کرک داگلاس ابرستاره‌ هالیوود به روایت تصویر

0

شخصیت

کرک داگلاس از کودکی می‌خواست بازیگر شود. اما با پایان دبیرستان به تحصیل آکادمیک فلسفه، شیمی و ادبیات انگلیسی پرداخت. دریافت یک بورسیه ورزش کشتی سبب شد که این مرد جوان که در خانواده‌ یهودی فقیری زندگی می‌کرد بتواند مخارج تحصیل خود را بپردازد. مبارزه در زندگی کرک داگلاس یک آرم برجسته زندگی اوست. تصویری از فیلم “قهرمان” در اوایل سال ۱۹۴۹ میلادی.

کرک داگلاس

خانواده‌ای خوشبخت

کرک داگلاس در سال ۱۹۵۰ با دایانا دیل هنرپیشه‌هالیوود ازدواج کرد و همواره با علاقه تمام به عنوان هنرپیشه بنام‌هالیوود و پدری خوشبخت جلوی دوربین عکاسان قرار می‌گرفت. اما واقعیت چنین نبود و این ازدواج خیلی زود به جدایی انجامید و مایکل (دوم از سمت چپ) و جوئل (نشسته) تا مدت‌ها از این جدایی رنج ‌بردند.

فیلم تک خال در حفره

کرک داگلاس در فیلم “تک خال در حفره” که محصول سال ۱۹۵۱ است، نقش خبرنگاری بدبین و خودخواه را بازی می‌کند که زندگی‌اش را از دست داده و قصد دارد بار دیگر به شغل پیشین‌اش در روزنامه‌ای بزرگ بازگردد. این کاراکتر بارها به خاطر مصرف شدید مشروبات الکلی، رابطه نامشروع و توهین کار خود را از دست داده است. کارگردانی این فیلم را بیلی وایلدر به عهده داشت.

اولیس

کرک داگلاس یکی از قوی‌ترین بازیگری‌های خود را در فیلم اولیس ارائه داد. کارگردن این فیلم که در سال ۱۹۵۴ اکران شد، ماریو باوا بود. کرک داگلاس به شدت با تحقیر مخالف بود و با آن مبارزه می‌کرد. بی‌سبب نیست که او همواره در فیلم‌هایش نقش فردی عاصی و شورشی را بازی می‌کند.

شور زندگی

فیلم شور زندگی در سال ۱۹۵۶ اکران و کرک داگلاس به خاطر بازی در آن نامزد اسکار شد، اما این جایزه به او نرسید. این فیلم براساس رمانی به همین نام اثر ایروینگ استون ساخته شده و در باره زندگی نقاش هلندی ونسان ون گوگ است. کارگردان این فیلم وینسنت مینلی بود. کرک داگلاس در این فیلم با قدرت شخصیت پررنج و جنون‌آمیز ون‌گوگ را در صحنه زنده می‌کند. نقش مقابل او را در این فیلم آنتونی کوئین اجرا کرده است.

آخرین قطار گان هیل

آخرین قطار گان هیل فیلمی وسترن است به کارگردانی جان استرجز. از جمله بازیگران این فیلم که محصول سال ۱۹۵۶ است کرک داگلاس و آنتونی کوئین هستند. کارگردانان‌هالیوود شخصیت خودرای و شورشی کرک داگلاس را بسیار می‌ستودند و از او در فیلم‌های مختلف استفاده می‌کردند. اما شخصیت کرک داگلاس در حال تغییر بود و به تدریج به سوی امور دینی می‌گرایید. پس از سکته مغزی بود که به ریشه‌های دین یهودی خود پرداخت.

اسپارتاکوس

فیلم اسپارتاکوس یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های فیزیکی در زندگی حرفه‌ای‌ کرک داگلاس به عنوان بازیگر بود. این فیلم که در ژانر درام حماسی ساخته شده بود محصول سال ۱۹۶۰ است و کارگردانی آن را نیز استنلی کوبریک بزرگ به عهده داشته. داستان این فیلم در باره قیام بزرگ بردگان علیه امپراطوری رم است. اسپارتاکوس که در آن کرک داگلاس در کنار بازیگری تهیه‌کننده فیلم نیز هست، برنده چهار جایزه اسکار شد.

شجاعان تنها هستند

کرک داگلاس اعلام کرده که فیلم “شجاعان تنها هستند” بهترین فیلم اوست. کارگردانی این فیلم وسترن را که در سال ۱۹۶۱ اکران شد، دیوید میلر به عهده داشت. او در این فیلم نیز خود رای است. کرک داگلاس خودرای بودن را از دوران کودکی در خیابان‌ها آموخته بود و این خصوصیت هنوز هم برایش بسیار عزیز است. زندگی فقیرانه خانواده یهودی-روسی او سبب شد که بعدها نسبت به زندگی بسیار مرفه ستارگان‌هالیوودی موضع‌گیری کند.

میراث بازیگری کرک داگلاس

مایکل داگلاس پسر کرک داگلاس بازیگری بسیار برجسته است. او نه تنها بازیگر خوبی است، بلکه در کارگردانی و تهیه کنندگی فیلم نیز تجربیات به سزایی کسب کرده و فیلم‌هایی ماندنی بسیاری برجای گذاشته است. هرچهار پسر کرک داگلاس در عرصه رسانه‌ها و فیلم به کار مشغولند. کرک داگلاس در سال ۱۹۷۵ با کارگردانی پسرش مایکل داگلاس در تئاتر “دیوانه از قفس پرید” به صحنه رفت.

زوجی دوست داشتنی تا امروز

همسر کرک داگلاس آنه بایدنز آلمانی است که به آمریکا مهاجرت کرده است. کرک داگلاس در سال ۱۹۵۴ زندگی مشترک دوم خود را با او گره ز و همه پستی‌وبلندی‌های زندگی را با او طی کرد. آنه بایدنز پس از سکته مغزی کرک داگلاس در سال ۱۹۹۵ عامل بزرگی برای زندگی دوباره او بود. آنها دو فرزند مشترک با نام‌های پیتر و اریک آنتونی دارند.

شخصیت قوی

کرک داگلاس در دوران کهولت هم روحیه سرسخت خود را از دست نداد. او هیچ علاقه‌ای نداشت که دیگران شیوه زندگی او را تعیین کنند. او در شرح زندگی‌اش بارها تاکید کرده که بسیار مغرور است که توانسته از خانواده یهودی فقیری به اوج شهرت در‌هالیوود برسد و همچنان فروتنی خود را حفظ کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.