادلات را نیز دقیقاً مثل کلمات و اصطلاحات زبان انگلیسی با همین روش فرا بگیرید و زمانی می توانید در یک زبان تسلط پیدا کنید که مجبور نباشید کلمات و جملات مورد نظر را ابتدا به زبان مادری ترجمه کرده و سپس آن را بیان کنید. در واقع باید بتوانید با آن زبان فکر کنید و این دقیقاً همان سطح تسلط بر زبان تخصصی دانشگاهی است که باید آن را کسب کنید.

ازاساتید خود چه باید بخواهید:

از اساتید خود بخواهید که به شما توضیح دهند که خودشان چگونه مطالعه می کنند، آنها می توانند با استفاده از یک کتاب یا یک مقاله، به شما نشان دهند که چه مطالبی و چرا به نظرشان مهم می آید و به چه مطالبی توجه نشان نمی دهند. آنها می توانند به شما بگویند که چگونه مطالبی را که می خوانند، با دانسته های قبلی خود مرتبط می کنند و چطور مطالبی را بدون این که تک تک واژه هایش را بخوانند، به گونه ای انتقادآمیز مورد مطالعه قرار می هند.

اگر موضوع مورد مطالعه ی آنها یک موضوع کمیتی است، می توانند به شما نشان دهند که چطور یک جدول مربوط به اعداد، یک نمودار، یا یک معادله را « مطالعه می کنند » .

   

پستهای اخیر

دار و دسته اپلیکیشن‌های «جکیل» و کلاهی که گاهی با نیت خوب یا بد سر اپل می‌گذارند!

ما در ایران به سبب تحریم‌ها به صورت ضمنی با اپلیکیشن‌های موسوم به «جکیل» آشنا هستیم! منظورم از «جکیل» دیگر چیست؟! توضیح خواهم داد. بگذارید از اینجا شروع کنم. به تازگی خیلی‌ها متوجه شدند که یک اپلیکیشن به نام Zoshy+ در اپ استور در بخش…

بالا آمدن سطح دریاها در دهه‌های آینده چه شهرهایی را از بین خواهد برد؟ شمال ایران دچار چه مشکلاتی…

بسیاری از شرایط تا زمانی که واقعا رخ ندهند، توسط ما جدی گرفته نمی‌شوند. تغییراتی اقلیمی از چیزی که ما تصور می‌کنیم، به ما نزدیک‌تر هستند و حتی در زمان زندگی خود ما، ممکن است مستقیما زندگی ما را تغییر بدهند. مثلا بر اساس تخمین‌هایی که در…

حالا دیگر مخاطب شما در فیس‌تایم می‌تواند هر آدمی باشد که یک مرورگر دارد، خواه در ویندوز و خواه در…

اپلیکیشن چت FaceTime اپل به لطف قابلیت‌های جدید سیستم‌عامل‌های iOS 15 و macOS Monterey، از ویژگی‌های جدیدی مانند اشتراک صفحه با دوستان، مود پرتره لایو، نویز کنسلینگ بهتر و حتی نسخه وب برخوردار شده است. نسخه تحت وب فیس‌تایم مورد توجه…

بهترین گوشی‌های سال ۲۰۲۰ که هنوز در سال ۲۰۲۱ ارزش خرید دارند

چه کسی می‌گوید شما باید همیشه جدیدترین و بهترین گوشی معرفی شده در امسال را بخرید؟ ما مطمئن نیستیم که این بهترین خرید برای شما باشد. استفاده از جدیدترین و بهترین گوشی با فناوری‌های روز و پیشرفته، لذت‌بخش و سرگرم‌کننده است اما همیشه بهترین…

گالری عکس: ملکه انگلیس حالا دیگر با سیزدهمین رئیس جمهور آمریکا هم در دوران زندگی خود ملاقات کرده!…

1- ملکه انگلیس در ملاقات با هری ترومن، وقتی او هنوز پرنسس بود - 31 اکتبر سال 1951 سه ماه بعد در ششم فوریه سال 1951، بعد از شاه جورج پنجم، پرنسس الیزابت، ملکه انگلیس شد. 2- هفدهم اکتبر سال 1957، رئیس جمهور آیزنهاور از خانواده…

لکسوس NX مدل ۲۰۲۲ معرفی شد: پیشرانه هیبریدی و سیستم سرگرمی جدید

علاقه‌مندان و مشتاقان این کراس‌اوور ژاپنی لوکس در یک خوشبختی تمام غرق خواهند شد. چون نسل جدید لکسوس NX برای سال ۲۰۲۲ دقیقا نقاط ضعف مدل‌های پیشین را از بین برده و با تغییرات متعدد، ظاهری جدید و امکانات تازه وارد بازار می‌شود. برای مثال،…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.